Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszalin stolicą filmów o Włodzimierzu Wysockim [film, program]

Joanna Krężelewska [email protected]
Marlena Zimna, organizator festiwalu o Włodzimierzu Wysockim: – Zapraszam serdecznie do Domku Kata. Wstęp na wszystkie festiwalowe atrakcje jest wolny.
Marlena Zimna, organizator festiwalu o Włodzimierzu Wysockim: – Zapraszam serdecznie do Domku Kata. Wstęp na wszystkie festiwalowe atrakcje jest wolny. Radek Koleśnik
"Koszalin planetą Wysockiego" - taki tytuł nosi jeden z filmów, które będzie można zobaczyć podczas X Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim. Impreza wystartował w sobotę. Potrwa 3 dni.

To jubileuszowa edycja festiwalu, który od 10 lat organizuje koszalinianka Marlena Zimna. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć mnóstwo filmów o Włodzimierzu Wysockim, zarówno nowych produkcji, jak i obrazów z lat 60. czy 70.

Program festiwalu >>> X Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim

Widzowie uczestniczyć będą w dwudniowym maratonie filmowym, obejrzą szereg projekcji pozakonkursowych i unikatowe odkrycia archiwalne, wezmą czynny udział w panelach dyskusyjnych i spotkaniach z reżyserami, piosenkarzami, pisarzami i naukowcami z wielu krajów.

W ramach festiwalu odbędą się nie tylko projekcje filmowe, ale również koncerty, wystawy, konkursy z udziałem publiczności. Tradycyjnie też widzowie "zajrzą" do filmowego laboratorium, zagraniczni reżyserzy przybliżą im bowiem tajniki warsztatu filmowego.

To już stały element festiwalowej tradycji - publiczność była w minionych latach świadkiem pokazów pieczołowicie odrestaurowanych, zmontowanych i udźwiękowionych filmów niemych, a także efektów prac speców od kolorowania filmów czarno-białych. Tym razem festiwalowi goście będą mieć niepowtarzalną okazję zapoznania się z odrestaurowanym zapisem filmowym z prywatnego archiwum, zarejestrowanym na sześć miesięcy przed śmiercią poety.

W festiwalu udział wezmą reżyserzy, artyści, pisarze i naukowcy z czterech kontynentów, z 14 krajów: Algierii, Finlandii, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Iraku, Izraela, Łotwy, Norwegii, Polski, Rosji, Szwajcarii, Ukrainy, USA. Wśród nich jest na przykład Gulala Noori Ahmed, rozchwytywana przez media poetka z Iraku, autorka przekładów poezji Włodzimierza Wysockiego na język arabski i kurdyjski. Z wystąpieniem przyjedzie m.in. Thomas J. Garza z USA, laureat prestiżowych nagród dla wykładowców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo