Góry Bystrzyckie na weekend. Co warto zobaczyć? Jak wejść na Jagodną? Szlaki, ceny noclegów w schroniskach, praktyczne informacje

Emil Hoff
Emil Hoff
Góry Bystrzyckie są piękne, wyjątkowo zaciszne i pełne atrakcji - w sam raz na weekendową wycieczkę dla turystów spragnionych odpoczynku od życia w mieście. Które szlaki w Górach Bystrzyckich wybrać, które atrakcje warto zobaczyć, ile kosztuje nocleg w jednym z górskich schronisk? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziecie w naszym praktycznym informatorze: Góry Bystrzyckie dla turystów. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.
Góry Bystrzyckie są piękne, wyjątkowo zaciszne i pełne atrakcji - w sam raz na weekendową wycieczkę dla turystów spragnionych odpoczynku od życia w mieście. Które szlaki w Górach Bystrzyckich wybrać, które atrakcje warto zobaczyć, ile kosztuje nocleg w jednym z górskich schronisk? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziecie w naszym praktycznym informatorze: Góry Bystrzyckie dla turystów. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Jacek Halicki, CC BY-SA 4.0
Góry Bystrzyckie to jeden z ostatnich niemal dzikich rejonów Polski. Tutejsze wzniesienia porastają gęste lasy, szlaki wiodą od schronisk turystycznych do malowniczych zamków i ruin, drewnianych kościółków i opuszczonych wiosek. Którą trasę wybrać na weekendową wycieczkę po Górach Bystrzyckich? Jak wejść na Jagodną? Ile kosztuje nocleg w schronisku górskim? Jakie atrakcje i miejsca w regionie najbardziej warto zobaczyć? Odpowiedzi znajdziecie w naszym praktycznym informatorze dla turystów: Góry Bystrzyckie na weekendową wycieczkę.

Spis treści

Gdzie leżą Góry Bystrzyckie?

Góry Bystrzyckie to jeden z masywów Sudetów Środkowych. Zajmują południowo-zachodnią część Kotliny Kłodzkiej: na południe od Dusznik-Zdroju, Polanicy-Zdroju i Szczytnej, na zachód od Bystrzycy Kłodzkiej i Międzylesia.

To właśnie od Bystrzycy (miasta i rzeki, wpadającej do Nysy Kłodzkiej) Góry Bystrzyckie biorą swoją nazwę.

Góry Bystrzyckie – mapa

Góry Bystrzyckie – idealne na odpoczynek od zgiełku i tłumu

Góry Bystrzyckie charakteryzują się dużym stopniem zalesienia i niskim zaludnieniem. Historycznie stanowiły pogranicze między Śląskiem i Czechami. Warunki do uprawy roli nie są tu sprzyjające, nie rozwinął się też żaden poważny przemysł, więc ludzie nie mieli powodu, by tłumie przybywać w tutejsze lasy.

Dzięki temu w Górach Bystrzyckich można się poczuć jak na prawdziwym odludziu i długo wędrować, nie napotykając innych turystów. To sprawia, że Góry Bystrzyckie świetnie nadają się dla osób spragnionych odpoczynku do hałaśliwego, tłocznego życia w mieście, natomiast nie są polecane osobom szukającym luksusów i noclegów w pałacach.

Baza turystyczna regionu Gór Bystrzyckich nie jest przesadnie rozbudowana, a jeśli chodzi o noclegi, turyści mają do dyspozycji kilka schronisk (zob. niżej).

Urokliwy rezerwat ze ścieżką edukacyjną leży na szlaku z Zieleńca do Polanicy-Zdroju. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.
Urokliwy rezerwat ze ścieżką edukacyjną leży na szlaku z Zieleńca do Polanicy-Zdroju. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.Jiří Komárek, CC BY-SA 4.0

Czytaj też: Spędź weekend w Kłodzku i Kotlinie Kłodzkiej. Te zdjęcia przekonają Cię, że warto! 50 niezwykłych zdjęć gór, zabytków i atrakcji regionu

Najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich? To nie Jagodna

Najwyższym szczytem Gór Bystrzyckich jest Sasanka (985 m n.p.m.) w masywie Jagodnej. Sama Jagodna (977 m n.p.m.), druga pod względem wysokości, to prawdopodobnie najpopularniejsza góra w regionie. Wznosi się na niej wieża widokowa, a u stóp góry działa schronisko PTTK dla turystów „Jagodna”, przy którym krzyżują się szlaki turystyczne.

Inne ważne szczyty Gór Bystrzyckich to m.in.:

 • Czerniec (891 m n.p.m.)
 • Anielska Kopa (871 m n.p.m.)
 • Smolna (865 m n.p.m.)

Za zdobycie 10 szczytów masywu Gór Bystrzyckich można dostać odznakę Korony Gór Bystrzyckich, przyznawaną przez Klub Zdobywców Koron Górskich RP.

Szlaki piesze w Górach Bystrzyckich

W Górach Bystrzyckich biegnie kilka szlaków, świetnie nadających się na dłuższe i krótsze piesze wycieczki. Piechurom sprzyja fakt, że Góry Bystrzyckie nie są zbyt wysokie.

Dobrymi bazami wypadowymi są górskie schroniska lub większe miasta regionu. Oto niektóre z popularniejszych szlaków Gór Bystrzyckich:

 • Fragment Głównego Szlaku Sudeckiego z Zieleńca do Długopola (ok. 30 km, czas przejścia ok. 8 godz. w jedną stronę)
 • Czerwony szlak ze schroniska „Pod Muflonem” na Ptasiej Górze do Polanicy-Zdroju (niecałe 2 km, czas przejścia ok. 30 min – 1 godz. w jedną stronę)
 • Fragment żółtego Międzynarodowego Szlaku I22 z Dusznik-Zdroju do Bystrzycy Kłodzkiej (ok. 30 km, czas przejścia ok. 8 godz. w jedną stronę)
 • Fragment niebieskiego Międzynarodowego Szlaku I21, łączący Duszniki-Zdrój z Międzylesiem (łącznie ok. 47 km, po drodze Lasówka, Jagodna ze schroniskiem, Gniewoszów, czas przejścia ok. 15 godz. w jedną stronę).
 • Zielony szlak z Niemojowa na Przełęcz Międzyleską, ze Starej Łomnicy do Bystrzycy Kłodzkiej i z Zieleńca do Polanicy-Zdroju (szlak wiedzie przez rezerwat „Torfowisko pod Zieleńcem” z przyrodniczą ścieżką dydaktyczną; długość ok. 16 km, czas przejścia ok. 4 godz. w jedną stronę).
Lasówka to jedna ze wsi zagubionych wśród Gór Bystrzyckich. Cały region słynie z pięknych widoków i zakątków, w których jakby zatrzymał się czas.
Lasówka to jedna ze wsi zagubionych wśród Gór Bystrzyckich. Cały region słynie z pięknych widoków i zakątków, w których jakby zatrzymał się czas. mzopw, C0

Jak wejść na Jagodną?

Ja dostać się na najpopularniejszy szczyt Gór Bystrzyckich – Jagodną? Najpopularniejsza trasa wiedzie spod schroniska PTTK „Jagodna” we wsi Spalona. Łatwy niebieski szlak na szczyt góry liczy nieco ponad 4 km i można go pokonać w ok. 1 godz. w jedną stronę.

Szlak na Jagodną - mapa

Jak dojść do schroniska „Jagodna”?

Do samego schroniska „Jagodna” można dostać się na różne sposoby różnymi szlakami. Droga piesza z Bystrzycy Kłodzkiej liczy ok. 12 km i można ją przejść w nieco ponad 2 godz. w jedną stronę.

Góry Bystrzyckie dla rowerzystów i narciarzy

W Górach Bystrzyckich przebiega także trasa rowerowo-narciarska w formie pętli spod dawnego schroniska „Szarotka” w Lasówce przez Twarde Źródło i Piaszczystą Drogę.

Singletracki można znaleźć także w okolicach Jagodnej. Więcej tras rowerowych w Kotlinie Kłodzkiej znajdziecie w naszym przewodniku.

Narciarze biegowi zimą mogą wybrać się na wycieczki i skitoury także wzdłuż większości szlaków pieszych Gór Bystrzyckich. Łagodne ukształtowanie terenu sprawia, że wędrówka nie jest trudna i spodoba się także początkującym miłośnikom sportów i zabaw zimowych.

Autostrada Sudecka, czyli droga wojewódzka nr 389, słynie z wyjątkowo pięknych widoków. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.
Autostrada Sudecka, czyli droga wojewódzka nr 389, słynie z wyjątkowo pięknych widoków. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Jacek Halicki, CC BY-SA 4.0

Czytaj też: Najciekawsze noclegi w Kotlinie Kłodzkiej. Gdzie zatrzymać się podczas urlopu? Hotel, gospodarstwo agroturystyczne, a może glamping?

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Góry Bystrzyckie: atrakcje i ciekawe miejsca

Co warto zobaczyć w Górach Bystrzyckich?

Region Gór Bystrzyckich przyciąga przede wszystkim pięknem przyrody i czystym powietrzem. Poza szlakami pieszymi i rowerowymi, można tu jednak znaleźć także sporo atrakcji stworzonych przez ludzi i dla ludzi. Oto najciekawsze z nich, warte uwzględnienia w planach weekendowej wycieczki:

 • Duszniki-Zdrój: to historyczna miejscowość uzdrowiskowa. Warto przespacerować się po parku zdrojowym z pijalnią wód mineralnych oraz Teatrem Zdrojowym, w którym niegdyś koncertował Fryderyk Chopin. Przy rynku stoi zabytkowy ratusz z XVI w., a w Starym Młynie działa interesujące Muzeum Papiernictwa. Miłośnicy sportu powinni też odwiedzić Tauron Duszniki Arenę, jeden z największych w Polsce obiektów dedykowanych sportom zimowym. Można tu np. poszaleć na nartach zjazdowych i biegowych.
 • Bystrzyca Kłodzka: Bystrzyca Kłodzka to popularna baza wypadowa na wycieczki w Góry Bystrzyckie. Zachwycają jej urokliwe zabytki, w tym rynek z renesansowymi kamienicami i mniejszy plac z pręgierzem, z którym wiąże się interesująca historia o czarownicy, a także jedynym w Polsce Muzeum Filumenistycznym z wystawą poświęconą ogniowi, zapałkom i zapalniczkom. W Bystrzycy zachowały się też dobrze średniowieczne mury z bramami i basztami.
Bystrzyca Kłodzka słynie z dobrze zachowanych średniowiecznych fortyfikacji: murów, baszt i bram. Na zdjęciu tzw. Brama Wodna. Zdjęcie na licencji CC
Bystrzyca Kłodzka słynie z dobrze zachowanych średniowiecznych fortyfikacji: murów, baszt i bram. Na zdjęciu tzw. Brama Wodna. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Jacek Halicki, CC BY-SA 4.0
 • Wieża widokowa na Jagodnej: to chyba najpopularniejszy punkt widokowy w Górach Bystrzyckich. Nowa wieża została oddana do użytku w 2019 r. i ma 23 m wysokości. Z wieży rozciąga się piękna panorama okolicy. Dostrzec można np. Masyw Śnieżnika i Góry Orlickie. Wstęp na wieżę jest bezpłatny.
 • Strażnik Wieczności: tajemnicza rzeźba, stojąca w lesie w pobliżu wsi Huta, przy drodze nazywanej Wieczność. Na rzeźbie znajduje się napis „Grauer Mann” (niem. Szary Człowiek) i data 1872. Nie wiadomo, kto i po co ustawił rzeźbę w lesie ani kogo przedstawia.
 • Fortyfikacje: Fort Wilhelma i Fort Fryderyka na Kamiennej Górze zostały wzniesione w masywie Gór Bystrzyckich na rozkaz króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II do obrony przeciw Austriakom. Oba forty zostały rozebrane w XIX w. i dziś zostały po nich tylko resztki fundamentów i fosy.
 • Opuszczone osady w Dolinie Dzikiej Orlicy: jeśli lubicie melancholijną atmosferę opuszczonych wiosek i osad, możecie wybrać się na wycieczkę do jednego z kilku takich miejsc w Górach Bystrzyckich, np. do Piaskowic.
 • Zamek Szczerba: Góry Bystrzyckie mają też swoje zamki. Ruiny Zamku Szczerba z XIV w. można oglądać pod Gniewoszowem. Zachowały się imponujące grube mury, baszta i dziedziniec z resztkami bramy.
 • Solna Jama: jedyna w Górach Bystrzyckich jaskinia, znajduje się w zboczu Czerńca. Można się do niej dostać, idąc niebieskim szlakiem z Międzylesia na Przełęcz Spaloną.
 • Zamek Leśna w Szczytnej: to z kolei zamek wyjątkowo dobrze zachowany, może dlatego, że nie jest bardzo stary: wzniesiono go w XIX w. Od niedawna zamek udostępniany jest turystom. Ceny biletów: normalny 30 zł, ulgowy (dzieci 7-15 lat) 15 zł, dzieci do 6 lat gratis.
Zamek Leśna w Szczytnej to jeden z najpiękniejszych przykładów architektury neogotyckiej w Polsce. Zdjęcie na licencji CC BY 3.0.
Zamek Leśna w Szczytnej to jeden z najpiękniejszych przykładów architektury neogotyckiej w Polsce. Zdjęcie na licencji CC BY 3.0. Jacek Halicki, CC BY 3.0
 • Dwór sołtysów w Niemojowie: budowla z XVI w., rozmachem i pięknem wykończenia przypominająca pałac. Niestety, dziś to tylko ruiny, nadające się jednak na cel interesującego spaceru dla osób lubiących poznawać przeszłość regionu.
 • Kościoły drewniane: w masywie Gór Bystrzyckich podziwiać można kilka urokliwych drewnianych świątyń, np. w Zalesiu (tu zachowały się polichromie ze scenami ze Starego Testamentu), Kamieńczyku i Nowej Bystrzycy.
 • Autostrada Sudecka: to licząca 42 km droga wojewódzka 389 z wyjątkowymi walorami widokowymi. Łączy dwie drogi krajowe: nr 8 na przełęczy Polskie Wrota i nr 33 w Międzylesiu.

