Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karlino. Tu się inwestuje

(MK M)
Karlino posiada jeszcze wiele terenów, na których można rozwijać biznes.
Karlino posiada jeszcze wiele terenów, na których można rozwijać biznes. UG Karlino
Najbardziej znana w Polsce gmina za sprawą złóż ropy naftowej gmina Karlino, to wciąż doskonałe miejsce do rozwoju. Wie o tym samorząd i firmy, które zdecydowały się na wyłożenie pieniędzy.

Jedną z najważniejszych cech tej gminy jak i miasta jest bliska odległość od morza (28 km do Kołobrzegu) oraz działalność Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na tereny inwestycyjne w Karlinie, objęte statusem SSE, składa się pięć działek o łącznej powierzchni 72 ha, z czego do dyspozycji inwestorów pozostaje jeszcze 34 ha. Na pozostałym obszarze działalność prowadzą dwa przedsiębiorstwa: Homanit Polska (kapitał niemiecki) i Scanrad (kapitał szwedzki). Trzeci inwestor, krajowy Drinktech, buduje zakład. Do obecnych inwestorów wkrótce dołączy następny, który planuje zakup jednohektarowej działki w sąsiedztwie Drinktech.

Potencjalny inwestor nie będzie miał problemów z pozyskaniem wykwalifikowanej i wykształconej kadry pracowniczej. Struktura wieku mieszkańców gminy stwarza korzystne warunki dla rozwoju, bo 64 proc. to ludzie w wieku produkcyjnym a 25 proc. to ludzie młodzi, przyszli pracownicy. Choć gmina duża nie jest widać, że inwestycje są opłacalne. Inwestują tutaj znaczące firmy i to znaczącym kapitałem. W 2012 roku 40 mln euro w linię produkcyjną zainwestowała tutaj firma Homanit Polska światowy lider w produkcji cienkiej płyty HDF. Od siedmiu lat stale zwiększa zatrudnienie dziś pracuje w niej około 440 osób, dzięki czemu jest to największa firma w regionie. W 2012 roku firma wsparła finansowo remont przedszkola i żłobka. Inwestują także młodzi. Firma iNet Media dostarcza od 2012 roku Internet.

W 2012 r. firma otrzymała dofinansowanie unijne na realizację przedsięwzięć rozwojowych. W chwili obecnej realizuje projekt "Budowa szerokopasmowej sieci światłowodowej FTTH z dostępem do Internetu w miejscowości Karlino". Wybudowana infrastruktura pozwoli na przesyłanie do abonentów ultra szybkiego dostępu do internetu, cyfrowej telewizji oraz telefonii cyfrowej. Na lokalizację swojego zakładu skusił się także koszaliński potentat na rynku podgrzewaczy wody - firma Kospel. W nowoczesnym zakładzie pracę znalazło pracę ok. 50 osób. Cztery hale produkcyjne koszaliński Kospel odkupił od duńskiej firmy DLH Nordisk. Na powierzchnię około 7 tys. m kw. została przeniesiona produkcja instalacji solarnych. Trafiła tam linia montażowa zbiorników na wodę, która dotychczas znajdowała się w podsłupskiej Damnicy.

Władze Karlina od lat zabiegają o stworzenie na terenie gminy warunków przychylnych inwestorom. Stąd też Rada Miejska podejmuje uchwały mówiące o specjalnych ulgach i zwolnieniach od podatków dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą oraz dla nowo powstałych przedsiębiorców. Przedsiębiorcy w Karlinie mogą liczyć na ulgi w podatkach lokalnych w ramach pomocy de minimis na okres do 7 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty