Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec tradycyjnej telewizji w regionie

(r)
Pracownicy Telewizji Szczecin demonstrowali w Szczecinku możliwości telewizji cyfrowej.
Pracownicy Telewizji Szczecin demonstrowali w Szczecinku możliwości telewizji cyfrowej. Rajmund Wełnic
Telewizyjna rewolucja cyfrowa dociera w końcu i do powiatu szczecineckiego. Już 20 maja nadajniki naziemnej telewizji analogowej na naszym terenie zamilkną na zawsze.

Tego dnia wyłączone zostaną wszystkie nadajniki telewizji analogowej w naszym regionie. Czeka nas to niemal w ostatniej kolejności, bo ostatnie stare nadajniki w Polsce będą wyłączone w lipcu. I jeżeli ktoś zawczasu nie zatroszczy się o przygotowanie do tej rewolucji technologicznej - a korzysta z telewizji nadziemnej - nie będzie mógł niczego obejrzeć.

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej niezbędny jest telewizor wyposażony w tuner DVB-T Mpeg 4. W praktyce wyposażone są w nie odbiorniki dostępne w sprzedaży w ostatnich kilku latach. Właściciele telewizorów starszego typu - także kineskopowe - muszą się więc zaopatrzyć w zewnętrzny tuner. Inaczej po 20 maja na ekranach swoich telewizorów zobaczą jedynie "śnieg". Równie ważna jest dobra antena. - Najlepiej kierunkowa, bo tzw. siatkowe mogą nie wystarczyć - powiedział nam Przemysław Herchel z działu technicznego Telewizji Polskiej Szczecin, który przyjechał do Szczecinka z "misją cyfryzacyjną". - Dobrej jakości antenę można kupić za 40 złotych, te ze wzmacniaczem są nieco droższe. Następnie należy ją nakierować na nadajnik najbliższe naszemu miejscu zamieszkania. W wypadku Szczecinka będą to nadajniki w Gołogórze koło Koszalina lub Sławoborzu koło Białogardu. Nie wiadomo jeszcze, czy w przyszłości cyfrowo nadawać będzie Toporzyk koło Połczyna Zdroju, ale na razie 20 maja i on zamilknie. Na poziom sygnału docierającego do anteny odbiorczej wpływają różnorodne czynniki: moc nadajnika, odległość, przeszkody terenowe, czy opady deszczu. Im trudniejsze warunki, tym większa powinna być tzw. kierunkować anteny. Przy kupnie anteny należy zwrócić uwagę, czy umożliwia ona odbiór kanałów telewizyjnych w zakresie od 21 do 60, bo w tym paśmie jest nadawana cyfrowa telewizja naziemna. Obowiązuje też generalna zasada: im dalej od nadajnik, tym więcej elementów powinna mieć antena.

Anteny pokojowe w wypadku Szczecinka i okolic nie zdadzą egzaminy, bo skutecznie działają tylko w promieniu 10 kilometrów od nadajnika. Standardowe, siatkowe poradzą sobie w promieniu maksymalnie 30 kilometrów. Telewidzowie z powiatu szczecineckiego będą więc raczej musieli korzystać z anten kierunkowych, i to dobrej jakości.

Rewolucja nie dotyczy abonentów satelitarnych platform cyfrowych (NC+ i Cyfrowego Polsatu) oraz kablówek, te nadal będą nadawać program w dotychczasowej wersji. Jednak naziemna telewizja cyfrowa - dostępna za darmo - to na pewno ciekawa alternatywa dla nadawców płatnych. Do tej pory w kiepskiej jakości analogowej w Szczecinku i okolicach dostępnych jest 7 programów. Często w teorii, bo dość trudno jest u nas złapać dobry sygnał wszystkich stacji. Cyfrowo już dostępne są trzy tzw. multipleksy, czyli pakiety programów telewizyjnych i radiowych. W dobrej, cyfrowej jakości obrazu i dźwięku można więc odbierać 19 programów telewizyjnych, w tym dwa (TVP 1 i TVP 2 z jakością obrazu HD). I nic za to nie płacić, oczywiście poza obowiązkowym abonamentem RTV. Na razie cyfrowe dostępne są: TVP 1, TVP 2, TVP Info, Eska TV, ATM Rozrywka, Polo TV, Polsat, TVN, TVN 7, TV 4, TV 6, TV Puls, TV Puls 2, Polsat Sport News, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!