MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak można otrzymać zaświadczenie o głosowaniu poza miejscem zamieszkania w Koszalinie?

Łukasz Suchanowski
Łukasz Suchanowski
archiwum polskapress
Dosłownie kilka minut zajmuje załatwienie formalności, aby pobrać zaświadczenie o prawie głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jest to możliwość spełnienia obywatelskiego obowiązku mieszkańcom Koszalina, którzy niedziele (9 czerwca) będą spędzać poza miastem.

Mieszkańcy Koszalina, którzy chcą otrzymać takie zaświadczenie muszą udać się do Wydziału Spraw Obywatelskich w miejscowym Ratuszu. Przed wizytą należy mieć przy sobie tylko dowód osobisty. Urzędnik przekazuje do wypełnienia jednostronnicowy wniosek. Po jego wypełnieniu wyborca otrzymuje zaświadczenie, na którym jest przyklejony hologram. Zaświadczenie o prawie do głosowania pozwala na oddanie głosu w wyborach w każdym lokalu wyborczym w Polsce, jak i za granicą.

- Jeżeli wyborca zgubi zaświadczenie o prawie do głosowania. Nie ma możliwości wydania duplikatu zaświadczenia - mówi Jadwiga Zwolińska, kierownik Referatu Ewidencji Ludności w Urzędzie Miejskim w Koszalinie.

- W skali kraju wydano na dzień dzisiejszy prawie 33 tysiące takich zaświadczeń. W Koszalinie nasz wydział wydał takich dokumentów - 143 - informuje Czesław Piotrowski, Główny Specjalista w Referacie Ewidencji Ludności UM w Koszalinie. - Skala zainteresowania jest podobna jak w poprzednich wyborach do Europarlamentu w 2019 roku - ocenia urzędnik.

Termin składania wniosków i pobierania zaświadczeń jest do 6 czerwca (czwartek). Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00

Lista zgłoszeń do Komisji Wyborczych jest już zamknięta. Zatem za udział w pracach i szkoleniach obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku, członkom tych komisji przysługuje dieta. Przewodniczący komisji zarobią 700 zł, zastępcy przewodniczących 600 zł, a członkowie obwodowych komisji wyborczych - 500 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński