MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przed turą drugą wyborów samorządowych. W regionie zagłosują mieszkańcy 20 miast i gmin

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia w 748 samorządach.
Pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia w 748 samorządach. archiwum polskapress
Koszalin, Szczecinek, Białogard, Świdwin, Drawsko Pomorskie to największe samorządy regionu, w których w niedzielę mieszkańcy będą ponownie szli do urn.

Tych samorządów, w których trzeba przeprowadzić drugą turę wyborów, jest więcej, w całej Polsce aż 748, w regionie koszalińskim 20. W walce o głosy wyborców w tej drugiej turze w każdej gminie biorą udział tylko dwaj kandydaci, na których w czasie pierwszego głosowania oddano największą liczbę ważnych głosów.

Kto może głosować? Wszyscy, którzy mają czynne prawo wyborcze, także te osoby, które w pierwszej turze nie głosowały, bo jeszcze nie osiągnęły 18 roku życia. Jeśli jednak w niedzielę 21 kwietnia mają urodziny, także one mogą przyjść zagłosować.

W Koszalinie, największym samorządzie w regionie, w którym musi być przeprowadzona druga tura głosowania, o fotel prezydenta miasta powalczą Tomasz Sobieraj, który zyskał 46-procentowe poparcie oraz Piotr Jedliński, który w pierwszej turze zdobył 28 procent poparcia. Sobieraj startuje z Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej, Jedliński z własnego.

W Szczecinku 7 kwietnia doszło do „bratobójczego” pojedynku między obecnym burmistrzem Danielem Rakiem z Koalicji Obywatelskiej a Jerzym Hardie-Douglasem, byłym włodarzem miasta i byłym posłem. Zdecydowane zwycięstwo odniósł drugi z panów (46 do 25 procent), ale aby wyłonić nowego burmistrza Szczecinka - konieczna jest druga tura.

W Białogardzie walka rozstrzygnie się między obecną burmistrz Emilią Bury (startuje z własnego komitetu, jest członkinią Platformy Obywatelskiej) oraz kończącym kadencję starostą białogardzkim Piotrem Pakuszto (lokalny komitet, ale jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego). Emilia Bury w pierwszej turze zdobyła 43-procentowe poparcie, Piotr Pakuszto 34-procentowe poparcie.

W powiecie białogardzkim drugich tur będzie więcej. Właściwie tylko Karlino rozstrzygnęło wybory w pierwszej turze, a z aż 80-procentowym poparciem wygrał tu dotychczasowy zastępca burmistrza Piotr Woś. Tymczasem w Tychowie oraz w gminie wiejskiej Białogard trzeba będzie iść znowu do urn. Mieszkańcy Tychowa będą wybierać między dotychczasowym burmistrzem Robertem Falaną, który w pierwszej turze zyskał 37-procentowe poparcie a Sylwią Walkusz, radną, która zdobyła 33-procentowe poparcie. W gminie wiejskiej Białogard powalczą dotychczasowy wójt Jacek Smoliński (miał 47 procent poparcia) oraz Andrzej Adamczewski (30 procent poparcia w pierwszej turze).

Drugie tury odbędą się też w Świdwinie, Drawsku Pomorskim, Biesiekierzu, Ustroniu Morskim, Siemyślu, gminie Kołobrzeg, Malechowie, Barwicach, Połczynie Zdroju.

Głosowanie rozpocznie się o godz. 7, potrwa do godz. 21, lokale wyborcze znajdują się w tych samych miejscach co w pierwszej turze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera