Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs: Z historią Kołobrzegu za pan brat

Rozmawiała Monika Makoś
Bartosz Gluba (z prawej) i Igor Niewiadomski.
Bartosz Gluba (z prawej) i Igor Niewiadomski. MOP
Rozmowa z Bartoszem Glubą i Igorem Niewiadomskim z Gimnazjum nr 3, którzy wygrali wczoraj drużynowy konkurs wiedzy o Kołobrzegu.

- Wygraliście konkurs wiedzy o Kołobrzegu organizowany przez Młodzieżową Radę Miasta. Czy to oznacza, że o mieście wiecie wszystko?
Igor: - Chcielibyśmy, ale to chyba niemożliwe. Cały czas czegoś się dowiadujemy. Dziś nie wiedzieliśmy na przykład, jak wysoka jest Latarnia Morska. Na szczęście było to pytanie nie do nas. Z pytań kierowanych do nas nie wiedzieliśmy, czyim imieniem był nazwany pułk lotniczy z Bagicza. Teraz już wiemy, że chodziło o Hindenburga.

- Znacie za to na pewno wiele ciekawych informacje z życia i historii Kołobrzegu.
Igor: - Tak, na przykład budynek przy ulicy Spacerowej 39. Bardzo mało osób wie, że tam w zasadzie nastąpił koniec drugiej wojny światowej w Europie. Właśnie przy Spacerowej 39 został podpisany ostatni akt kapitulacji wojsk niemieckich, które przebywały jeszcze na Bornholmie. Tam nie ma nawet tabliczki informacyjnej, a wielu przewodników omija to miejsce. W Kołobrzegu jest też prawdopodobnie najmniejszą ulica w województwie, ulica Duńska, obok solanki.

- Młodzież dziś interesuje się historią?
Bartosz: - Teraz chyba nawet więcej osób interesuje się historią, czy choćby tylko sprawami miasta. Tym bardziej że nasze miasto ma długą i ciekawą historię.

- Skąd czerpiecie informacje o mieście?
Bartosz: - Z książek. Pomocne są zwłaszcza autorstwa panów Kroczyńskiego i Patana. Dużo można dowiedzieć się od przewodników i z internetu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!