Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jezioro Jamno na językach naukowców

Jakub Roszkowski
archiwum
To będzie ważna konferencja, bo w całości poświęcona rekulty-wacji Jamna. Czy można je będzie wykorzystywać turystycznie?

Po zbudowaniu wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim, łączącym jezioro Jamno z Bałtykiem, naukowcy, miłośnicy przyrody, samorządowcy i mieszkańcy regionu, podzielili się na dwa obozy: zwolenników i przeciwników tej inwestycji. Pierwsi są pewni - wrota to atrakcja turystyczna, kanał wymagał uregulowania, sztormy będą już mniej groźne dla okolicy, przede wszystkim mierzei. Drudzy kręcą głowami, słuchając tych argumentów. Uważają, że wrota były zbyteczne, spowodowały, że do Jamna nie wlewa się już woda morska, która miała zbawienny wpływ na cały akwen, ponadto zablokowały możliwość żeglugi i po prostu zniszczyły naturalne środowisko.

W piątek będziemy więc mogli posłuchać, co o wrotach sztormowych i przyszłości jeziora Jamno sądzą naukowcy. Seminarium zatytułowane „Rekultywacja jeziora Jamno” zaplanowane zostało na piątek (6 listopada) na Politechnice Koszalińskiej, w kampusie przy ul. Śniadeckich 2. Zaplanowane zostało na cały dzień, a rozpocznie się o godz. 9.30 rejestracją uczestników. Wśród prelegentów będą m.in. profesor Roman Cieśliński z Uniwersytetu Gdańskiego (autor opracowania dotyczącego zasadności i celowości budowy wrót na kanale), profesor Krystian Obolewski z Uniwersytetu w Bydgoszczy, a także profesor Tomasz Heese z Politechniki Koszalińskiej, który opowie o perspektywach poprawy jakości wód Jamna. Natomiast Jacek Chrzanowski, szef WFOŚIGW, poinformuje o możliwościach dofinansowania rekultywacji jeziora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!