MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus atakuje. Są kolejne zarządzenia. Rozmowa z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Pawłem Szefernakerem

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
pixabay.com
Rozmawiamy z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Pawłem Szefernakerem, który koordynuje działania wojewodów i samorządów w kraju w zakresie ochrony przed koronawirusem.

- Jak szybko będzie się rozwijało w Polsce zagrożenie koronawirusem? Jaki scenariusz zakładacie? Na jaką skalę jesteśmy przygotowani?
- Najbliższe dni będą pod tym względem decydujące. Musimy być przygotowani na różne scenariusze. Zabezpieczenia, które wprowadzamy w kraju, mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. To, że będzie wiele nowych przypadków zakażenia, to pewne. Trudno jednak przewidzieć, jak duża to będzie skala.

- Nasze szpitale są do tego gotowe? W jednym z wywiadów mówił Pan też o przygotowaniu punktów zbiorowej kwarantanny.
- Musimy być przygotowani na różne scenariusze, żeby nas życie nie zaskoczyło. Dlatego m. in. przygotowujemy strategiczne szpitale, by mogły one pełnić funkcje szpitali zakaźnych, jak się dzieje np. w Ostródzie. Co do punktów kwarantanny zbiorowej - właśnie analizuję miejsca wskazane przez samorządy w całym kraju. Rozmawiamy z wojewodami o tym, by takie punkty były przygotowane na poziomie powiatów. Samorządy wskazują różne miejsca - od remiz strażackich, po szkoły i hotele. Warunki w tych miejscach są różne i to też trzeba uwzględnić w przygotowaniach. Takim punktem był - jak wiemy - internat w Policach, gdzie mieszkająca tam młodzież została poddana zbiorowej kwarantannie.

- Na granicach Polski wprowadzono dodatkowe kontrole...
- To kontrole sanitarne, podczas których jest sprawdzana temperatura u osób wjeżdżających do Polski. Na granicy polsko - niemieckiej są cztery punkty, jedno na przejściu polsko - czeskim. Kolejne punkty kontroli sanitarnej zostały też wprowadzone na ścianie wschodniej - tu pod względem sanitarnym sprawdzamy wszystkich, przy okazji kontroli paszportowej. Natomiast na granicy zachodniej - sprawdzani są pasażerowi busów i autobusów. Ponadto kontrole sanitarne zostały wprowadzone w portach.

- Podejmowane są kolejne kroki - premier odwołał imprezy masowe w całej Polsce. W grę wchodzi zawieszenie zajęć szkolnych. Jakich ograniczeń należy się jeszcze spodziewać?
- Jeżeli chodzi o imprezy sportowe - na wniosek organizatora wojewoda będzie mógł wydać zgodę na jej organizację bez udziału publiczności. Chodzi przede wszystkim o te spotkania, które są transmitowane w telewizji, jak np. mecze. Ustawa o imprezach masowych - to te powyżej tysiąca osób - nie dotyczy wydarzeń w filharmonii, teatrze, czy kinie. O tych imprezach decydują już sami organizatorzy, wojewoda nie może w tym zakresie wydać zakazu. Jednakże zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia są jasne - by starać się unikać tego rodzaju zgromadzeń.

- Czy zagrożony jest termin wyborów prezydenckich?
- Na dziś wydaje się, że taki scenariusz jest mało prawdopodobny, ale sytuacja jest rozwojowa. Dlatego i w tym zakresie musimy być przygotowani na różne scenariusze.

Zobacz także: Prezydent Koszalina Piotr Jedliński prosi o rozwagę i zachowanie ostrożności w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński