MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Szczecinku powstanie tężnia solankowa. Znamy lokalizację

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Szczecinecka tężnia nie będzie tak okazała jak ta na zdjęciu z Raciborza kosztująca 2 mln zł
Szczecinecka tężnia nie będzie tak okazała jak ta na zdjęciu z Raciborza kosztująca 2 mln zł raciborz.naszemiasto.pl
Tężnia solankowa, choć na razie w wersji mini, powstanie w szczecineckim parku.

Pomysł budowy tężni solankowej w Szczecinku nie jest nowy, w końcu pojawił się wśród propozycji zgłoszonych w zeszłorocznym budżecie obywatelskim. I znalazł uznanie w oczach mieszkańców, bo zebrał tyle głosów, aby przejść do fazy realizacji.

Szczecinecki ratusz zebrał właśnie oferty w przetargu na budowę tężni. Z dwóch ofert tańsza jest propozycja firmy Kryształowy Świat z Libiąża, która gotowa jest podjąć się zadania za 196,8 tys. zł. To ciut drożej niż zakładano (na inwestycję zaplanowano 195 tys. zł), ale na pewno nie jest to różnica, która uniemożliwi podpisanie umowy (druga oferta opiewa na 146 tys. zł).

- Wcześniej jednak musimy sprawdzić oferty pod względem merytorycznym i formalnym – mówi Dorota Rusin-Hardenbricker, wiceburmistrz Szczecinka.

Jeżeli wszystko będzie w porządku, to umowa zostanie podpisana, a projekt zrealizowany jeszcze w tym roku. Tężnia stanie w parku naprzeciwko centralnego placu zabaw koło ulicy Lelewela (bliżej jeziora). Nie ma się co łudzić, że będzie to wielka instalacja – ściana tarniny nie będzie dłuższa niż 6 metrów, ale być może – o ile pomysł spodoba się mieszkańcom Szczecinka – podobne instalacje pojawią się w innych częściach miasta. Np. dość okazała tężnia w Raciborzu na Śląsku kosztowała 2 mln zł, a w Koszalinie od trzech lat nie mogą zrealizować podobnego projektu z budżetu obywatelskiego, bo ceny przekraczały zaplanowane wydatki.

Jak działa tężnia? Jak czytamy w opisie zamówienia, tężnia solankowa jest obiektem przeznaczonym do naturalnego wytwarzania „mgły wodnej” z roztworu solanki zawierającego naturalne związki soli. W celu uzyskania zamierzonego efektu, tarnina śliwy oblewana jest wodą solankową, tłoczoną przez agregat pompowy, zainstalowany w komorze technicznej tężni. Technologia tężni oparta będzie o medium solankowe, krążące w obiegu zamkniętym pomiędzy wanną solankową, instalacją rozprowadzającą solankę wraz z urządzeniami hydraulicznymi, agregatem pompowym oraz systemem drewnianych koryt rozmieszczonych na górnym poziomie, bezpośrednio nad ścianą z tarniny. Z koryt poprzez drewniane zawory solanka zostanie skierowana do rynien solankowych o długości l-2m, celem równomiernego nawadniania ściany z tarniny śliwy.

Spływ wody solankowej po gałązkach odbywać się będzie grawitacyjnie. Rozpylona solanka, na skutek nasłonecznienia i działania wiatru tworzy unoszące się aerozole zawierające m.in.: jod, brom, magnez, wapń, krzem, potas, żelazo. Rozbijane cząstki solanki powodują hydrolizację soli, podobnie jak rozbryzgane fale morskie. Powstały aerozol odznacza się szczególnymi walorami zdrowotnymi, gdyż jego cząstki mają znaczną zdolność penetracji poprzez błony śluzowe oraz skórę.

Wokół tężni wytworzy się specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorem. Proces tężenia jest mocno uzależniony od pogody. Podczas słonecznego i wietrznego dnia parowane jest najintensywniejsze. Zakłada się, że do zatężania stosowany będzie roztwór solanki o nasyceniu ok. 8-9% NaCl w ilości około 60 m3/dobę w obiegu zamkniętym. Solanka dostarczana będzie 4 razy w roku specjalistycznymi cysternami. Ubytki solanki spowodowane palowaniem i rozpylaniem, uzupełniane będą na bieżąco zgodnie z przyjętą technologią tężni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera