Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs: Zrób zdjęcie inwestycji

Artur Kostecki [email protected]
"Zintegrowana gospodarka wodno-ściekowa w dorzeczu Parsęty" - to ważny dla regionu projekt, ale też znakomita okazja do ogłoszenia ciekawego konkursu.

Projekt realizowany jest w pięciu powiatach: białogardzkim, kołobrzeskim, szczecineckim, świdwińskim i koszalińskim. Obszar został podzielony na trzy regiony: białogardzki, kołobrzeski i szczecinecki.

Prace w dwóch pierwszych rejonach finansowane są z Funduszu Spójności, natomiast w rejonie szczecineckim z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Program jest realizowany równolegle w aż 22 gminach województwa zachodniopomorskiego, zamieszkiwanych przez ok. 250 tys. osób. Realizowana w dorzeczu Parsęty inwestycja jest, po Warszawie i Szczecinie, największą tego typu w Polsce.

Projekt koordynuje Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty. Kompleksowo rozwiązuje problemy gospodarki wodno-ściekowej oraz pozwala osiągnąć w dorzeczu Parsęty europejskie standardy i normy w sferze ochrony środowiska. W wyniku zmian mieszkańcy mogą korzystać z czystej wody i bezpiecznego, zbiorczego systemu odprowadzenia ścieków, a cały region zyskuje na atrakcyjności pod względem gospodarczym i turystycznym. Wielkość inwestycji, które powstają w ramach projektu, to w sumie prawie 260 mln euro, a 216,5 mln euro stanowi dotacja z Unii Europejskiej.

Za te pieniądze ma powstać w sumie 955 km sieci wodociągowej, 1380 km sieci kanalizacyjnej, 1176 pompowni ścieków. Budowane są 2 oczyszczalnie, 10 - przeznaczono do modernizacji, a 31 nie spełniających wymogów unijnych - do likwidacji. W przypadku uzdatniania wody - do modernizacji wskazano 65 stacji, zaś do likwidacji - 139.

Głównym ekologicznym efektem projektu "Zintegrowana gospodarka wodno-ściekowa w dorzeczu Parsęty" ma być trzykrotne zmniejszenie biologicznego zapotrzebowania na tlen w ściekach zrzucanych do rzek i jezior. Wzrośnie liczba mieszkańców z dostępem do zbiorczej sieci kanalizacyjnej - obecnie ma go 70 proc., a po zakończeniu prac będzie to 91,7%. Jeśli chodzi o dostęp do sieci wodociągowej, wzrost wyniesie 2,7 proc., jednak w tym przypadku chodzi o poprawę jakości dostarczanej wody i ograniczenie strat wody. Standard miejscowej infrastruktury może być motorem rozwoju ruchu turystycznego w regionie, ponieważ infrastruktura wodno-kanalizacyjna to jeden z warunków rozwoju branży turystycznej.

W efekcie inwestycji unijnej dorzecze Parsęty będzie mogło budować wizerunek regionu atrakcyjnego turystycznie, co powinno przełożyć się na miejsca pracy i zasobność portfeli mieszkańców.
W związku z tym ważnym projektem nasza redakcja wspólnie ze Związkiem Miast i Gmin Dorzecza Parsęty postanowiła zorganizować konkurs fotograficzny pod nazwą "Inwestycja w obiektywie 2010".
Konkurs został objęty patronatem honorowym przez sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisława Gawłowskiego. Konkurs rozpoczyna się dziś i potrwa do 15 października.

Przedmiotem konkursu jest wybranie dwóch najciekawszych fotografii inwestycji pn. "Zintegrowana gospodarka wodno-ściekowa w dorzeczu Parsęty" realizowanej na obszarze 22 Gmin Dorzecza Parsęty w Rejonach Białogardu, Kołobrzegu i Szczecinka, nadesłanych przez mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, a w szczególności Czytelników "Głosu Koszalińskiego".

Konkurs ma charakter otwarty. Udział w nim wezmą uczestnicy, którzy nadeślą wykonane przez siebie fotografie pocztą e-mail do 21 września na adres: [email protected]. W tytule należy wpisać: konkurs fotograficzny i numer telefonu do kontaktu. W treści e-maila natomiast należy podać dane kontaktowe oraz opis zdjęcia: gdzie i kiedy wykonano zdjęcie i co przedstawia, a także zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Nadesłane fotografie, które spełniają warunki regulaminu, zostaną opublikowane w Głosie Koszalińskim, w serwisie www.gk24.pl/parseta oraz na stronie projektu www.fs.parseta.pl.
Organizator plebiscytu zastrzega sobie prawo odmówienia publikacji fotografii, które mogą w jakimkolwiek stopniu naruszać przepisy polskiego prawa i ogólnie przyjęte normy moralne. Co ważne jedna osoba może przysłać nie więcej niż trzy fotografie. W konkursie nie mogą brać udziału osoby zatrudnione przy realizacji projektu.

Głosowanie na konkursowe zdjęcia odbywać się będzie przy pomocy SMS-ów. O terminie i sposobie oddawania głosów będziemy informować na bieżąco na naszych łamach.

Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody. Docenieni zostaną również Czytelnicy biorący udział w głosowaniu.

Czekamy na zdjęcia i zapraszamy do zabawy!

