Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszalin: Trwa remont kamienicy. Powstaną tam mieszkania dla samotnych mam [ZDJĘCIA]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Ciężkie prace remontowo-budowlane w kamienicy mają się zakończyć do końca maja.
Ciężkie prace remontowo-budowlane w kamienicy mają się zakończyć do końca maja. Radek Koleśnik
Choć pandemia rzuca społecznikom kłody pod nogi, ograniczając możliwości pozyskiwania funduszy, prace budowlane prowadzone są w błyskawicznym tempie. Koszalińska Fundacja „Zdążyć z Miłością” tworzy Centrum Promocji Zatrudnienia i kolejne mieszkania dla samotnych mam.

To jedna z najbardziej znanych i najaktywniejszych organizacji w Koszalinie. Fundacja „Zdążyć z Miłością” od lat pomaga rodzinom. W 2015 roku otworzyła pierwsze mieszkanie chronione dla samotnych mam z dziećmi. Rok później - drugie. Nad mieszkaniami członkinie Fundacji stworzyły wyjątkowe miejsce dla najmłodszych - świetlicę „Przystanek pod Niebem”. Do tej pory z pomocy organizacji skorzystało ponad dwadzieścia mam, niemal czterdzieścioro dzieci oraz samotne kobiety. Doraźną pomoc otrzymują też osoby, które nie mieszkają pod fundacyjnym dachem, ale potrzebują doraźnego wparcia - materialnego bądź porady.

Zobacz także: Radni klubu Koalicja Obywatelska o planach zmiany sposobu obliczania kosztów wywozu śmieci w Koszalinie

- Mamy z dziećmi znajdują u nas opiekę, pomoc specjalistów i miejsce, gdzie mogą bezpiecznie mieszkać. Praca z nimi pokazała nam jednak, że sam dach nad głową nie wystarczy. Kobiety, często poranione, po różnych traumatycznych przejściach, muszą stać się niezależne, ale też poczuć się dowartościowane. I po to jest właśnie aktywizacja zawodowa, która będzie celem działalności Centrum Promocji Zatrudnienia - zaakcentowała Małgorzata Kaweńska-Ślęzak, prezeska Fundacji, po tym jak z zasobów Zarządu Budynku Mieszkalnych w Koszalinie organizacja otrzymała kamienicę przy ul. Niepodległości 7 w Koszalinie. Budynek ten został podpalony. Pożar spowodował potężne straty. Ze swoich środków ZBM zadeklarował remont klatki schodowej, a Fundacja pokryje pozostałe koszty.

Prace realizowane są w błyskawicznym tempie. Jest już nowa elektryka, wymieniono część okien. - W trzech pomieszczeniach na parterze działać będzie Centrum Promocji Zatrudnienia. Chcemy otwierać się na przeróżnych specjalistów, którzy wspierać będą aktywizację zawodową już od najprostszych rzeczy, jak choćby pomoc przy napisaniu CV czy listu motywacyjnego, co wielu osobom sprawia trudność - wskazuje Justyna Śmidecka, wiceprezeska Fundacji „Zdążyć z Miłością”.

Na ten cel organizacja dostała zastrzyk unijnej gotówki - niemal 2 mln zł w ramach Działania 7.2 finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach RPO WZ 2014-2020. Sam projekt nosi nazwę „Centrum Promocji Zatrudnienia- szansą na aktywną integrację społeczną i powrót na rynek pracy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym” . Pomieszczenia Centrum mają niemal 110 metrów kwadratowych powierzchni. Niewiele mniej będzie piętro wyżej.

- Na pierwszym piętrze powstaną trzy samodzielne mieszkania. Mamy, które mieszkają w naszych mieszkaniach chronionych i nie dostały jeszcze lokali z zasobów miasta, ale radzą sobie dobrze, są rzetelne w kwestiach płatności, realizacji zadań wyznaczanych przez opiekunów i fantastycznie opiekują się dziećmi, będą mogły zamieszkać tu samodzielnie - mówi Justyna Śmidecka. Dla mamy będzie to wielkie wyróżnienie, bowiem w lokalu chronionym mieszka wspólnie z innymi kobietami. To jednocześnie duży sprawdzian samodzielności, choć jak przyznają społeczniczki, samotne mamy pod skrzydłami Fundacji tak naprawdę nigdy nie są samotne, bo zawsze mogą liczyć na troskliwą pomoc.

- Mieszkania musimy wyremontować i wyposażyć już z własnych środków, co w czasie pandemii jest szczególnie trudne. Nie możemy organizować imprez charytatywnych, koncertów, wydarzeń artystycznych, zbiórek w centrach handlowych. Został jeszcze jeden procent podatku i choć wiemy, że potrzebujących jest naprawdę wielu, to jeśli ktoś zechce nam go podarować, będziemy bardzo wdzięczne - dodaje pani Justyna.

Jeśli ktoś ma ochotę w inny sposób wesprzeć inicjatywę, zechce pomóc w wyposażeniu mieszkań, ufundować meble, urządzenia kuchenne czy inne akcesoria, zachęcamy oczywiście do kontaktu z Fundacją, która - jak informuje jej nazwa - bardzo chce zdążyć ukochać i podzielić się miłością z potrzebującymi.

To nie koniec planów. Jednocześnie remontowane jest poddasze kamienicy przy ul. Niepodległości 7. Ma tam powstać salka konferencyjna i pomieszczenie gospodarcze, gdzie magazynowane będą dary, które przekazywane są na rzecz podopiecznych Fundacji.

Zmieni się też otoczenie budynku. Do kamienicy przynależy teren od podwórza. Dziś straszą na nim ruiny garaży.

- Chcemy go ogrodzić i stworzyć tam bezpieczny plac zabaw dla fundacyjnych dzieci. Pomysłów jest wiele - może ogródek z warzywami i owocami, może miejsce, gdzie będzie można prowadzić warsztaty zawodowe, choćby florystyczne. Sporo zależy od sponsorów i wolontariuszy - podkreśla wiceprezeska Fundacji. - Potencjał jest ogromny, bo jest to spory plac.

Ciężkie prace remontowo-budowlane w kamienicy mają się zakończyć do końca maja. Tak szybkie ich tempo podyktowali... darczyńcy. - Podarowali nam okna, położyli elektrykę. Do prac włączyli się też architekci wnętrz i projektują to, co będziemy robić w środku. Dzieje się tu mnóstwo pięknych rzeczy - uśmiecha się pani Justyna.

I dziać się będzie jeszcze więcej. Trzy mieszkania zajmą mamy z dziećmi, a w Centrum pomoc otrzymają również osoby bezdomne, niepełnosprawne oraz niezaradne życiowo. Będą rekrutowane z Koszalina i regionu, m.in. we współpracy z ośrodkami pomocy społecznej. Wsparcie psychologa, terapeutów, doradców zawodowych, konsultacje z prawnikami, szkolenia zawodowe, zajęcia z obsługi komputera i internetu, a nawet z kreowania wizerunku i promocji zdrowia - to wszystko oferować im będzie Centrum Promocji Zatrudnienia.

Co ciekawe, inicjatywę chcą też wspierać osoby, które same otrzymały pomoc od Fundacji, a dziś dobrem chcą dzielić się z innymi.

- To na przykład mamy i rodziny, które usamodzielniły się, doskonale radzą sobie w pracy, w domu i wracają do nas z ofertą pomocy. To pomoc mądra, bo wspierana własnym doświadczeniem. Mamy te mówią, że poprzez swoje zaangażowanie chcą oddać dziś choć część pomocy, którą od nas kiedyś dostały. Dzięki temu tworzy się duża fundacyjna rodzina - uśmiecha się Justyna Śmidecka.

Nowy projekt Fundacji „Zdążyć z Miłością” przekonuje, że rodzina ta stale się będzie powiększać!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo