Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kołobrzeg: Największe uzdrowisko nad Bałtykiem

Monika Makoś [email protected]
archiwum
Wciąż rośnie liczba miejsc hotelowych w Kołobrzegu. Samo Uzdrowisko SA spółka, która posiada tu kilka ośrodków, przyjęło w zeszłym roku 20 tysięcy gości. Kołobrzeg to prawdziwa perła nad Bałtykiem, która cieszy się coraz większym powodzeniem.

Mała Ojczyzna - Duża Sprawa. Głosuj na radnych, prezydenta, wójta!
Popierasz rządy Janusza Gromka, prezydenta Kołobrzegu? Jesteś przeciwny jego rządom? Głosuj! Janusz Gromek - prezydent Kołobrzegu
Masz swoich faworytów w Radzie Miasta Kołobrzeg? Głosuj! Rada Miasta Kołobrzeg
Popierasz rządy Tadeusza Kowalskiego, wójta gminy Kołobrzeg? Jesteś przeciwny jego rządom? Głosuj! Tadeusz Kowalski - wójt gminy Kołobrzeg
Masz swoich faworytów w Radzie Gminy Kołobrzeg? Głosuj! Rada Gminy Kołobrzeg

Uzdrowisko
Branża turystyczna i hotelarska w Kołobrzegu przeżywa prawdziwą rewolucję. W ostatniej dekadzie powstało tu kilkanaście nowych ośrodków i hoteli. Dynamicznie rozwija się też rynek usług uzdrowiskowych. Dziś miasto oferuje nie tylko lecznicze zabiegi z borowiny, ale też szeroki zakres zabiegów kosmetycznych z chirurgią estetyczną łącznie.

- Sanatoria musiały się dostosować do zmieniającej się rzeczywistości - mówi Ryszard Woźniak, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Turystyczno-Uzdrowiskowego i dyrektor ośrodka Verano. - I teraz, po modernizacjach, mamy jedną z najlepszych baz zabiegowych, gastronomicznych i noclegowych. W tej chwili w Kołobrzegu jest na przykład najwięcej w kraju krytych basenów. To wszystko ma wpływ również na to, kto decyduje się na przyjazd do Kołobrzegu. Coraz częściej nad naszym Bałtykiem wypoczywają goście z całej Europy. Już nie tylko Niemcy, ale też Szwedzi, czy Duńczycy.

O kołobrzeskiej borowinie znanej w całym kraju i za granicą czytaj tutaj:
Kołobrzeska borowina - regiopedia.pl

Inwestycje
Władze Kołobrzegu w ubiegłym roku przeznaczył na inwestycje 50 milionów złotych. W tym roku ta kwota jest o 20 milionów wyższa. To prawie połowa budżetu. Co powstanie za te pieniądze?
- Do czerwca tego roku zakończy się budowa drugiej części Regionalnego Centrum Kultury. Jednocześnie trwa budowa stadionu piłkarskiego z całą infrastrukturą łącznie z remontem ulicy Śliwińskiego - wylicza Michał Kujaczyński, rzecznik kołobrzeskiego ratusza.

Wśród największych wydatków inwestycyjnych na przyszły rok jest rewitalizacja strefy uzdrowiskowej, w ramach, której zmodernizowana będzie ulica Rodziewiczówny - koszt to 8,9 mln złotych. Będzie też ścieżka rowerowa do Grzybowa i od ul. Brzeskiej do granic miasta z Ustroniem Morskim.

Komunikacja
Kołobrzeg przygotowuje się do największej inwestycji drogowej w historii miasta - do budowy obwodnicy. Inwestycja jest na liście projektów indykatywnych, a więc wśród najważniejszych dla województwa, w ramach Programu Operacyjnego. Inwestycja wyceniania na blisko 200 milionów zł, ma zagwarantowane dofinansowanie.
Obwodnicę podzielono na trzy odcinki.

Pierwszy to budowa mostu, który połączy port z ulicą Solną. Drugi to dwupasmowa droga, która połączy ulicę Solną - przez Żurawią, Toruńską i przecinając Obozową - z ulicą VI Dywizji Piechoty. Ostatni etap, to odcinek drogi, który połączy ul. VI Dywizji Piechoty z rondem Solidarności. Dzięki temu mają zniknąć korki w mieście i poprawi się komunikacja.

O Kołobrzegu czytaj też tutaj: Kołobrzeski ratusz - regiopedia.pl

Perspektywy
W październiku 2009 Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych podjęła ostateczną decyzję w sprawie przebiegu krajowej drogi S6, która łączy Szczecin z Trójmiastem. Spośród kilku możliwych wariantów wybrano najkorzystniejszy dla Kołobrzegu - wariant "piąty". Ma on w znacznym stopniu ułatwić dojazd do Kołobrzegu i zapewni lepszą komunikację z lotniskiem w Goleniowie i planowym w Zegrzu Pomorskim.

- Dla mnie to rewelacja i jeden z najszczęśliwszych dni zarządzania miastem - cieszył się po ogłoszeniu przez komisje decyzji prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek. - To oznacza m.in. nowe możliwości, inwestycje i więcej turystów.

Nie wszyscy są optymistami
Z tym, że budowa odcinka między ulicą VI Dywizji Piechoty, a rondem Solidarności oddala się coraz bardziej. Koszty budowy wzrosły tak bardzo, że prezydent postanowił część pieniędzy, które miasto dostało z Unii Europejskiej na budowę łącznika z rondem Solidarności, przeznaczyć na budowę drugiego odcinka. Dzięki temu jego dofinansowanie wzrośnie z 29,9 do 59,9 milionów złotych.

- Za co wybudujemy trzeci odcinek? - pyta Jacek Woźniak radny SLD w Radzie Miasta - A trzeba pamiętać, że musimy wybudować też pierwszy. I jeżeli nie zrobimy tego w konkretnych terminach, to być może będziemy musieli zwrócić pieniądze Unii Europejskiej - komentuje radny opozycji.

Ponadto budżet Kołobrzegu w tym roku ma rekordowo dużą dziurę - zabraknie aż 63 milionów złotych. Żeby ją załatać, miasto będzie musiało zadłużyć się w bankach. Dlatego część radnych mówi wprost: obwodnica nie jest nam teraz potrzebna.

- Gdybym był na miejscu prezydenta zrezygnowałbym z tej inwestycji - mówi Henryk Bieńkowski, były prezydent Kołobrzegu, dziś radny Rada Miasta.

A radny niezależny Artur Dąbkowski wymienia długą listę osiedlowych inwestycji, z których miasto musiało zrezygnować, by zebrać pieniądze na budowę obwodnicy.

- Poprawa dostępności do portu, bo tak nazywa się projekt dotyczący budowy obwodnicy, to największa i najważniejsza inwestycja miasta i nie zrezygnujemy z niej - zapowiada tymczasem prezydent. - Będziemy szukać pieniędzy. Opóźnienia są, ale obwodnica na pewno powstanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!