OBSZAR REALIZACJI PROJEKTU
- Rejon I - miasto Białogard, gmina Białogard, gmina Biesiekierz, miasto i gmina Bobolice, miasto i gmina Karlino, miasto i gmina Połczyn Zdrój, gmina Rąbino, miasto i gmina Tychowo;

- Rejon II - miasto Kołobrzeg, gmina Kołobrzeg, gmina Dygowo, gmina Gościno, gmina Rymań, gmina Siemyśl, gmina Sławoborze, gmina Ustronie Morskie;

- Rejon III - miasto Szczecinek, gmina Szczecinek, miasto i gmina Barwice, miasto i gmina Biały Bór, miasto i gmina Borne Sulinowo, gmina Grzmiąca.

PLANY I TRWAJĄCE ROBOTY
Rejon I Białogard

W Rejonie I Białogard w miesiącu wrześniu będą prowadzone roboty budowlane na sieciach wodociągowych i kanalizacyjnych w następujących miejscowościach: Białogard ul. Wojska Polskiego; Stare Bielice; Karlino ul. Kościuszki i ul. Nadbrzeżna.

Trwają również prace na stacjach uzdatniania wody w miejscowościach: Rąbino, Rzęcino, Rąbinko, Dąbrowa Białogardzka, Batyń, Stare Ludzicko. Ponadto prowadzone są roboty budowlane na modernizowanych i rozbudowywanych oczyszczalniach ścieków w Białogardzie i Karlinie.

Rejon II Kołobrzeg
W Rejonie II Kołobrzeg w miesiącu wrześniu będą prowadzone roboty budowlane na sieciach wodociągowych i kanalizacyjnych w następujących miejscowościach: Ząbrowo, Wartkowo, Gościno, Kamica, Robuń, Leszczyn, Czartkowo, Dębica, Skrzydłowo, Rymań, Gorawino, Rzesznikowo, Sidłowo, Kalina.

Rejon III Szczecinek
W Rejonie III Szczecinek w miesiącu wrześniu będą prowadzone roboty budowlane na sieciach wodociągowych i kanalizacyjnych w następujących miejscowościach: Gwda Wielka ul. Pojezierze; Szczecinek ul. Koszalińska, ul. Szczecińska, ul. 1-go Maja i ul. Waryńskiego; Szczecinek - Sitno; Marcelin - Godzimierz - Czarnobór; Borne Sulinowo; Jelonek; Przyjezierze; Nobliny; Dąbie-Juchowo; Łubowo-Liszkowo-Borne Sulinowo; Rakowo-Łubowo; Komorze; Barwice ul. Mała - oczyszczalnia ścieków; Barwice okolice stacji PKP - oczyszczalnia ścieków; Łęknica - Barwice, Biały Bór ul. Sportowa, ul. Dworcowa, Kołtki - Sępólno Wielkie; Biały Dwór - Linowo; Biały Dwór - Biały Bór.

Trwają roboty budowlane na oczyszczalniach ścieków w Szczecinku, Białym Borze i Bornem Sulinowie.
Prowadzone są także prace modernizacyjne na stacjach uzdatniania wody w miejscowościach: Szczecinek - "Bugno"; Sławno; Godzisław; Grzmiąca; Przeradz; Wielanowo.

BENEFICJENCI
- Regionalne Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Białogardzie

- "Miejskie Wodociągi i Kanalizacja" Sp. z o.o. w Kołobrzegu

- Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Szczecinku

- Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty w Karlinie

PROJEKT W LICZBACH
- 260 mln euro - całkowity koszt realizacji projektu;
- 216,5 mln euro - dofinansowanie z Unii Europejskiej;

Wybudowanych zostanie: ok. 955 km sieci wodociągowych i ok. 1380 km sieci kanalizacyjnych wraz z 1176 pompowniami ścieków, 2 nowe oczyszczalnie ścieków, zmodernizowanych zostanie 10 i zlikwidowanych 31 oczyszczalni ścieków, zmodernizowanych zostanie 65 stacji uzdatniania wody, a 139 zlikwidowanych.

OBIEKTY ZAKOŃCZONE W RAMACH PROJEKTU
Rejon I Białogard

W tym rejonie zostały oddane do użytku dwie nowe oczyszczalnie ścieków w Biesiekierzu i Rąbinie, a także zmodernizowane i rozbudowane oczyszczalnie ścieków w Tychowie i w Bobolicach. Do odbioru przygotowywana jest zmodernizowana stacja odwadniania osadu na oczyszczalni ścieków w Połczynie Zdroju. Zakończono również liczne odcinki sieci wodociągowych i kanalizacyjnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Białogardzie oraz w gminach: Białogard, Połczyn Zdrój, Tychowo, Bobolice, Karlino.

Rejon II Kołobrzeg
W ostatnim czasie zakończono budowę bądź przebudowę stacji uzdatniania wody w: Trzyniku, Charzynie, Nieżynie, Włościborzu, Dębogardzie, Rymaniu i Gorawinie. Zakończono liczne odcinki sieci wodociągowych i kanalizacyjnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Kołobrzegu oraz w gminach Kołobrzeg, Dygowo, Siemyśl, Ustronie Morskie.

Rejon III Szczecinek
W ostatnim czasie została oddana do użytku przebudowywana oczyszczalnia ścieków w Barwicach oraz przygotowywana jest do odbioru oczyszczalnia ścieków w Grzmiącej. Zakończono również liczne odcinki sieci wodociągowych i kanalizacyjnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Szczecinku i w gminie Szczecinek, mieście i gminie Barwice, gminie Borne Sulinowo i Biały Bór.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!