MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fani koszalińskiego rapu kupią składankę i pomogą Maciusiowi

Mariusz Rodziewicz
Mariusz Rodziewicz
Marcin Grzybowski z synem Maciusiem dziękują wszystkim zaangażowanym w zbiórkę
Marcin Grzybowski z synem Maciusiem dziękują wszystkim zaangażowanym w zbiórkę archiwum prywatne
Już w czwartek popołudniu Koszalińską Biblioteką Publiczną rządzić będzie rap. Swoją premierę będzie miała druga część składanki „Z archiwum koszalińskiego rapu”. Pieniądze zebrane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na cel charytatywny.

Impreza rozpocznie się o godz. 16:30, kiedy w korytarzu biblioteki stanie sklepik, w którym wolontariusze Fundacji Pomocy Dzieciom Magia z Koszalina będą sprzedawać płyty „Z archiwum koszalińskiego rapu vol. 2”. Dzięki zebranym pieniądzom będzie można pomóc Maciusiowi Grzybowskiemu z Koszalina, który walczy z poważnymi chorobami: stwardnieniem guzowatym i padaczką lekooporną.

Maciuś to syn Marcina Grzybowskiego, tancerza i trenera break dance, w środowisku hip-hopowym to wręcz legendarna postać. Znany jako Cinek od ponad dwudziestu lat wraz z bratem Krzysztofem tańczą break dance. Występowali na wielu imprezach w kraju i zagranicą, a od wielu lat prowadzą także szkołę tańca NASA ucząc tej sztuki kolejne pokolenia młodych ludzi. A break dance to – obok rapu, djingu i sztuki graffiti – jeden z elementów kultury hip-hopowej.

Cinek będzie jednym z gości czwartkowej premiery i związanym z nią spotkaniem, podczas którego przedstawiciele koszalińskiej sceny hip-hopowej będą wspominać, jak 20 lat temu w mieście pojawiła się i rozwijała ta kultura. Tematem przewodnim będą CNS Graffiti Jamy, czyli imprezy organizowane na terenach garaży przy ul. Chałubińskiego. Oprócz Cinka swoją obecność zapowiedzieli także Cejn, malarz graffiti i jednocześnie współorganizator jamów, raperzy Mega Kulis i Hudinii, którzy mieszkali na tym osiedlu, a także Czez, producent muzyczny i raper, współzałożyciel ekipy ludzi zaangażowanych i kreatywnych Most Blunted.

Czym były Graffiti Jamy? Można śmiało powiedzieć, że było to prawdziwe hip-hopowe święto, podczas którego spotykali się reprezentanci wszystkich elementów tej subkultury. Oczywiście głównym punktem programu było graffiti. Malarze przez wiele godzin, a nawet dni za pomocą farb w sprayu tworzyli na murach garaży swoje wielkie obrazy, a wszystkiemu towarzyszyła prawdziwa piknikowa atmosfera. Na miejsce przybywali DJ-e, którzy z płyt gramofonowych puszczali muzykę. Przy tych dźwiękach swoje umiejętności prezentowali tancerze break dance. Przy ścianach organizowane były także małe koncerty, podczas których swoje umiejętności prezentowali lokalni raperzy. Całość często kończyło after party z koncertem gwiazdy z polskiej sceny rapowej. Pierwsza impreza przy ul. Chałubińskiego zorganizowana została w 2000 roku.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera