Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy obniżka stóp procentowych? Paweł Borys, prezes PFR wskazuje na konkretny termin

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Prezes PFR Paweł Borys przyznał, że „wszystko wskazuje, że stopy w perspektywie przyszłego roku spadną do ok. 5 proc.".
Prezes PFR Paweł Borys przyznał, że „wszystko wskazuje, że stopy w perspektywie przyszłego roku spadną do ok. 5 proc.". Dariusz Bloch/ Polska Press
– Wydaje się obecnie, że na przełomie tego i przyszłego roku pojawi się już przestrzeń do obniżenia stóp, ale trzeba zachować ostrożność, żeby skutecznie obniżyć inflację – przyznał w wywiadzie dla Business Insider Polska prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Przypomnijmy, Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na dziewiątym posiedzeniu z rzędu.

Spis treści

Kiedy obniżka stóp procentowych w Polsce?

Prezes PFR Paweł Borys zapytany przez BI, kiedy spodziewa się spadku stóp procentowych w Polsce, przyznał, że „wszystko wskazuje, że stopy w perspektywie przyszłego roku spadną do ok. 5 proc.".

– W USA i Europie powszechne jest oczekiwanie, że do obniżek dojdzie w połowie 2024 r. W Polsce poziom stóp procentowych jest wyższy, a RPP może zacznie je obniżać wcześniej, kiedy projekcje wskażą, że w horyzoncie 24 miesięcy inflacja spada do celu. Uważam, że w połowie przyszłego roku zobaczymy 6-procentową inflacją, czyli przy obecnym poziomie oznacza to dodatnie realne stopy procentowe, a jeśli prognozy wskażą, że dynamika cen jeszcze słabnie, to poluzowanie polityki pieniężnej będzie uzasadnione – wyjaśnił w rozmowie z portalem.

Jednocześnie zwrócił uwagę na „koszty wyroku TSUE", które w jego opinii oznaczają, że „3-4 duże polskie banki będą praktycznie wyłączone z kredytowania". To jest, jak wyjaśnił, „ekwiwalent zacieśnienia polityki pieniężnej".

– Wydaje się obecnie, że na przełomie tego i przyszłego roku pojawi się już przestrzeń do obniżenia stóp, ale trzeba zachować ostrożność, żeby skutecznie obniżyć inflację – stwierdził.

Stopy procentowe bez zmian 9. raz z rzędu

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na dziewiątym posiedzeniu z rzędu. Koszt pieniądza od początku cyklu w październiku 2021 r., w 11 ruchach wywindowano do 6,75 proc., najwyższego pułapu od 20 lat.

– W rezultacie stawki WIBOR 3M i 6M, w oparciu o które obliczane są raty kredytów, w listopadzie osiągnęły szczyt na poziomie nieco powyżej odpowiednio 7,60 i 7,80 proc. – wskazuje w przesłanym nam komentarzu Bartosz Sawicki, analityk cinkciarz.pl.

Jak zwraca uwagę w komentarzu dla Strefy Biznesu Bartosz Turek, główny analityk HREIT na obniżkę stóp procentowych będziemy musieli poczekać do drugiej połowy roku. Zdaniem eksperta, do końca wakacji najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest utrzymanie się stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Potem, jeśli nie stanie się nic niespodziewanego, a inflacja będzie dalej hamować, to wielkimi krokami powinny zacząć zbliżać się w końcu obniżki kosztu pieniądza w gospodarce.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Rada postanowiła w czerwcu utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

  • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 6,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy obniżka stóp procentowych? Paweł Borys, prezes PFR wskazuje na konkretny termin - Strefa Biznesu