Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne pomysły na park w Koszalinie

Marzena Sutryk
W Parku Książąt Pomorskich w Koszalinie wciąż na dokończenie czeka druga część rewitalizacji. Ta - jak już informowaliśmy - jest utrudniona z uwagi na ogłoszenie upadłości wykonawcy - koszalińskiej Selfy. Dziś kolejne spotkanie syndyka i wiceprezydenta Koszalina - być może zapadnie decyzja, czy uda się dokończyć ten zakres robót bez ogłaszania kolejnego przetargu, a przy pomocy podwykonawcy, który dotąd pracował w parku.
W Parku Książąt Pomorskich w Koszalinie wciąż na dokończenie czeka druga część rewitalizacji. Ta - jak już informowaliśmy - jest utrudniona z uwagi na ogłoszenie upadłości wykonawcy - koszalińskiej Selfy. Dziś kolejne spotkanie syndyka i wiceprezydenta Koszalina - być może zapadnie decyzja, czy uda się dokończyć ten zakres robót bez ogłaszania kolejnego przetargu, a przy pomocy podwykonawcy, który dotąd pracował w parku. Radek Koleśnik
Miasto chce rewitalizować trzecią część parku, do tego remontować amfiteatr. Całość ma kosztować 4 miliony euro. Koszalin będzie składał wniosek o dofinansowanie z funduszy unijnych razem z niemieckim Neubrandenburgiem.

Plany inwestycyjne zostały kilka dni temu poparte porozumieniem, które prezydent Koszalina podpisał podczas wizyty w Neubrandeburgu. Przypomnijmy, to niemieckie miasto jest jednym z partnerskich miast Koszalina. Natomiast wniosek i projekt pod wspólną nazwą "Park rekreacyjno - kulturowy w Neubrandenburgu i Koszalinie" to efekt współpracy w ramach Euroregionu Pomerania.

- Po stronie niemieckiej jest podobny park, który wymaga rewitalizacji. Stąd pomysł na wspólny wniosek - wyjaśnia prezydent Piotr Jedliński. - Z tym, że każda ze stron będzie później realizować inwestycję we własnym zakresie. Koszty po naszej stronie to 4 miliony euro. Liczymy na 85 procent dofinansowania.

Rewitalizacją zostałaby objęta zielona część parku wzdłuż ul. Kościuszki. Do tego jest przewidziany (za 5 milionów zł) remont amfiteatru. - Niedawno był naprawiany dach, ale została jeszcze część, w której jest zaplecze socjalne, scena, budynek obok sceny, widownia - mówi Piotr Jedlińśki. - Ponadto w ramach projektu powstałaby nowa ul. Piastowska, wraz z chodnikiem i ścieżką rowerową. To także nowy parking przy amfiteatrze.

W ramach projektu zostanie też odrestaurowana pozostała część murów obronnych, które do tej pory nie były odnawiane.

Kiedy realizacja? Rozpoczęcie w 2015 - 2016 roku, a zakończenie w 2018.

RAMKA
Euroregion Pomerania
- utworzony w 1995 w celu wspierania współpracy międzynarodowej między państwami. Euroregion wspiera współpracę na płaszczyźnie kulturalnej, gospodarczej, turystycznej czy edukacyjnej.
W skład wchodzą: zrzeszone w Związku Komunalnym Europaregion Pomerania dwa niemieckie powiaty przygraniczne i dwa miasta wydzielone Meklemburgii-Pomorza Przedniego oraz dwa powiaty Brandenburgii; 98 gmin w Polsce (z tego 96 gmin w województwie zachodniopomorskim oraz gmina Miastko i gmina Zbąszyń, oraz 5 powiatów i Związek Gmin Pomorza Środkowego; strona szwedzka (33 gminy Skanii ze Związku Gmin Skanii); do uczestnictwa w pracach zaproszono gminy z Danii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!