Nasza Loteria

Ziemia Obiecana w Archiwum Państwowym w Koszalinie. Tak reklamowali się w dawnej Łodzi

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Wystawa gościnę znalazła na dziedzińcu koszalińskiego Archiwum Państwowego (ulica Marii Skłodowskiej - Curie 2). Można ją oglądać od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy koszalińskiej placówki, do 14 lipca.
Wystawa gościnę znalazła na dziedzińcu koszalińskiego Archiwum Państwowego (ulica Marii Skłodowskiej - Curie 2). Można ją oglądać od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy koszalińskiej placówki, do 14 lipca. Piotr Polechoński
Chcesz poczuć klimat rodem z „Ziemi Obiecanej”? To masz ku temu świetną okazję: w Koszalinie można obejrzeć jak reklamowali się łódzcy przedsiębiorcy na przełomie XIX i XX wieku.

Tytuł wystawy to „XIX i XX - wieczny marketing. Druki firmowe przedsiębiorstw jako przykład reklamy”. Ekspozycja przygotowana została przez Archiwum Państwowe w Łodzi. W Koszalinie gościnę znalazła na dziedzińcu koszalińskiego Archiwum Państwowego. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy koszalińskiej placówki, do 14 lipca.

A zajrzeć tutaj naprawdę warto. Dzięki tej wystawie możemy się przekonać o tym, że dawne druki reklamowe oprócz tego, że zachęcały do kupienia danego towaru lub skorzystania z danej, oferowanej usługi były również graficznymi dziełami sztuki, często o naprawdę wyjątkowej urodzie.

Poczujemy też klimat czasów, które opisał Władysław Reymont, a sfilmował Andrzej Wajda w „Ziemi Obiecanej”, gdy Łódź była wielokulturowym i wielonarodowym tyglem, z dynamicznie rozwijającymi się przemysłem i handlem.

Wystawa zawiera reprodukcje druków firmowych wytworzonych w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku przez ówczesne zakłady przemysłowe, jak również rachunków wystawianych przez miejscowe drukarnie i zakłady litograficzne oraz druków zawierających informacje o ofercie handlowej sklepów, magazynów, składów i hurtowni.

Wśród zaprezentowanych w ramach ekspozycji 16 plansz z blisko 60 drukami firmowymi, można znaleźć informacje na temat różnych przedsiębiorstw przemysłowych i handlowych, funkcjonujących wówczas na terenie Łodzi, np. Pabianickiej Fabryki Wyrobów Bawełnianych Kruschego i Endera, a także prace w większości anonimowych artystów drukowane w łódzkich zakładach litograficzno-drukarskich.

Nie zabrakło też bardzo ciekawego wątku koszalińskiego. W ramach wystawy, na jednej z ekspozycji, koszalińscy archiwiści przygotowali kilkanaście reprodukcji ogłoszeń reklamowych z koszalińskich książek adresowych sprzed 1945 rokiem.

od 7 lat
Wideo

Protest w Tłumaczowie. Kłodzko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.