Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna bitwa o bunkier w Szczecinku

Rajmund Wełnic
Pokazy grup rekonstrukcyjnych koło szczecineckiego bunkra cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
Pokazy grup rekonstrukcyjnych koło szczecineckiego bunkra cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Rajmund Wełnic
Widowiskowe potyczki odtwarzane przez grupy rekonstrukcyjne będą główną atrakcją pikniku militarnego w nadchodzący weekend (5-6 lipca) w Szczecinku.

To tej pory dwukrotnie szczecineccy miłośnicy militariów zapraszali w okolice bunkra przesieckiego na inscenizacje walk, ale do tej pory były do krótkie spotkania. Tym razem piknik "Poznaj militarną historię Szczecinka XX wieku" potrwa przez dwa dni.

- Zaczynamy w sobotę stacjonarną dioramą, czyli prezentacją umundurowania, sprzętu i wyposażenia żołnierzy niemieckich i radzieckich - mówi Piotr Letki, szef Stowarzyszenia "Jazda 4x4", głównego organizatora imprezy. Wokół bunkra swój obóz pod namiotami rozbiją członkowie grup rekonstrukcyjnych z czasów II wojny światowej z Gorzowa, Torunia, Gdańska, Wałcza i Koszalina. Przywiozą oryginalny i odtworzony sprzęt, w tym wozy bojowe. Będzie można podejść, dotknąć i z bliska zobaczyć każdy szczegół.

- Myślę, że wielką atrakcją będzie grochówka żołnierska serwowana z oryginalnej kuchni polowej Wojska Polskiego z roku 1936 - mówi Piotr Letki. Będzie także wystawa poświęcona armii polskiej stacjonującej do końca XX wieku w Szczecinku, o możliwości zwiedzenia wnętrz fortyfikacji Wału Pomorskiego i wystawy militariów nie wspominamy. Start od godziny 15.

Najciekawsze dla publiczności będą zapewne niedzielne inscenizacje potyczek z udziałem rekonstruktorów, sprzętu bojowego, pojazdów i pirotechniki. Na wstępie ważna uwaga - walki będą się odbywać na osi bunkier - wniesienia w kierunku osiedla Zachód równolegle do szosy barwickiej. Z tego powodu publiczność nie będzie mogła podejść w pobliże bunkra, jak do tej pory bywało. Trzeba będzie stanąć za taśmą od strony ulicy. Radzimy też zaparkować auto w pewnym oddaleniu, bo w pobliżu bunkra po prostu nie będzie miejsca na postój. Zapraszamy w niedzielę (6 lipca) od godziny 14:30.

- Chcemy się także przy okazji pochwalić naszym projektem, który uruchamiamy na wakacje - mówi Piotr Letki. - Otóż z pomocą Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska utworzyliśmy 10 tras historyczno-przyrodniczych wiodących po najciekawszych obiektach Wału Pomorskiego w regionie. To w sumie około 30 kilometrów tras: od kilkuset metrów do około 6 kilometrów. Będą oznakowane, zaopatrzone w tablice informacyjne. Wydamy także ulotki i foldery, aby miłośnicy historii mieli informacje o zwiedzanych umocnieniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!