Tytuł wystawy to „XIX i XX - wieczny marketing. Druki firmowe przedsiębiorstw jako przykład reklamy”. Ekspozycja przygotowana została przez Archiwum Państwowe w Łodzi. W Koszalinie gościnę znalazła na dziedzińcu koszalińskiego Archiwum Państwowego. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy koszalińskiej placówki, do 14 lipca.
A zajrzeć tutaj naprawdę warto. Dzięki tej wystawie możemy się przekonać o tym, że dawne druki reklamowe oprócz tego, że zachęcały do kupienia danego towaru lub skorzystania z danej, oferowanej usługi były również graficznymi dziełami sztuki, często o naprawdę wyjątkowej urodzie.
Poczujemy też klimat czasów, które opisał Władysław Reymont, a sfilmował Andrzej Wajda w „Ziemi Obiecanej”, gdy Łódź była wielokulturowym i wielonarodowym tyglem, z dynamicznie rozwijającymi się przemysłem i handlem.
Wystawa zawiera reprodukcje druków firmowych wytworzonych w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku przez ówczesne zakłady przemysłowe, jak również rachunków wystawianych przez miejscowe drukarnie i zakłady litograficzne oraz druków zawierających informacje o ofercie handlowej sklepów, magazynów, składów i hurtowni.
Wśród zaprezentowanych w ramach ekspozycji 16 plansz z blisko 60 drukami firmowymi, można znaleźć informacje na temat różnych przedsiębiorstw przemysłowych i handlowych, funkcjonujących wówczas na terenie Łodzi, np. Pabianickiej Fabryki Wyrobów Bawełnianych Kruschego i Endera, a także prace w większości anonimowych artystów drukowane w łódzkich zakładach litograficzno-drukarskich.
Nie zabrakło też bardzo ciekawego wątku koszalińskiego. W ramach wystawy, na jednej z ekspozycji, koszalińscy archiwiści przygotowali kilkanaście reprodukcji ogłoszeń reklamowych z koszalińskich książek adresowych sprzed 1945 rokiem.

Protest w Tłumaczowie. Kłodzko
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?