Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Góra Chełmska czeka na zagospodarowanie

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Dokumentacja już jest. Teraz wybrana firma przygotuje wniosek.
Dokumentacja już jest. Teraz wybrana firma przygotuje wniosek. archiwum
Dokumentacja już jest. Teraz wybrana firma przygotuje wniosek.

Wygląda na to, że jesteśmy coraz bliżej realizacji zapowiadanego zagospodarowania Góry Chełmskiej. Ale spokojnie, zmiany nie będą rewolucyjne - wyciągu dla narciarzy czy saneczkarzy tu nie będzie. O samej koncepcji (patrz ramka) już pisaliśmy jeszcze na etapie jej przygotowania, blisko dwa lata temu. Dziś jest gotowa dokumentacja i została właśnie wybrana firma, która przygotuje wniosek, by miasto mogło złożyć komplet dokumentów, starając się o dofinansowanie unijne. Wspomniany wniosek, za 7,7 tys. zł, opracuje firma Wroconsult Sp. z o.o z Wrocławia.

Góra Chełmska, w myśl projektu, ma zmienić oblicze do końca 2018 roku. Przynajmniej w I etapie rewitalizacji. Koszt tej części jest szacowany na około 5 milionów złotych.

Na Górze Chełmskiej pojawią się nowe trasy oraz polany rekreacyjne; ścieżki będą zróżnicowane: o szerokości 3,5 m z poboczami brukowanymi, 3,5 m bez poboczy, na 2,5 m i 1,5 - 0,5 metra.

Zaprojektowano oznakowanie nowych tras i istniejących ścieżek, rozmieszczenie elementów małej architektury - ławek, koszy. Na polanach rekreacyjnych mają się pojawić m. in. urządzenia siłowe, place zabaw dla dzieci, wiaty leśne, tablice informacyjne. Zostanie też wykonana droga dojazdowa do stadionu (z chodnikiem) oraz do parkingów.

Pierwszy etap rewitalizacji

W ramach inwestycji ma być zbudowana m. in. droga dojazdowa na Górę Chełmską, natomiast na górze miejsca parkingowe w sumie dla 60 samochodów osobowych oraz miejsca dla autokarów

Dokumentacja projektowa zagospodarowania Góry Chełmskiej - trasy pieszo-rowerowe obejmuje:

a) trasy rekreacyjne - pieszo-rowerowe po terenach leśnych Góry Chełmskiej, w tym trasę edukacyjną;

b) 11 polan rekreacyjnych położonych na trasie projektowanych tras rekreacyjnych;

c) drogę dojazdową od ul. Słupskiej na teren okolicy stadionu na Górze Chełmskiej wraz z parkingiem;

d) przebudowę istniejącego wejścia na teren leśny Góry Chełmskiej od strony ul. Rolnej, tj. przebudowę istniejącego deptaka na odcinku od ul. Rolnej do wejścia do lasu wraz z przystosowaniem go dla osób niepełnosprawnych;

e) uporządkowanie istniejących ścieżek, oznaczonych w koncepcji jako ścieżki kat. I, II i III, znakowane szlaki piesze; przyjęto 4 rodzaje ścieżek (pod względem szerokości).

Zobacz także: Góra Chełmska w Koszalinie. Budowa Centrum Pielgrzymkowego

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!