MKTG SR - pasek na kartach artykułów

43. Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie. Do trzech konkursów zgłoszono 283 filmy

PAP
PAP
43. KFDF „Młodzi i Film” odbędzie się w dniach 10-15 czerwca w Koszalinie.
43. KFDF „Młodzi i Film” odbędzie się w dniach 10-15 czerwca w Koszalinie. Radosław Brzostek
- 283 filmy biorą udział w selekcji trzech konkursów 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” – poinformowała w piątek Anna Serdiukow, dyrektorka programowa wydarzenia i członkini zespołu krytyków, który dokona wyboru zgłoszonych produkcji.

Obok Serdiukow w selekcji wezmą udział: Krzysztof Kwiatkowski, Dagmara Romanowska i Jan Topolski. Zespół w tym składzie dokona wyboru filmów, które rywalizować będą w trzech festiwalowych konkursach: pełnometrażowych debiutów fabularnych, pełnometrażowych debiutów dokumentalnych oraz krótkich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych.

Z 283 filmów zgłoszonych do selekcji 123 to obrazy reżyserowane lub współreżyserowane przez kobiety.

- Mniej więcej od 4 lat widzimy wzrost zainteresowania kinem dokumentalnym, krótko- i pełnometrażowym, i w tym obszarze czuć większą swadę, jak również świadomość i precyzję. Obok dość tradycyjnych filmów dokumentalnych, portretujących bohatera lub sprawę, coraz mocniej zaznacza swoją obecność dokument kreacyjny czy found footage – zaznaczyła Serdiukow.

W ocenie dyrektor programowej festiwalu w fabułach też widoczne jest „przewartościowanie”.

- Z jednej strony hybrydy gatunkowe, ale i eseje filmowe, bardzo czyste formy. Coraz mniej jest historii użytych służebnie, pretekstowo wobec środków formalnych, czy popisów estetycznych – oceniła Serdiukow.

Z kolei dyrektor medialny festiwalu Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że nadsyłane propozycje „przynoszą nieoczywiste wizje otaczającego nas świata”.

- Młodzi artyści odważnie filtrują rzeczywistość przez swoją wrażliwość – wskazał.

Serdiukow zwróciła uwagę na to, że twórcami filmów są coraz młodsze osoby, również takie, które nie studiują i nie studiowały na kierunkach filmowych, artystycznych.

43. KFDF „Młodzi i Film” odbędzie się w dniach 10-15 czerwca w Koszalinie.

Tradycyjnie bezpośrednio po konkursowych projekcjach można się będzie spotkać z twórcami filmów w ramach cyklu „Szczerość za szczerość”. Nie zabraknie też obrazów zaproponowanych przez partnerów festiwalu, rozmów i debat eksperckich oraz branżowych. W Konkursie Teatrotek zostaną zaprezentowane wybrane utwory, które powstały w ramach projektu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

W ubiegłorocznej edycji festiwalu główną nagrodę Wielkiego Jantara otrzymali Damian Kocur za pełnometrażową fabułę „Chleb i sól” oraz Lea Glob za dokument „Apolonia, Apolonia”. (PAP)

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 43. Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie. Do trzech konkursów zgłoszono 283 filmy - Portal i.pl