Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronospan, gigant ze Szczecinka zwalnia pracowników

Rajmund Wełnic [email protected]
Protest transportowców przed Kronospanem został zorganizowany dzień po tym, jak firma ogłosiła, że będzie zwalniać pracowników.
Protest transportowców przed Kronospanem został zorganizowany dzień po tym, jak firma ogłosiła, że będzie zwalniać pracowników.
Szczecinecki Kronospan zwolni może nawet 100 osób. Dwie linie produkcyjne będą wkrótce zdemontowane i wywiezione do innych zakładów koncernu.

Największy pracodawca nie tylko w Szczecinku, ale i w całym regionie, nie od dziś poziom zatrudnienia dostosowuje do sytuacji rynkowej, ale tak dużych zwolnień w Kronospanie nie było od dawna. Ba, co więcej w ostatnich latach zatrudnienie raczej się zwiększało, mimo rozmaitych perturbacji chociażby z zaopatrzeniem w drewno do produkcji płyt.

Ostatnio sam Kronospan zatrudniał w Szczecinku ponad 800 osób plus w spółkach zależnych np. dużej firmie transportowej Silva, kolejnych kilkaset. Tym większe zaskoczenie ostatnimi informacjami o redukcjach załogi.

- Część ludzi z lakierni i działu laminatów już zwolniono - mówi nam jeden z pracowników fabryki. Z nieoficjalnych informacji sprzed kilku dni wynikało, że wypowiedzenia otrzymać może nawet setka osób.

- Jeden ciąg do produkcji paneli ściennych ma pojechać do zakładu w Strzelcach Opolskich, po nim drugi - mówił nasz rozmówca, który podejrzewa, że tam po prostu produkcja będzie bardziej opłacalna.

Zwolnienia nie mogą dotknąć części pracowników Kronspanu Szczecinek, którzy pracują na nowych instalacjach w specjalnej strefie ekonomicznej. Zwolnienia podatkowe, jakie daje strefa, są bowiem zależne od utrzymania poziomu zatrudnienia.

Na oficjalne stanowisko koncernu musieliśmy czekać tydzień, bo początkowo nikt w firmie nie chciał zwolnień komentować. Dopiero w środę Kronospan zwołał konferencję prasową. Rafał Bernasiński, rzecznik firmy, tłumaczył, że zwłoka wynikała z tego, iż nie chciano, aby redukcję zatrudnienia wiązano z informacjami o inwestycjach proekologicznych, jakie firma ostatnio realizuje na mocy porozumienia z ratuszem.

- W Strzelcach powstaje nowoczesny kompleks produkujący wyroby drewnopochodne - rzecznik wyjaśniał, że zmiany organizacyjne dotyczą całą grupę Krono, która zmaga się kryzysem w branży, czy konkurencją z energetyką skupującą surowiec.

Zwolnień grupowych nie zgłoszono - póki co - w szczecineckim pośredniaku.

- Nikt nas o tym nie powiadomił, choć nieoficjalnie takie informacje do nas spływają - powiedział nam dyrektor urzędu pracy Wiesław Kosmala.

Zgodnie z przepisami pracodawca zatrudniający więcej niż 300 osób ma obowiązek powiadomić urząd, jeżeli w okresie 30 dni zwolnienie z przyczyn niedotyczących pracowników obejmuje co najmniej 30 osób.

Nieoficjalnie mówiło się, że przenosiny części produkcji poza Szczecinek i zwolnienia mogą mieć związek z atmosferą, jaka wytworzyła się wokół firmy w kontekście spraw dotyczących ochrony środowiska. Już na 20-lecie firmy w grudniu 2009 roku właściciel koncernu Peter Kaindl napisał do burmistrza list, w którym skarżył się, że w takim klimacie trudno będzie Kronospanowi ściągnąć do Szczecinka inwestora (mówiło się o fabryce mebli). W lecie zeszłego pracownicy firmy pikietowali w obronie miejsc pracy pod ratuszem po serii manifestacji ekologów z Terry, którzy z kolei protestowali przeciwko budowie przez Kronospan elektrociepłowni oraz emisjom różnych substancji przez zakład.

- Kronospan nie obraził się na Szczecinek, chcemy tu nadal być, bo tutejszy zakład należy do największych w grupie i ma swoją długą tradycję w tym mieście - zapewniał w środę Rafał Bernasiński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty