Kodeks pracy 2019: Zmiany w urlopach, wypłatach za godziny nadliczbowe składowych płacy minimalne 17.09.2019 [ZMIANY, PRZEPISY]

borZaktualizowano 
ZMIANY W KODEKSIE PRACY 2019 JAKIE ZMIANY CO Z URLOPEM - WSZYSTKIE ZMIANY W KODEKSIE PRACY
NOWY KODEKS PRACY 2019. Jakie zmiany w kodeksie pracy od nowego roku? Czy nie wykorzystany urlop przepadnie? Sprawdzamy co, się zmieni w kodeksie pracy od 2019 roku. Jakie zmiany szykuje rząd w kodeksie pracy. Czy niewykorzystany urlop przepadnie? Takie zaskakujące zapisy znalazły się w nowym kodeksie pracy 2019. Związkowcy biją na alarm i uważają, że nowe przepisy uderzą w pracowników. Co tak naprawdę zmieni się w nowym kodeksie pracy? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu. Co się zmieni w Kodeksie Pracy - SPRAWDŹ Aktualizacja ZMIAN W KODEKSIE PRACY 2019. Nowy projekt do kosza? AKTUALIZACJA 17.09.2019 NOWE PRZEPISY Jest Stanowisko w sprawie nowego kodeksu pracy. CO SIĘ ZMIENI 17.09.2019

Nowy kodeks pracy 2019 - Jakie zmiany od nowego roku w kodeksie pracy 2019? Zmiana przepisów w kodeksie pracy

Zmiany w kodeksie pracy 2019 są nieuniknione. Nowe przepisy budzą jednak kontrowersje oraz sprzeciwy wielu grup, które nie zgadają się na zmianę przepisów w kodeksie pracy w takiej formie. Co się zmieni w nowym kodeksie pracy, czy proponowane zmiany przez Elżbietę Rafalską, są aż tak złe? Sprawdzamy jakie dokładnie zmiany w Kodeksie Pracy proponuje rząd. Czy nowy kodeks pracy zlikwiduje możliwość "chomikowania" urlopu a niewykorzystane dni wolne przepadną. Sprawdź w dalszej części artykułu jak będzie wyglądać Nowy kodeks pracy po zmianach?

LISTA ZMIAN NOWY KODEKS PRACY 2019 Aktualizacja 22.02.2019

Zmiany w kodeksie pracy – które zmiany WEJDĄ w życie?

Ważne zmiany w kodeksie pracy, które wejdą w życie, obejmą osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas określony. Z dniem 22 lutego 2016 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. (Dz. U. poz. 1220). Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca może zawrzeć z pracownikiem nie więcej niż 3 umowy na czas określony, przy czym łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów nie może przekroczyć 33 miesięcy.

W listopadzie 2018 r. upłyną dwa ważne terminy – limit zatrudnienia na czas określony oraz pracy tymczasowej. Pracownicy zatrudnieni na umowach czasowych co najmniej od 22 lutego 2016 r. dostaną umowy stałe (z mocy prawa).

Z końcem listopada upłynie też 18-miesięczny limit skierowania pracownika tymczasowego do jednego pracodawcy-użytkownika (co najmniej od początku czerwca 2017 r.). Po upływie czasu skierowania, konkretny pracownik nie może być wysyłany do firmy przez co najmniej 1,5 roku.

Aktualizacja 22.02.2019

Na temat zmian w Kodeksie Pracy podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wypowiedział się wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jego zdaniem nowy Kodeks Pracy jest potrzebny, ale nie ma szans, aby w tej kadencji rozpocząć pracę nad przepisami.

Aktualizacja 22.02.2019:

Nowy kodeks pracy 2019: zmiany będą, ale nie w tej kadencji. Nadgodziny, urlopy zostają bez zmian. "To jest przed nami, w tej kadencji parlamentu już to się nie uda, ale myślę, że następna kadencja do tego wróci" - powiedział wiceminister Szwed na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

AAktualizacja 22.02.2019:

Na temat zmian w Kodeksie Pracy podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wypowiedział się wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jego zdaniem nowy Kodeks Pracy jest potrzebny, ale nie ma szans, aby w tej kadencji rozpocząć pracę nad przepisami.

AAktualizacja 22.02.2019:

Do kwestii zmian w Kodeksie Pracy na Twitterze odniosło się Ministerstwo Rodziny. Zaprzeczyło, że trwają pracę nad takimi rozwiązaniami. Zatem nie wejdą one w życie.

Ponadto w kwestii urlopów:

Wcześniej, 16 sierpnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało komunikat następującej treści: "W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami na temat urlopów wypoczynkowych MRPiPS informuje, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone obecnie żadne prace dotyczące urlopów wypoczynkowych".

ZMIANY W KODEKSIE PRACY - CO SIĘ ZMIENI W URLOPACH

Zmiany w kodeksie pracy przewidują miedzy innymi ujednolicenie czasu urlopu. Po zmianach pracownikom ma przysługiwać 26 dni wolnych od pracy. Takie zmiany jednak będą miały swoją konsekwencję. Według nowych przepisów w kodeksie pracy, po zmianach będzie przedawnienie urlopu. Według nowego kodeksu pracy, jeśli pracownik nie wykorzysta urlopu za dany rok, w tym samym roku, ma czas na odrobienie zaległości w odpoczywaniu tylko do końca I kwartału roku następnego. Gdy tego nie zrobi, urlop przepadnie.

Nowy Kodeks Pracy 2019: Koniec urlopu na żądanie? Co z L4? R...

To może być bardzo niekorzystna zmiana w kodeksie pracy, do tej pory wiele osób decydowało się zbierać dni wolne, po to, żeby raz do roku odebrać dłuższy urlop. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, takie działanie nie będzie możliwe.

Kodeks Pracy 2019: Pieniądze za nadgodziny i urlop. Zmiany w nowym kodeksie pracy. Sprawdź co się zmieni!

NOWY KODEKS PRACY - ZMIANY W URLOPIE - CO SIĘ ZMIENI

Nowy kodeks ma ograniczać umowy cywilnoprawne na korzyść umów o pracę, ale ich wachlarz ma być szerszy. Chodzi o większą elastyczność umów o pracę. Nowelizacja ustawy (KODEKSU PRACY) ma być gotowa na koniec roku. Wiadomo jednak również, że część propozycji Komisji Kodyfikacyjnej zostanie wykorzystana, jednak obecnie ministerstwo nie chce spekulować, aby nie straszyć ludzi.

- Chcę uspokoić i stworzyć pole do spokojnej decyzji. Jak będziemy mieli ten pierwszy szlif uzgodniony ze stroną społeczną to powiemy, to jest to. Nie chcemy żadnej awantury - powiedziała minister pracy Elżbieta Rafalska.

NOWY KODEKS PRACY - CZY ZMIANY WEJDĄ W ŻYCIE?

Oczywiście, to wciąż projekty, muszą one trafić do Sejmu i być uchwalone jako nowelizacja ustawy Kodeks pracy, następnie podpisane przez prezydenta i opublikowane w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra pracy pierwsze zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2019 r. Sejm ma więc jeszcze dużo czasu, by projektom nadać ostateczny kształt i zamienić w obowiązujące prawo.

Nowy Kodeks Pracy 2019 zakłada, że pieniądze za nadgodziny nie trafią bezpośrednio do pracownika, tylko na specjalny rachunek, którym zarządzać będzie pracodawca. Pieniądze za nadgodziny pracodawca będzie mógł wypłacić w kilku przypadkach, regulowanych przez nowy kodeks pracy.

ZMIANY W KODEKSIE PRACY 2019 JAKIE ZMIANY CO Z URLOPEM - WSZYSTKIE ZMIANY W KODEKSIE PRACY
ZMIANY W KODEKSIE PRACY 2019 JAKIE ZMIANY CO Z URLOPEM - WSZYSTKIE ZMIANY W KODEKSIE PRACY

Nowy Kodeks Pracy 2019: Kiedy dostaniemy pieniądze za wypracowane nadgodziny?

Fundusze zgromadzone na specjalnym koncie, według zmian w Kodeksie Pracy 2019 mogą zostać rozdysponowane w następujący sposób:

  • Pracodawca może wysłać swojego pracownika na bezpłatny urlop
  • Obniżyć wymiar czasu pracy i różnice wypłacać z środków zgromadzonych za nadgodziny
  • Pracownik będzie mógł wystąpić o bezpłatny urlop, ale zgodę na to będzie musiał wyrazić pracodawca

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 346

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
13 września, 13:18, Gość:

Witam dotek stazowy też powinien się należeć dla pracowników poza sfery budżetowej pozdrawiam

Jestem za

G
Gość

A co dodatkiem stazowym dla pracowników poza sfery budżetowej dostana napewno

G
Gość

Witam godz nocne powinny być więcej płatne

G
Gość

Witam dotek stazowy też powinien się należeć dla pracowników poza sfery budżetowej pozdrawiam

G
Gość

Za nadgodziny pieniądze powinny być wypłacone co miesiąc do wypłaty i soboty i niedziele tez powinny być płatne a nie do wybrania jak tak może być ze ktoś się bogaci a pracownikowi nic się nie należy.

G
Gość
6 września, 17:32, Gość:

A propos Ukrainy oni robią na zlecenie pracodawcy się cieszą bo nie płacą pełnego zusu tylko jakieś grosze . Za parę lat nasz wspaniały rząd oglosi że nie mamy pieniędzy na emerytury i co dupa zbita albo lina ...ah ten nasz wspaniały kraj

Że zlecenia też jest zus

G
Gość
7 sierpnia, 9:05, Gość:

Ci co chcą wyjechać do widzenia granice otwarte tylko nie wracajcie bo Wasze miejsce będzie już zajęte

Ty chuju

G
Gość

A propos Ukrainy oni robią na zlecenie pracodawcy się cieszą bo nie płacą pełnego zusu tylko jakieś grosze . Za parę lat nasz wspaniały rząd oglosi że nie mamy pieniędzy na emerytury i co dupa zbita albo lina ...ah ten nasz wspaniały kraj

M
Max

..To wychodzi na to, człowieku jak będziesz uczciwie pracował w nadgodzinach, to twój pracodawca będzie cię dymał za te nadgodziny, których z nowym kodeksem pracy, jak będzie uchwalony(jak na razie to projekt)...nie będzie opłacało się robić,czyli Ukraińcy masowo wyjadom. A i rodacy będą szukać pracy lepiej płatnej aby odrobić straconą kase za nadgodziny i też masowo będą się zwalniać.

G
Gość

Ludzie czytacie wielkie tytułu w prasie zamiast źródło czyli przepisy. To są doniesienia bez pokrycia. Skoro nie są prowadzone pracę nad zmianą KP to o co się goraczkujecie? Straszna ta nadgorliwość

M
Mart.

Niewypłacenie pieniędzy za przepracowany czas, w tym nadgodziny to kradzież. Trzymanie ich na koncie pracodawcy to kuriozum. W dobie informatyzacji wypłata na koncie powinna być zaksięgowana najpóźniej na drugi dzień następnego miesiąca lub inaczej ustalonego okresu rozliczeniowego. Jeśli ktoś np. otrzymuje pensję 10-go dnia następnego miesiąca to w skali roku oznacza że JEGO wypracowane środki nie są w jego dyspozycji przez 120 dni. Wszyscy rządzący w Polsce nic nie robią by na nasz grunt przeszczepiać pozytywne rozwiązania prawne i społeczne z innych krajów. W temacie wypłat były by to np. tzw tygodniówki. Katolicki kraj z bandyckimi zasadami współżycia społecznego .Tak naprawdę wygląda Polska od "podszewki".

A
Andrzej

Jeśli rusza kodeks pracy na niekorzyść pracowników nie ma ich ,nawet w sejmie i tak głosuje na nich raczej ostatni raz ,bo nie ma na kogo o tych połączonych parach nawet nie puszcza komentarzy więc szkoda pisać A każdy normalny wie o co chodzi ,niech się zajmą drożyzna u nas i maka płaca A nie rozdawnictwem już dość

G
Gość

Jak z dodatkiem starzowym dla pracowników poza sfery budżetowej pozdrawiam

A
Anna
2019-08-07T09:03:25 02:00, Gość:

Bardzo dobre zmiany!! chomikowanie urlopu to znak, że pracownik dobrze się bawi w pracy i w niej odpoczywa a jak już musi na siłę opuścić stanowisko pracy osoby ją zastępujące wykonują za nią robotę kilka tygodni. Chomiki będziecie musieli dostosować się do normalnych ludzi , którzy mają potrzeby takie jak odpoczynek.

2019-08-19T22:38:17 02:00, Pit:

Idiotą trzeba być żeby tak myśleć w mojej pracy nie mam możliwości wykorzystania nawet dwóch tygodni naraz. Mam nadgodziny ponieważ jest dużo pracy i pracodawca dziękuję nam za to ze firma może ralizowac kontrakty. Co powiesz na to.

Tak ale w jednej firmie pracownik musi się spinać w pracy aż mu pot cienie po plecach i wyrobić w ośmiu godzinach bo mu nikt nadgodzin nie zapłaci a w innej firmie pracują powoli bez stresu na luziku bo pracodawca im dziękuje i kupę kasy za to płaci . Urlop nie powinien być chomikowany ale karygodnym jest, że zrównają wysokość urlopu.

P
Pit
2019-08-07T09:03:25 02:00, Gość:

Bardzo dobre zmiany!! chomikowanie urlopu to znak, że pracownik dobrze się bawi w pracy i w niej odpoczywa a jak już musi na siłę opuścić stanowisko pracy osoby ją zastępujące wykonują za nią robotę kilka tygodni. Chomiki będziecie musieli dostosować się do normalnych ludzi , którzy mają potrzeby takie jak odpoczynek.

Idiotą trzeba być żeby tak myśleć w mojej pracy nie mam możliwości wykorzystania nawet dwóch tygodni naraz. Mam nadgodziny ponieważ jest dużo pracy i pracodawca dziękuję nam za to ze firma może ralizowac kontrakty. Co powiesz na to.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3