Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Czaplinek czeka na inwestorów

Fot. archiwum UM
Działki. Gmina Czaplinek prowadzi sprzedaż działek budowlanych położonych pomiędzy ulicami Złocieniecką i Kamienną. Teren ten nazwano Osiedle "Kwiatowe". Na nowym osiedlu ulicom nadano nazwy: Jaśminowa, Kalinowa i Różana.

Treść ogłoszeń dotyczących sprzedaży w drodze przetargu tych i innych nieruchomości stanowiących własność Gminy można znaleźć na naszej stronie internatowej wrota.czaplinek.pl
w zakładce nieruchomości.
Dodatkowe informacje:
Urząd Miejski w Czaplinku,
ul. Rynek 6, 78-550 Czaplinek,
- referat Planowania Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami,
tel. 94 3726214, 94 3726254, 94 372609
[email protected], [email protected]

Jest to atrakcyjny teren, położony w południowo-wschodniej części Czaplinka, w pobliżu drogi krajowej nr 20 i jeziora Drawsko (w odległości około 50 m od jeziora). Teren podzielony został na 27 działek budowlanych o powierzchni od 1.350 m kw. do 5.987 m kw.

Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego miasta jest to teren przeznaczony pod budownictwo jednorodzinne i usługi turystyczne (motel, zajazd, gastronomia, handel, parking). Szczegółowe informacje dotyczące sprzedaży działek w formie przetargu obejrzeć można na stronie internetowej www.wrota. czaplinek.pl w zakładce nieruchomości. Obecnie ogłoszony jest trzeci ustny przetarg nieograniczony na zbycie trzech działek położonych na tym osiedlu. Ich ceny zostały obniżone o 20% w stosunku do cen z poprzednich przetargów.

Lotnisko
6 km od Czaplinka, w pobliżu drogi wojewódzkiej w kierunku Poznania i Kołobrzegu, leży teren strefy inwestycyjnej o powierzchni 220 ha. Jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych było tu lotnisko wojskowe. Dzisiaj został po nim asfaltowy pas startowy o wymiarach 2.300 m na 30m, z drogą kołowania o długości 2.700 m i betonowym placem, który był miejscem postoju samolotów.

Według opinii fachowców zachowane obiekty są w bardzo dobrym stanie, a rozmiary lotniska pozwalają przyjąć niemal każdy samolot. Wszystko to sprawia, że obiekt ten znalazł uznanie wśród miłośników lotnictwa. W ubiegłym roku Stowarzyszenie Lotnicze w Czaplinku, Stowarzyszenie "AeroBorne" z Bornego Sulinowa oraz sołectwo Broczyno w ramach Dni Czaplinka zorganizowały imprezę pod nazwą "Czaplinek Air Days 2009". Imprezę bogatą w atrakcje nie tylko dla znawców lotnictwa, w trakcie której niebo nad lotniskiem zapełniło się kolorowymi statkami powietrznymi.

Władze Czaplinka zdają sobie sprawę, że uruchomienie lotniska nie jest rzeczą ani łatwą, ani tanią. Dlatego strefa inwestycyjna obejmująca teren lotniska przeznaczona jest w planie zagospodarowania przestrzennego gminy również na inne cele obejmujące budownictwo przemysłowe, turystykę i rekreację, usługi, budownictwo mieszkaniowe i budownictwo pensjonatowe. Plan przewiduje podział na działki o różnych powierzchniach, które można swobodnie łączyć uzyskując optymalne powierzchnie do zabudowy i prowadzenia działalności gospodarczej.

Czaplinek
Strefa ekonomiczna
Ponad rok temu Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na włączenie gruntów położonych w granicach administracyjnych miasta Czaplinka do Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przeznaczono na ten cel trzy działki o po-wierzchni ponad 7,5 ha. Jest to teren prze-znaczony na składy, magazyny, przemysł i budownictwo.

Działki leżą w pobliżu linii kolejowej Chojnice-Runowo i drogi wojewódzkiej nr 177 z Czaplinka do Wielenia. Preferowany rodzaj działalności gospodarczej to przemysł elektromaszynowy i elektroniczny, produkcja drewna i wyrobów z drewna, budownictwo, telekomunikacja, działalność wydawnicza i poligraficzna.

Do 2012 r. zakończona zostanie budowa przebiegającej w pobliżu linii energetycznej 110 kV z Mirosławca do Czaplinka. Woda (dwustronne zasilanie) znajduje się w odległości 600 m i 2.000 m. Gaz ziemny jest w odległości 1.900 m, a kanalizacja w odległości 600 m od działek.

Ulgi
Przedsiębiorcy, którzy wybudują na terenie gminy Czaplinek nowe obiekty, mogą ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości. Na ulgi liczyć mogą również przedsiębiorcy, którzy kupią nieruchomości od gminy, od skarbu państwa oraz od podmiotów upadłych. Na preferencje liczyć mogą inwestorzy, którzy zagospodarują gminne nieruchomości równocześnie zwiększając zatrudnienie.

Chodzi o te nieruchomości, które nie były wykorzystywane do działalności gospodarczej przez ponad trzy lata. Szczegółowe przepisy dotyczące zwolnienia z podatku od nieruchomości zawiera uch-wała Rady Miejskiej z 6 lipca 2007 r. Natomiast w ubiegłym roku radni znacznie złagodzili warunki uzyskania ulg w podatku od nieruchomości, a także poszerzyli katalog zwolnień o rozbudowę budynków oraz o ich adaptację w celu spełnienia innych niż dotąd funkcji użytkowych z przeznaczeniem na cele produkcyjne lub usługowe (uchwała nr XLVII/402/09 z 26 listopada 2009 r.).

Z kolei uchwała nr XLVII /401/09 mówi o pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją, w formie zwolnienia z podatku od nieruchomości na okres do 6 lat. Warunkiem uzyskania pomocy jest zgłoszenie o zamiarze skorzystania z niej przed rozpoczęciem inwestycji, poniesienie określonych nakładów inwestycyjnych lub utworzenie określonej liczby nowych miejsc pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty