Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia: Piłka nożna w dawnym w Koszalinie

Piotr Polechoński [email protected]
archiwum
Przed 1945 rokiem koszalinianie uwielbiali grać w piłkę nożną. W mieście, co rusz powstawały nowe kluby, a stadion oddano do użytku w 1935 roku. Po wojnie pierwszy mecz rozegrano już 3 czerwca 1945 roku.

Pierwszy, koszaliński klub piłkarski powstał w 1909 roku. Jego wybudowanie poprzedziły miesiące spotkań i rozmów w znanej koszalińskiej restauracji Stary Heidelberg (przy dzisiejszej ulicy Piłsudskiego). W końcu uzgodniono wszystkie szczegóły i wybrano "Kosliner Sportverein 1909". Niedługo potem Koszalin wzbogacił się o drugi klub - "Germanię 1905". Szybko jednak doszło do fuzji i powstał zjednoczony "Kosliner Sportverein Phonix 1909". To jednak nie odpowiadało wszystkim działaczom. Niedługo po tym część z nich założyła konkurencyjny klub "SV Preusen". Tuż przed I wojną światową powstał jeszcze "SV Adler" i klub robotniczy "Sturm" (Burza).

Przez całe lata mecze rozgrywane były na tak zwanym Placu Ćwiczeń. W 1935 roku w jego miejsce oddany został do użytku stadion z prawdziwego zdarzenia - obecny "Bałtyk". Co prawda już wtedy od pewnego czasu istniało boisko na Górze Chełmskiej, ale najczęściej odbywały się tam festyny sportowe niezwiązane z piłką nożną. Pod dojściu Hitlera do władzy policja zaczęła podlegać Wehrmachtowi. W szybkim czasie istniejąca dotąd niewielka sekcja piłkarska przy policji zmieniła się w prężnie działający klub. "Heeressportverein" (funkcjonujący pod skrótem HIV).

Największym sukcesem przedwojennej piłki nożnej w Koszalinie była zażarta walka "SV Phonix" z berlińskim klubem "Bewag" o szesnaste miejsce w całych Niemczech (brak informacji o wyniku tego starcia". Tuż przed wybuchem II wojny światowej powstał jeszcze jeden koszaliński klub piłkarski - "Postsportveiren" (PSV Pocztowy).

W czasie wojny koszalińska piłka "wzbogaciła się" o niecodziennych zawodników. Przez jakiś czas w mieście swoje rozgrywki prowadzili włoscy jeńcy wojenni, których trzystu w Koszalinie było internowanych.. Niestety, część z nich została zamordowana w 1945 roku. Nie wiadomo, czy zabili ich Niemcy, czy też wkraczający do miasta Rosjanie.

Po wojnie, wraz z przybywającymi do Koszalina Polakami zjawiła się tez piłka nożna. Pierwszy mecz rozegrano już 3 czerwca 1945 roku! Naprzeciw siebie stanęli polscy milicjanci i żołnierze sowieccy. Wygrali ci ostatni pokonując Polaków 5:3. Mecz ten był jednocześnie początkiem Milicyjnego Klubu Sportowego, który później stałą się podwaliną dla utworzenia koszalińskiej "Gwardii" w 1948 roku. Starszy od "Gwardii" jest Koszaliński Klub Sportowy, który założono w 1945 roku.

Korzystałem z monografii Jerzego Grynkiewicza "Piłka nożna w Koszalinie 1909-2000".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!