Czytaj też: Atrakcje turystyczne w Kotlinie Kłodzkiej. Jest co zobaczyć w tej pięknej krainie! Wieże widokowe, muzea, parki dla dzieci i wiele innych

Nocleg w Górach Bystrzyckich. Schroniska turystyczne, ceny pokoi

Góry Bystrzyckie to dość dziki region, ale i tutaj przy odrobinie szczęście i cierpliwości można znaleźć oferty noclegów w domach, mieszkaniach i gospodarstwach agroturystycznych, zlokalizowanych zwłaszcza na pograniczu masywu, np. między Bystrzycą Kłodzką i Jagodną.

Jednak największy urok mają noclegi w schroniskach górskich. W rejonie Gór Bystrzyckich jest ich kilka:

 • Schronisko PTTK „Jagodna”: na Przełęczy Spalona. Słynie między innymi z tego, że noc sylwestrową w 1942 r. spędził w nim marszałek III Rzeczy Hermann Goering. Po II wojnie światowej schronisko zostało odremontowane staraniem kłodzkiej oddziału PTTK. Dziś schronisko może pomieścić niemal 60 turystów. Pokoje przyjmują od 2 do 7 osób (łazienki w korytarzu). Jest też 4-osobowy miniapartament „Jama Jagodna”. Ceny noclegu: między 50 a 65 zł, miejsce pod namiot 25 zł. Nocleg w schronisku „Jagodna” można rezerwować mailowo lub telefonicznie. E-mail: schronisko@jagodna.com; tel.: 695 777 635 ; 74 811 98 16.
 • Schronisko PTTK „Pod Muflonem”: stoi na Ptasiej Górze w Dusznikach-Zdroju. Schronisko szczyci się pięknym widokiem na Duszniki, Góry Stołowe, Sowie, Bardzkie i Lewińskie. Pierwotnie budynek był oborą, a mleko trzymanych w nim krów wykorzystywano do terapii pacjentów uzdrowiska Duszniki. W latach międzywojennych w oborze i sąsiednim domu zorganizowano schronisko turystyczne. Nazwa „Pod Muflonem” bierze się od wypchanej głowy muflona, wiszącej na ścianie restauracji. Dziś schronisko pomieścić może niemal 50 turystów w pokojach wieloosobowych (łazienki w korytarzu). Cennik: między 20 a 30 zł za noc, drożej w długie weekendy. Jednorazowa opłata za pościel wynosi 10 zł.
Schronisko „Pod Muflonem” w Dusznikach-Zdroju słynie z głowy barana zawieszonej na ścianie w jadalni. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.
Schronisko „Pod Muflonem” w Dusznikach-Zdroju słynie z głowy barana zawieszonej na ścianie w jadalni. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Martin Geisler, wikimedia.org, CC BY-SA 4.0
 • Schronisko PTTK „Orlica”: leży w Zieleńcu, formalnie w Górach Orlickich, ale nadal w Dusznikach-Zdroju, których Zieleniec jest częścią. Schronisko to być może najstarszy budynek Zieleńca, wzniesiony w 1878 r. Budynek niemal od początku swego istnienia służył za schronisko turystyczne. Dziś schronisko pomieści 34 osoby w wygodnych pokojach 2- i 4-osobowych. Turyści mogą też cieszyć się daniami tradycyjnej kuchni, podawanymi na miejscu. Cennik: od 100 do 160 zł za pokój. Noclegi można rezerwować telefonicznie po godz. 16:00 pod numerem: 0048 609 000 088.

