MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kompostowniki na wyciągnięcie ręki. Sprawdź, które gminy rozdają je za darmo. Gdzie złożyć wniosek o przyznanie darmowego kompostownika?

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
W ostatnich miesiącach wiele polskich gmin uruchomiło programy rozdawania darmowych kompostowników. To element strategii mającej na celu zwiększenie recyklingu odpadów organicznych i zmniejszenie ilości odpadów na składowiskach. Programy te są finansowane z dotacji samorządowych. Sprawdź, jak dostać kompostownik za darmo!

Spis treści

Jakie kompostowniki rozdają gminy?

Gminy oferują kompostowniki o różnych pojemnościach, zazwyczaj ok. 720 litrów, wykonane przeważnie z materiałów pochodzących z recyklingu. Są to konstrukcje do samodzielnego montażu, co oznacza, że odbiorcy muszą sami je złożyć według załączonej instrukcji. Kompostowniki te są trwałe i przystosowane do przetwarzania odpadów organicznych w warunkach domowych.

Które gminy rozdają kompostowniki za darmo?

Terminy składania wniosków na darmowe kompostowniki różnią się w zależności od gminy. W wielu miejscach programy już trwają, a w niektórych gminach zakończyły się z powodu wyczerpania środków. Warto regularnie sprawdzać oficjalne strony internetowe lokalnych samorządów, aby nie przegapić terminów. Aktualniekompostowniki rozdają m.in. te gminy:

Kompostownik za darmo 2024. Co zrobić, aby go dostać?

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymaniem kompostownika, musisz spełnić kilka podstawowych kryteriów. Przede wszystkim, wniosek możesz złożyć tylko wtedy, jeśli dotychczas nie miałeś kompostownika. Fakt ten musisz potwierdzić w deklaracji gospodarowania odpadami.

Dodatkowe wymagania obejmują:

  • złożenie deklaracji opłat za gospodarowanie odpadami – musisz przedstawić aktualną deklarację dotyczącą opłat za wywóz śmieci w swoim urzędzie gminy,

  • brak zaległości w opłatach – jako wnioskodawca musisz być na bieżąco z opłatami za gospodarowanie odpadami. Jakiekolwiek zaległości mogą skutkować odrzuceniem wniosku,

  • odpowiednie miejsce na kompostownik – nie może być on uciążliwy dla twoich sąsiadów. Ważne jest, aby kompostownik znajdował się na odpowiednio przygotowanej powierzchni i był łatwo dostępny.

Po złożeniu wniosku, urzędnicy sprawdzą, czy spełniasz kryteria udziału w programie. Często pierwszeństwo mają właściciele domów jednorodzinnych oraz osoby zamieszkujące obszary o ograniczonym dostępie do miejskich systemów zarządzania odpadami.

Po podpisaniu umowy użyczenia kompostownika będziesz musiał złożyć nową deklarację gospodarowania odpadami, ponieważ odpady biodegradowalne nie będą już odbierane przez służby komunalne – będą przetwarzane bezpośrednio w kompostowniku. Po pozytywnej weryfikacji wniosku możesz odebrać kompostownik w wyznaczonym miejscu.

Jak i gdzie złożyć wniosek o darmowy kompostownik?

Wnioski o przyznanie darmowego kompostownika można składać na kilka sposobów:

  • osobiście w urzędzie gminy,

  • pocztą na adres urzędu gminy,

  • online za pośrednictwem platformy ePUAP.

Programy rozdawania darmowych kompostowników stają się coraz bardziej popularne w polskich gminach. Wspierają one ekologiczną gospodarkę odpadami i promują odpowiedzialne podejście do zarządzania odpadami. Regularne sprawdzanie informacji na stronach gmin oraz składanie wniosków na czas pozwoli ci skorzystać z tych inicjatyw.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński