Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Groźny wirus Zika dotarł już do Europy [objawy, wideo]

aip, red,
Świat jest bezradny wobec groźnego wirusa Zika. Rozprzestrzenia się w Ameryce Środkowej i Południowej, wlaśnie teraz dotarł też do Europy. Najgorsza sytuacja jest w Brazylii. Na „wroga publicznego numer jeden” wciąż jednak nie wynaleziono żadnego lekarstwa.

Brazylijski minister zdrowia Marcelo Castro zapowiedział, że rząd wyśle 220 tys. żołnierzy do walki z wirusem Zika – podaje BBC. Już 13 lutego na ulice brazylijskich miast wyjdzie 220 tys. żołnierzy. Marcelo Castro mówi, że żołnierze mają chodzić od domu do domu i rozdawać ludziom ulotki informujące o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą wirus Zika, a także jak likwidować lęgowiska komarów.

Brazylijscy lekarze wydają się jednak bezsilni. Alarmują, że nie wynaleźli lekarstwa na wirusa, przyznają, że przegrywają tę walkę. Wywołuje to strach w społeczeństwie, wiele Brazylijek jest tak zaniepokojonych rozwojem sytuacji, że często decydują się na czas trwania ciąży wyjechać z kraju. Władze Kolumbii, Ekwadoru, Salwadoru i Jamajki zaleciły z kolei kobietom, by nie zachodziły w ciąże.

Pod znakiem zapytania stoi letnia olimpiada, która w sierpniu ma odbyć się w Rio de Janeiro. Do kraju ma przyjechać 10,5 tys. sportowców, a także setki tysięcy widzów z całego świata. Już odwołano wiele słynnych karnawałowych imprez.
Tymczasem, jak podaje agencja Reutera zarażony wirusem został dwudziestokilkuletni mieszkaniec Aaarhus w Danii, który niedawno podróżował po Meksyku i Brazilii. Mężczyzna wraca do zdrowia i niedługo opuści szpital. Lekarze przekonują, że wirus nie będzie rozprzestrzeniał się w Danii, do rozmnażania się przenoszących ich komarów potrzeba cieplejszego klimatu. Wcześniej pojawiły się także doniesienia o trzech przypadkach zarażenia wśród brytyjskich turystów powracających z Kolumbii, Surinamu i Gujany. Jak na razie nie zostały one potwierdzone.

Wirus Zika, który wykryto w latach 40. rozprzestrzenia się teraz w Ameryce Środkowej i Południowej, grozi także USA i Europie. Zakażonych może być już od 400 tys. do 1,5 mln w ok. 20 krajach. 90 proc. przypadków wykryto u mieszkańców północno-wschodniej Brazylii, czyli najuboższej części kraju. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że wirus prawdopodobnie rozprzestrzeni się na wszystkie kraje Ameryki, poza Kanadą i Chile.

Objawy wirusa, który roznoszą zakażone komary to m.in. gorączka, wysypka, zaczerwienione oczy oraz bóle mięśni. Szczególnie niebezpieczny jest dla kobiet w ciąży. Wirus spowodował wzrost narodzin noworodków z małogłowiem tzw. mikrocefalią. Od października ub. roku wykryto 4 tys. przypadków małogłowia u niemowląt. Do tej pory nie wynaleziono na niego żadnej szczepionki.

__________________

Galveston, Teksas, Stany Zjednoczone. Prawdziwa epidemia wirusa Zika wybuchła na początku 2015 roku, gdy dotarł on do Brazylii. Najszybciej rozprzestrzeniał się na północno-wschodnich obszarach tego kraju. Dotychczas zaraziło się tam nim ponad 1,5 mln osób. Epidemia szybko zaczęła się  rozprzestrzeniać na inne kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Dziś wirus obecny jest w 13 krajach, jednak ta liczba rośnie.

Głównym źródłem zakażeń są komary, które wirusem zakaziły większość jego ludzkich nosicieli. Jednak wirus Zika jest nietypowy - obecny jest także w ślinie i spermie zakażonych osób. Istnieje zatem niebezpieczeństwo przenoszenia wirusa drogą kropelkową i poprzez kontakty seksualne. Wiemy też już, że u większości zarażonych nie występują nasilone objawy. Nie zdają sobie sprawy, że są nosicielami. Często jedyne zauważalne objawy to wysypka, podrażnione gałki oczne, ból mięśni i stawów oraz gorączka. Zazwyczaj ustępują one w ciągu kilku dni.

Prawdziwe niebezpieczeństwo tkwi gdzie indziej. Mamy dowody na związek wirusa Zika z dwiema bardzo poważnymi chorobami. Pierwsza to zespół Guillaina-Barrego. To choroba obwodowego układu nerwowego, w której system odpornościowy atakuje nerwy. Może prowadzić do częściowego lub całkowitego paraliżu ciała. Jednak jeszcze groźniejsza jest mikrocefalia, którą od jakiegoś czasu obserwujemy w Brazylii. To choroba powodująca nieprawidłowy rozwój mózgu w okresie płodowym.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!