Czytaj też: Nie tylko Bieszczady. TOP 29 atrakcji Podkarpacia, od „polskiego Hollywood”, przez sekretne tunele Hitlera, po nocleg w zamkowych komnatach

Góry Bystrzyckie z dzieckiem

Góry Bystrzyckie nadają się do wycieczek z dziećmi, choć warto wybrać bardziej uczęszczane trasy, gdzie drogi są zadbane, a zimą przetarte.

Wejście na Jagodną jest bardzo proste, droga szeroka i ubita, możliwa do pokonania nawet z dzieckiem w wózku.

Zimą jednak niektóre mniej popularne szlaki mogą być zasypane śniegiem, przez który trzeba będzie się przebić – to dodatkowe zadanie dla dorosłych, jeśli chcą pokazać dzieciom dzikie partie Gór Bystrzyckich o tej porze roku.

Góry Bystrzyckie z psem

Góry Bystrzyckie nie leżą na terenie żadnego parku narodowego, można więc wyprowadzać psy po ich zboczach i gęstych lasach.

Wędrówka może być dość monotonna dla co bardziej energicznych zwierzaków, które raczej nie znajdą tu dla siebie zbyt wielu wyzwań terenowych. Łagodne ukształtowanie powierzchni sprzyja jednak wycieczkom z mniejszymi i starszymi psami, dla których bardziej strome góry mogłyby przedstawiać zbyt dużą trudność.

Góry Bystrzyckie na zdjęciach

Zapraszamy do galerii zdjęć Gór Bystrzyckich, ich szczytów, lasów, schronisk i atrakcji. Kiedy je zobaczycie, na pewno zapragniecie odwiedzić ten piękny region.

Przygotuj się na wyprawę w góry

kup najtaniej

Salomon

Salomon Xa Pro V8 L41436200

179,50 zł

kup najtaniej

adidas

Adidas Eastrail 2 Mid Czarne Gy4174

349,99 zł

kup najtaniej

SALEWA

Salewa Wildfire Leather Black Fluo Orange

549,99 zł

kup najtaniej

Keen

KEEN Koven Wp M 1025155 Black Drizzle

319,99 zł

kup najtaniej

adidas

Adidas Eastrail 2.0 Hiking Gz3016 Oliwkowy

297,49 zł

kup najtaniej

adidas

Adidas Terrex Ax4 Fy9673

319,99 zł

kup najtaniej

adidas

Adidas Terrex Ax4 Fz3280

399,99 zł

kup najtaniej

Merrell

Merrell Accentor 3 J135483

309,99 zł

kup najtaniej

Salomon

Salomon X Ultra Mid 4 Gtx Gore Tex 413834

603,75 zł

kup najtaniej

Jack Wolfskin

Jack Wolfskin Refugio Texapore Low M 4049851 6357

269,99 zł

kup najtaniej

Alpinus

Alpinus Gr20 High Tactical Brązowe Gr43315

470,00 zł

kup najtaniej

adidas

Adidas Terrex Ax2R Bb1935 Czarny

226,40 zł

kup najtaniej

Merrell

Merrell Vego Mid Leather Waterproof J311538C

419,99 zł

kup najtaniej

Merrell

Merrell Intercept J598633 Dark Earth

459,90 zł

kup najtaniej

adidas

Adidas Hyperhiker Low K Gz9219

164,99 zł

kup najtaniej

SALEWA

Salewa Wildfire Canvas 614068669

499,99 zł
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Materiał oryginalny: Góry Bystrzyckie na weekend. Co warto zobaczyć? Jak wejść na Jagodną? Szlaki, ceny noclegów w schroniskach, praktyczne informacje - Strona Podróży

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie