Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje: Internet na wsi dla 36 tys. mieszkańców

Rafał Nagórski [email protected]
W tych miejscach powstanie sieć umożliwiająca dostęp do internetu. Kolor niebieski to sieć światłowodowa szkieletowa, różowy – światłowodowa dostępowa i zielona – radiolinie (szerokopasmowa sieć radiowa).
W tych miejscach powstanie sieć umożliwiająca dostęp do internetu. Kolor niebieski to sieć światłowodowa szkieletowa, różowy – światłowodowa dostępowa i zielona – radiolinie (szerokopasmowa sieć radiowa). UM Sławno
W przyszłym roku w powiecie sławieńskim ruszy budowa sieci umożliwiającej dostęp do internetu dla około 36 tysięcy mieszkańców.

- W tej chwili mieszkańcy powiatu korzystają głównie z internetu przez sieć GSM. Teoretycznie w każdym miejscu powinniśmy mieć dostęp aż do trzech sieci, ale w praktyce jest sporo miejsc, w których zasięg ucieka - mówi nam jeden z informatyków ze Sławna. - Sporym ułatwieniem ma być sieć światłowodowa, która ma powstać na terenie miasta i sąsiednich gmin - dodaje.

Sieć będzie budowana w ramach projektu budowy szerokopasmowego dostępu do internetu. Oficjalne liczby związane z tym projektem są imponujące: Koszt całej inwestycji: 12 793 160 zł, a unijne dofinansowanie wyniesie 9 500 000 zł.

- Za te pieniądze stworzymy sieć światłowodową, która umożliwi mieszkańcom korzystanie z bardzo szybkiego internetu i wszystkich zdobyczy najnowszych technologii - łącznie z telefonią i telewizją internetową - tłumaczy Krzysztof Frankenstein, burmistrz Sławna. Liderem projektu jest miasto Sławno wraz z partnerami: gminą Sławno, gminą Malechowo, gminą Postomino oraz powiatem sławieńskim.
Powstanie 95 punktów typu Hot Spot - nieodpłatnego bezprzewodowego dostępu do sieci wokół większości obiektów użyteczności publicznej (urzędy, szkoły, świetlice), a także aplikacji e-zdrowie i e-turystyka. Łączna długość planowanej sieci szerokopasmowej wynosi blisko 200 km, z czego 70 km to sieć światłowodowa. Dzięki temu blisko 36 tys. osób uzyska możliwość dostępu do szerokopasmowego internetu, a 26 szkół i 64 podmioty administracji publicznej zostaną podłączone do sieci.
Prace mają ruszyć w przyszłym roku i zakończyć się w roku 2013.

- Trzeba pamiętać, że budowa sieci nie oznacza, że każdy pojedynczy odbiorca będzie w ramach tego projektu podłączony do internetu - tłumaczy Tomasz Stola, informatyk z Urzedu Miejskiego w Sławnie. - Samorząd stworzy sieć dystrybucyjną i wyłoni operatora, a dopiero ten podmiot będzie wyłaniał operatorów w ramach projektów tak zwanej "ostatniej mili". I to ci operatorzy będą zajmowali się podłączeniem gospodarstw. Samorząd tworzy więc taką możliwość dla około 36 tysięcy ludzi - podkreśla.
Projekt będzie realziowany w kilkudziesięciu wsiach powiatu.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!