Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Sławno chce stworzyć w Tychowie park historyczno-kulturowy

Rafał Nagórski
Wójt gminy Sławno Ryszard Stachowiak (z prawej) podczas spaceru po parku z mieszkańcami, którzy pomagają odtworzyć dzieje tego miejsca
Wójt gminy Sławno Ryszard Stachowiak (z prawej) podczas spaceru po parku z mieszkańcami, którzy pomagają odtworzyć dzieje tego miejsca Radek Koleśnik
- To był chyba najpiękniejszy park i najbardziej zadbany majątek na terenie naszej gminy. Od 1509 roku był w rękach jednej rodziny. To miejsce ma wyjątkową duszę i chcemy ją tutaj poczuć na nowo - mówi wójt gminy Sławno Ryszard Stachowiak, który chce stworzyć w Tychowie park historyczno-kulturowy.

Ma być on odtworzony na 30 hektarach dawnego parku znajdującego się przy pałacu zburzonym w 1978 roku.

- W miejscu pałacu stoi dziś prywatny dom, ale park to teren gminy, który na nowo ma tętnić życiem - podkreśla wójt, który w tym tygodniu ogłosi przetarg na zagospodarowanie części wodnej tego miejsca (naliczono tutaj aż 11 oczek wodnych połączonych siecią strumieni). W piątek przyjedzie na miejsce specjalista od rewitalizacji parków i miejsc zieleni. Po zasięgnięciu jego opinii gmina ogłosi przetarg na drugą część dokumentacji.

Projekt rewitalizacji parku musi powstać w tym roku, bo wkrótce ogłoszone będą konkursy na unijne dotacje, między innymi na takie projekty jak ten w gminie Sławno.

W odrestaurowanym parku ma pojawić się sieć ścieżek spacerowych, wyeksponowane będą fundamenty pałacu, odrestaurowany będzie istniejący do dziś mur i brama wjazdowa.

Pojawią się też ścieżki edukacyjno-historyczne opisujące między innymi dzieje rodu von Kleist, do którego przez lata należał majątek. Będą także informacje o Dietrichu Bonhoefferze, który był pastorem kościoła wyznającego (odłam kościoła ewangelickiego, który działał w opozycji do nazizmu) i prowadził na obrzeżach Tychowa w roku 1939 i 40 seminarium (w marcu 1940 roku Gestapo zamknęło seminarium).

Autorom projektu zależy na zdobywaniu wszelkich informacji związanych z dziejami tej miejscowości. Elementem parku będzie też ścieżka dendrologiczna, bo do dziś znajduje się tutaj wiele unikatowych gatunków drzew.

Szacowany koszt tej inwestycji to około milion złotych.

W piątkowym „Głosie Sławna i Darłowa” przypomnimy historię tego miejsca, zamieścimy też rozmowę z jednym z ostatnich mieszkańców pałacu.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!