Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia Sławna: Związek walki i harcerze

Jan Sroka fundacja Dziedzictwo
Uczestnicy harcerskiego kursu LWD (Lata Wiejskich Drużyn) w 1959 roku.
Uczestnicy harcerskiego kursu LWD (Lata Wiejskich Drużyn) w 1959 roku.
Krótko po wojnie w Sławnie zaludnianym przez osadników z wielu stron Polski powstawały obok partii politycznych organizacje młodzieżowe z nimi związane.

Z Polską Partią Robotniczą związany był ideowo Związek Walki Młodych. Inicjatywa jego utworzenia w Sławnie wyszła od działaczy PPR-u. Irena Doszla, działaczka tej partii, została zobowiązana do utworzenia koła związku. Koło powstało w sierpniu 1945 i liczyło na początku 30 członków. Powołano również zarząd powiatowy, którego przewodniczącym został Stefan Daniewicz. W lipcu 1946 roku nowym przewodniczącym został Wojciech Doszla.

W końcu 1946 roku szeregi ZMW liczyły w Sławnie 73 osoby (w całym powiecie 235 członków). Szybki wzrost członków nastąpił w 1948 roku (w czerwcu w powiecie było 1250 członków zrzeszonych w 60 kołach).W mieście istniały 4 koła. Jedno z nich działało w Liceum Ogólnokształcącym.

Z Polską Partią Socjalistyczną związana była Organizacja Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych (OM TUR). W swojej działalności szczególną uwagę zwracała na pracę kulturalno-oświatową i sportową. Koło OM TUR-u w Sławnie powstało jesienią 1945 roku. W marcu następnego roku utworzono powiatowy komitet organizacji. Przewodniczącym został Władysław Witczak, a sekretarzem Eugeniusz Nowak. W lutym 1948 roku OM TUR liczył w powiecie 315 członków zrzeszonych w 12 kołach.
Wici na wsi

Organizacją związaną z partiami chłopskimi był Związek Młodzieży Wiejskiej RP "Wici". W powiecie sławieńskim koła "Wici" organizował S. Materka. Tymczasowy zarząd powiatowy powołano w październiku 1945 roku. Jego przewodniczącym został S. Materka. 3 marca następnego roku odbył się zjazd powiatowy, na którym wybrano nowego przewodniczącego, którym został Wacław Karpala. Sekretarzem została Maria Kazimierczak. W grudniu 1947 roku "Wici" zrzeszały 328 członków w 13 kołach.

Ze Stronnictwem Demokratycznym związany był Związek Młodzieży Demokratycznej. W Sławnie został zorganizowany w 1947 roku. Organizacja miała dwa koła: w Sławnie i Darłowie, w których zrzeszonych było w połowie 1948 roku 67 osób. Działaczem ZMD był Tadeusz Betkało.

Pierwsze drużyny harcerskie zorganizowane zostały w Sławnie we wrześniu 1945 roku w Liceum Ogólnokształ-cącym. Powstały drużyny harcerek im. Emilii Plater i harcerzy im. T. Kościuszki. W 1947 liczba harcerzy w powiecie wynosiła 303 członków, a w końcu 1949 - 550 członków. Ówczesne harcerstwo różniło się mocno od ideowo-politycznych związków młodzieżowych.
Zmiany polityczne w Polsce jakie dokonywały się w 1948 roku i zjednoczenie ruchu robotniczego wpłynęły na oblicze organizacji młodzieżowych. W lipcu 1948 roku na kongresie we Wrocławiu dokonano zjednoczenia ZWM, OM TUR, ZMD, ZMW RP "Wici" w jedną organizację - Związek Młodzieży Polskiej.

Zadania ideowo-polityczne
W Sławnie powołano powiatowy komitet jedności, którego przewodniczącym został Jan Paradowski z ZWM. Akcja scalania odbyła się w sierpniu. We wrześniu 1948 roku ZMP liczyło w powiecie 1552 członków, a w grudniu już 2400 , z tego w Sławnie w 15 kołach 420 członków.
ZMP realizowała zadania ideowo-polityczne wytyczone przez Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą. Przewodniczącymi zarządu powiatowego kolejno byli: Jan Paradowski, Marian Bieniada, Władysław Gładysz, Jan
Jasiński, Tadeusz Lenartowicz, Jan Łukomski i Mieczysław Tuzinek.

ZMP prowadziło działalność ideowo-polityczną również w szeregach Powszechnej Organizacji "Służba Polsce", która istniała od lutego 1948 do 1955 roku. Podstawowym, zadaniem SP było zaangażowanie młodzieży w proces rozbudowy polskiej gospodarki. W Sławnie komendantem Komendy Powiatowej był kapitan Wacław Orlik, a jego zastępcą podporucznik Eugeniusz Michalski.
Zmiany zaszły także w

Związku Harcerstwa Polskiego. W 1950 roku Biuro Polityczne Komitetu Centralnego PZPR podjęło uchwałę o włączeniu ZHP do Związku Młodzieży Polskiej, tworząc Organizację Harcerską. Podstawowym zadaniem OH było przygotowanie dzieci do wstąpienia do ZMP. W 1955 roku do Organizacji Harcerskiej należało prawie 70 % uczniów.

Przemiany październikowe 1956 roku doprowadziły do rozwiązania w styczniu 1957 roku ZMP. Działacze tej organizacji weszli w skład władz nowo powstałych: Związku Młodzieży Socjalistycznej i Związku Młodzieży Wiejskiej. Pierwszym szefem ZMS został Józef Kępa. W mieście istniały trzy grupy działania. W 1960 roku w powiecie było 800 członków tej organizacji.
760 harcerzy

Członkami Związku Młodzieży Wiejskiej byli głównie młodzi ludzie ze środowisk wiejskich. Na początku 1957 roku związek liczył 106 członków, a jego tymczasowym przewodniczącym był Piotr Dzianach. Pierwszy powiatowy zjazd sprawozdawczo - wyborczy odbył się w styczniu 1958 roku. Związek liczył wtedy 379 członków. Jego przewodniczącym został Wiesław Rybak.

Zmiany zaszły także w harcerstwie. W mieście tworzenie nowego harcerstwa rozpoczęli dawni działacze tego ruchu. Funkcję komendanta ZHP objął Paweł Blum. Organizacja na początku liczyła 760 harcerzy.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!