Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec remontu Reduty Bagiennej w porcie jachtowym. Można ją zwiedzać

Monika Makoś
Remont Reduty Bagiennej trwał od maja.  Zakres prac był imponujący. A wykonano je ekspresowo
Remont Reduty Bagiennej trwał od maja. Zakres prac był imponujący. A wykonano je ekspresowo Fot.zpm
Dzień przed upływem zadeklarowanego terminu zakończył się remont Reduty Bagiennej (Morast). - To było szaleńcze tempo - przyznaje Artur Lijewski, prezes Zarządu Portu Morskiego i zaprasza do odwiedzania Reduty.

Zaledwie 10 miesięcy upłynęło od podpisania umowy na dofinansowanie modernizacji Reduty Bagiennej, a już w ostatni wtorek obiekt oficjalnie otwarto i możemy cieszyć z „nowego-starego” miejsca rodzinnych wycieczek.

- Sprzyjała nam pogoda. Ciepłe lato bardzo pomogło, szczególnie przy pracach hydrotechnicznych i osuszaniu budynku reduty. Ale i tak było to szaleńcze tempo - mówi Artur Lijewski, prezes Zarządu Portu Morskiego w Kołobrzegu, który przyznaje, że był sceptyczny, gdy przy podpisywaniu umowy na odrestaurowanie reduty w kwietniu, usłyszał deklarację przedstawicieli firmy Doraco, że zakończą remont 31 października.

Sceptyzmowi prezesa ZPM trudno się dziwić, gdy przyjrzymy się zakresowi prac. Przypomnijmy, że celem całego zamierzenia inwestycyjnego było odtworzenie Reduty Bagiennej do jej historycznego wyglądu z połowy XIX wieku. Projekt został opracowany w oparciu o mapy i dokumentację archiwalną przebudowy reduty z 1849 roku. Prace podzielono na dwie części.

- Pierwsze dotyczyły robót hydrotechnicznych, związanych z redutą od strony wody - wyjaśniał Artur Lijewski. - Został zdemontowany pomost okalający wały. W to miejsce została wbita ścianka stalowa szczelna z oczepem betonowym. Same wały zostały oczyszczone z drzew, zostały uzupełnione ubytki, wał został podniesiony o dwa metry, zgodnie z dokumentacją, którą mamy z 1849 roku. Fasada, jak i wnętrza, w dawnym forcie Morast zostały osuszone, odsolone, oczyszczone z glonów, grzybów i porostów. Cegły i kamienie fasady zostały wzmocnione, a część z nich wymieniono wraz z fugami. Przeprowadzono rekonstrukcję zniszczonych elementów.

Całość kosztowała prawie 4,7 mln złotych netto. Z czego blisko 1,8 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Redutę Bagienną już można odwiedzać. Wstęp na obiekt jest bezpłatny. Jej prawdziwe możliwości i ofertę poznamy jednak dopiero na wiosnę przyszłego roku. Wtedy to miejsce ma na całego zacząć tętnić życiem.

Jak powiedział nam prezes ZPM w dzień obiekt ma pełnić funkcję edukacyjno-wypoczynkową. Swoją przystań mają tu znaleźć m.in. różne grupy rekonstrukcyjne, które będą prowadziły żywe lekcje historii i pokazy. Wieczorem reduta ma być miejscem zabawy i rozrywki. W tym celu przygotowano m.in. scenę i zakupiono plenerowy grill.

Zobacz także: Rozmowa Tygodnia GK24

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!