MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi i Film. Koszaliński festiwal ma nowe kierownictwo

OPRAC.:
Joanna Boroń
Joanna Boroń
archiwum
Nową dyrektorką programową koszalińskiego festiwalu Młodzi i Film została Anna Serdiukow, dyrektorem medialnym zaś Krzysztof Kwiatkowski. Na czele Komitetu Organizacyjnego stanął Janusz Kijowski.

- Festiwal nieustanie się rozwija – mówi Paweł Strojek, dyrektor festiwalu. –  Dlatego poszerzamy nasz zespół i grono współpracowników o kolejnych ludzi, którzy trzymają rękę na pulsie młodego kina. Cenią je, szanują, żyją nim.

Dyrektorką programową imprezy została Anna Serdiukow, dziennikarka, krytyczka filmowa, tłumaczka, animatorka kultury, konsultantka scenariuszowa, a w latach 2016-2019 dyrektorka artystyczna Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi. Z festiwalem Młodzi i Film związana jest od 2010 roku, najpierw jako prowadząca słynne dyskusje „Szczerość za szczerość”, później jako wieloletnia rzeczniczka prasowa, a przez ostatnie cztery lata jako zastępczyni dyrektora programowego wydarzenia.

- Ania od lat oddana jest naszemu wydarzeniu - komentuje Strojek. – Zawsze stawia na pracę zespołową. Wspaniale łączy środowiska, które spotykają się w Koszalinie: autorytety ze świata kultury, artystów na początku swojej drogi, studentów szkół filmowych, partnerów festiwalu.

Serdiukow regularnie publikuje artykuły na temat kina m.in. w „Magazynie filmowym SFP” i „Zwierciadle”. Jest redaktorką i współautorką monografii Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego i Wojciecha Hasa, autorką tłumaczenia książki „Scratches and Glitches. Observations on Preserving and Exhibiting Cinema in the Early 21st Century” Jurija Medena. Na stałe współpracuje z firmą produkcyjną Balapolis i Stowarzyszeniem Kin Studyjnych programując Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. Zajmuje się również promocją polskiego kina w kraju i za granicą, m.in. filmów Anki Sasnal i Wilhelma Sasnala oraz Jerzego Skolimowskiego.  W przeszłości prowadziła działy publicystyki w magazynach „Machina” i „Film”, tworzyła autorskie rubryki w „Elle” i „KMagu”. Jej teksty ukazywały się także m.in. w „Hiro”, „Foyer”, „Dzienniku. Gazecie prawnej”, „Harper’s Bazaar” i „Wprost”. Korespondentka polskiej prasy z festiwali w Cannes, Wenecji, Berlinie, Karlowych Warach. Członkini Polskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych: FIPRESCI, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Stowarzyszenia Kobiet Filmowców i Fundacji Filmowej Ex Anima. Wegetarianka.

Równorzędne stanowisko dyrektora medialnego festiwalu Młodzi i Film od tego roku piastuje Krzysztof Kwiatkowski, krytyk filmowy, od niemal dwóch dekad związany z „Gazetą Wyborczą” i „Wysokimi Obcasami”, wieloletni dziennikarz tygodników „Newsweek.Polska” i „Wprost”, gdzie również kierował działem Kultury, były zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Kino”.

- Cieszymy się, że Krzysztof dołączył do ekipy Młodzi i Film – podkreśla Paweł Strojek. – Jestem przekonany, że jego wiedza, doświadczenie, ale i świeże, otwarte podejście do sztuki wiele wniosą do naszej imprezy.

Kwiatkowski regularnie relacjonuje dla polskiej prasy festiwale w Berlinie, Wenecji, Cannes, San Sebastian, Karlowych Warach, a także rodzime wydarzenia filmowe. Jako selekcjoner i programer pracował m.in. dla festiwali Off Camera, EnergaCamerimage oraz FPFF w Gdyni. Nominowany do nagrody Grand Press w kategorii wywiad. Członek m.in. Stowarzyszenia Filmowców Polskich (2015-2022 w zarządzie Koła Młodych), Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych Fipresci (członek zarządu polskiej sekcji), Europejskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Filmowej.  Opiekun Rory’ego – psa o najczystszym sercu w województwie mazowieckim. 

Dotychczasowy dyrektor programowy festiwalu Młodzi i Film, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, autor kultowych filmów „Kung-fu” czy „Indeks” Janusz Kijowski stanął na czele Komitetu Organizacyjnego imprezy, w skład którego wchodzą: Karolina Bielawska, Jacek Bromski, Katarzyna Klimkiewicz, Janusz Kijowski, Monika Modła, Agnieszka Skolik, Paweł Strojek, Katarzyna Warzecha.

Przypominamy, że tegoroczna - już 43 - edycja festiwalu zaplanowana jest na 10-15 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego Agnieszka Robótka-Michalska zrezygnowała z kariery aktorskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński