Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Film uczniów z Kołobrzegu najlepszy na Ogólnopolskim Informatycznym Konkursie Multimedialnym "Internet ułatwia życie"

Monika Makoś [email protected]
Dominik Cieszyński (z lewej) i Konrad Szatkowski, autorzy nagrodzonego filmu. Na zdjęciu brakuje Stanisława Kunza.
Dominik Cieszyński (z lewej) i Konrad Szatkowski, autorzy nagrodzonego filmu. Na zdjęciu brakuje Stanisława Kunza. Fot. Monika Makoś
Film trójki uczniów Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza zdobył pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Informatycznym Konkursie Multimedialnym "Internet ułatwia życie".

Konrad Szatkowski, Dominik Cieszyński i Stanisław Kunz we wtorek rano wrócili z Warszawy, gdzie na Zamku Ujazdowskim odebrali nagrody. W Ogólnopolskim Konkursie Informatycznym "Internet ułatwia życie" zajęli pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.
Chłopcy na nakręcenie filmu mieli zaledwie dwa dni. Działali błyskawicznie. Sami wymyślili scenariusz, zagrali w filmie i nakręcili ujęcia. Montaż na komputerze - żeby zdążyć na czas - zajął im całą noc.

- Wydaje się, że złożenie minutowego filmu to nic takiego, bo to przecież tylko 60 sekund - mówi Dominik Cieszyński. - Ale żeby uzyskać dynamikę, trzeba nakręcić bardzo wiele ujęć, a poźniej złożyć to tak, żeby miało odpowiednie tempo i stanowiło całość.
Ujęcia kręcone były w centrum Kołobrzegu. Przy użyciu statywu i szkolnej kamery chłopcy nakręcili parkour, czyli szybki bieg do celu przez miasto, w którym młody człowiek nie omija, ale stara się pokonać napotkane przeszkody. Obraz przetykany jest krótkimi ujęciami osoby, która w tym samym czasie korzysta z internetu.

- Kontrast osoby, który w naszym filmie załatwia swoje sprawy przez internet i osoby, która żeby zrobić to samo musi przebiec pół miasta pokazuje, że internet pozwala zaoszczędzić czas, ułatwia życie - dodaje Dominik Cieszyński.

I właśnie ta dynamika i kontrast spodobały się jury konkurs najbardziej. - Z tego co wiemy film zwrócił na siebie uwagę tempem, w jakim był nakręcony i ekspresją - powiedziała nam Jolanta Kapelańczyk, nauczycielka informatyki w ZS im H. Sienkiewicza, która patronowała całemu projektowi.
Trójka młodych filmowców dzięki wsparciu szkoły łączy zainteresowanie filmem i nowoczesną elektronika. Nie są jeszcze żadną formalną grupą, ale nie wykluczają, że coś takiego powstanie. Tym bardziej że zainteresowanie filmem po ich sukcesie w szkole rośnie.
- Role przy kręceniu filmu były podzielone - mówi Konrad Szatkowski, który odpowiadał za montaż i obsługę kamery. - Ale na każdym etapie świetnie się uzupełnialiśmy i film to efekt naszej wspólnej pracy.

Trójka uczniów "Sienkiewicza" na tyle dobrze zgrała się podczas kręcenie konkursowego filmu, że już planują kolejne. Wakacje mają zamiar spędzić z kamerą w ręku.
- Na pewno coś dłuższego powstanie na 20-lecie szkoły we wrześniu - dodaje Konrad Szatkowski, a Dominik Cieszyński deklaruje. - Chcemy startować w kolejnych konkursach, tworzyć jak najwięcej materiału głównie dla szkoły, bo szkoła nam umożliwia rozwój. Tutaj mamy dostęp do sprzętu i wsparcie nauczycieli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!