Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaka przyszłość czeka mieszkańców gminy Ostrowice?

Krzysztof Bednarek
- Zawieszenie organów gminy może trwać do dwóch lat - mówi Kamilla Grobicka-Madej, dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
- Zawieszenie organów gminy może trwać do dwóch lat - mówi Kamilla Grobicka-Madej, dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. UW Szczecin
Premier Beata Szydło podjęła decyzję o wprowadzeniu Zarządu Komisarycznego w gminie Ostrowice. Co to oznacza dla mieszkańców? Rozmawiamy z Kamillą Grobicką-Madej, dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Jakie zadania stoją przed komisarzem, który zastąpić ma wójta i radę gminy?
- Funkcja komisarza skupia wszystkie uprawnienia i obowiązki, jakie ustawodawca przyznaje zarówno radzie gminy jak i wójtowi w ustawie o samorządzie gminnym, a także innych aktach prawa materialnego. Zadaniem komisarza będzie także podjęcie kroków zmierzających do stabilizacji finansów gminy. W okresie pełnienia przez niego obowiązków konieczne będzie podjęcie decyzji, co do dalszych losów gminy Ostrowice.

- Co zatem czeka mieszkańców: restrukturyzacja gminy, oddłużenie, wybory nowych władz?
- Zawieszenie organów gminy może trwać do dwóch lat. Nie chodzi tu więc o rozwiązanie rady gminy i wygaszenie mandatu wójta, ale o czasowe pozbawienie tych organów możliwości wykonywania obowiązków. Po upływie tego okresu, obecne organy gminy Ostrowice będą mogły ponownie wykonywać swe funkcje, o ile wcześniej nie dojdzie do zniesienia tej jednostki.

- No właśnie, w ubiegłym tygodniu podczas spotkania w MSWiA wspominano o możliwości zniesienia gminy. To oznaczałoby przyłączenie jej do innych jednostek samorządu. Gdyby tak się stało, to konieczne byłyby nowe wybory w gminach, które przejęły tereny zniesionej gminy?
- W przypadku łączenia, z dniem wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie połączenia gmin następuje rozwiązanie rad gmin z mocy prawa oraz wygaśnięcie mandatów wójta i burmistrza. Komisarz wyborczy ogłasza to w formie obwieszczenia w dzienniku urzędowym województwa zachodniopomorskiego. Wybory samorządowe zarządza i przeprowadza się w ciągu 90 dni (3 miesiące) od dnia wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie połączenia gmin.

- Czy są możliwe jakieś inne scenariusze dla gminy Ostrowice?
- Teoretycznie jest jeszcze możliwe, że rozstrzygnięcie nadzorcze pani premier zostanie uchylone, wówczas organy gminy Ostrowice nadal będą działać. Okoliczność ta jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zrealizować ewentualny plan zniesienia gminy (o ile taka decyzja zapadnie) i wchłonięcia jej przez inną jednostkę, bądź jednostki.

- Powołanie komisarza odbywa się na wniosek wojewody. Kiedy możemy się tego spodziewać?
- Odrębną kwestią jest złożenie wniosku o powołanie komisarza rządowego poprzez wskazanie osoby, która funkcję tę miałaby pełnić, a odrębną decyzja o jego powołaniu, która jest podejmowana przez Prezesa Rady Ministrów. Decyzję o tym, kiedy pani premier powoła komisarza - należy do pani premier i trudno w tej chwili wyrokować, co postanowi. Ustawa nie określa terminu powołania komisarza rządowego.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!