Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia Pomorza. Szpital przy Obrońców Wybrzeża wybudowano specjalnie dla rannych w I wojnie światowej

Jarosław Stencel
Zdjęcie słupskiego szpitala wykonane na początku lat 40. XX wieku
Zdjęcie słupskiego szpitala wykonane na początku lat 40. XX wieku Fot. Archiwum
Plany tego szpitala w Słupsku powstały już w 1904 roku. Na ich realizację trzeba było jednak poczekać. Wybrano projekt Eduarda Kocha. Architekt sprawiał nadzór nad budową. W niespełna rok po rozpoczęciu budowy budynek główny był gotowy. Później powstały izolatka i oddział zakaźny.

Kompleks przy ulicy Obrońców Wybrzeża wybudowano w latach 1914-1918. Budynek główny ukończono już w 1915 roku. Straty wojenne Niemiec były coraz większe, więc taki budynek okazał się niezwykle potrzebny. Początkowo dysponował 172 łóżkami, potem 200, a następnie znalazło się tam miejsce dla 250 osób. Opiekę sprawowało nad chorymi 10 lekarzy. Pracowały tam też świeckie pielęgniarki. Rehabilitacja odbywała się także w szpitalnym parku.

Na parterze gmachu mieścił się oddział internistyczny, a na pierwszym i drugim piętrze chirurgia. Znalazły się też tam różne inne pomieszczenia: świetlice, werandy, herbaciarnie, toalety, łazienki, pokoje dla pielęgniarek i wartownie. Na drugim piętrze znajdowała się łaźnia, a w piwnicach niezwykle potrzebna do rehabilitacji sala gimnastyczna i pomieszczenia dla kucharek oraz sama kuchnia. Przy administracji na parterze była izba przyjęć i dwa mieszkania asystentów. Na kolejnych piętrach były sale operacyjne, pierwszej pomocy, pokój lekarza głównego, rentgen oraz pokój pielęgniarek. Szpital wyposażony był w windę. W najwyższej wieżyczce w nocy paliło się światło.

Żołnierze leżeli także w szpitalu św. Jerzego przy ulicy Kopernika oraz okresowo w różnych salach, jak w sali starego teatru naprzeciwko ratusza. Przy ulicy Mostnika znajdował się wojskowy dom inwalidów. Chorych umieszczano także w szpitaliku przy ulicy Francesco Nullo (późniejsza ćwiczeniówka). Przypomnieć należy, też, że dawnym szpitalem wojskowym był budynek przy ulicy Kilińskiego (obecnie liceum). Powstał w 1845 roku, a rozbudowano go w 1904 roku. Ulicę z powodu tego budynku nazwano Lazaretową.

Koniec I wojny światowej oznaczał ogromne straty dla mieszkańców. Z samej tylko Ustki zginęło 76 osób, a ogółem ze Słupska i powiatu 960. W kaplicy św. Jerzego w Słupsku, przeniesionej w obecne miejsce z ulicy Tuwima, znalazły się tablice poległych w I wojnie światowej.

Architekt miejski Słupska przełomu XIX i XX wieku mieszkał przy ul. Bahnhoffstrasse 26 (dziś Wojska Polskiego). Zginął podczas I wojny światowej, mając 50 lat. Zaprojektował wiele budynków Słupska. Stworzył wizję szpitala w stylu neorenesansowym (zbudowano go w latach 1893 - 1895) przy ul. Kopernika. Przy szpitalu – miejskie przytułki św. Jerzego i św. Ducha nawiązując stylowo do architektury gotyckiej przytułku św. Ducha w Lubece (przy okazji budowy szpitala zastosowano nową technologię masowej produkcji cegły.) Kolejne dzieła to dwa domy towarowe w centrum miasta (dziś znajduje się w jednym restauracja Metro, a w drugim mieścił się dom towarowy Słowiniec). Inne prace to hotel i restauracja Franziskaner z 1896 r. Koch zaprojektował nieistniejącą już synagogę przy dzisiejszej ul. Niedziałkowskiego.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera