Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filmowy początek września w Koszalinie. Integracja na ekranie

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
W czerwcu odbyły się Fotokonfrontacje. Efekt warsztatów będzie można zobaczyć na wystawie, która otwarta zostanie 7 września.
W czerwcu odbyły się Fotokonfrontacje. Efekt warsztatów będzie można zobaczyć na wystawie, która otwarta zostanie 7 września. Fot. Mat. prasowe
Od 7 do 11 września w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbywać się będzie 18. Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”. Hasło przewodnie wydarzenia to w tym roku „Kultura dostępna”. Wstęp na wszystkie festiwalowe atrakcje będzie darmowy.

Ta impreza od lat łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową i udowadnia, że „życie można zacząć wiele razy”. Uczą tego goście festiwalu, osoby z niepełnosprawnością – artyści, sportowcy, podróżnicy, dziennikarze, designerzy. - Festiwal jest przedsięwzięciem artystycznym, ale ma silny wydźwięk społeczny. Podejmuje zagadnienia ważne dla środowiska osób niepełnosprawnych i procesu integracji – wskazują jego organizatorzy.

18. edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja” to 33 filmy konkursowe i osiem seansów towarzyszących. Poza konkursem zobaczyć będzie można m.in. polski film „Amatorzy” (Amateurs), nagrodzony m.in. Jantarem za scenariusz na tegorocznym festiwalu „Młodzi i Film”; kanadyjsko – brytyjski obraz „Jeszcze jest czas”; polską produkcję „Każdy ma swoje lato”; amerykański „Music” (reż. Sia) i „Sound of Metal” (reż. Darius Marder, USA 2019). Wszystkie wyświetlane będą w kinie Alternatywa KBP przy pl. Polonii w Koszalinie.

Filmy w sekcji konkursowej powalczą o Statuetki Motyla, a oceni je jury w składzie: aktorzy Adam Woronowicz, Marta Lipińska, Katarzyna Gniewkowska, filmoznawca Wojciech Otto oraz Marcin Bortkiewicz, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, dramaturg i aktor.

Program wydarzeń towarzyszących obejmuje m.in. warsztaty z języka migowego i audio deskrypcji, zajęcia przybliżające sposób realizacji filmu, warsztaty dostępności - savoir vivre, spotkania z aktorami, wizyty w szkołach.

Integracji towarzyszyć będą dwie wystawy. Na pierwszą złożą się zdjęcia, które powstały podczas Fotokonfrontacji w Centrum Sportów Wodnych w Dźwirzynie. Jej tytuł - „Wiatr w żagle” - nawiązuje do tematyki fotografii. W wydarzeniu wzięły udział trzy uczennice Zespołu Szkół Plastycznych im. W. Hasiora w Koszalinie - Julia Golan, Julia Nowicka oraz Katarzyna Liśniewska. Licealistki pod kierunkiem Wojciecha Szweja fotografowały osoby z niepełnosprawnością na przystosowanych do ich potrzeb żaglówkach. Odbyły się także sesje plenerowe nad morzem oraz sesje portretowej fotografii studyjnej. - Cztery dni Fotokonfrontacji były bardzo emocjonalne, dynamiczne i pełne bezpośredniej integracji, a fotografia wspaniale połączyła ludzi – podkreśla Wojciech Szwej.

Druga ekspozycja, „Lolita”, to prezentowane po raz pierwszy w Koszalinie fotografie Sebastiana Pietrzak. - To hołd dla moich modelek za ich poświęcenie, przebyte kilometry, wiarę we mnie, a przede wszystkim za nietuzinkową urodę i odwagę, dzięki której mogłem i mogę teraz pochwalić się nimi szerszej publiczności. Zapraszam zatem do mojego świata lolit, gdzie niewinność przeplata się z rozbudzaniem zmysłów – mówi fotografik.

Wstęp na festiwalowe wydarzenie będzie bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera