Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronospan nadal będzie stawiał na drewno poużytkowe

Rajmund Wełnic
Profesor Zenon Tartakowski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego na konferencji demonstrował, że drewna poużytkowego nie sposób odróżnić od zwykłego, oba mogą być surowcem dla przemysłu płytowego
Profesor Zenon Tartakowski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego na konferencji demonstrował, że drewna poużytkowego nie sposób odróżnić od zwykłego, oba mogą być surowcem dla przemysłu płytowego Rajmund Wełnic
Szczecinecka fabryka płyt drewnopochodnych Kronospan otrzymała właśnie Orła Eksportu, prestiżową nagrodę dziennika Rzeczpospolita.

Laur przypadł jej za płytę Kronospan MDF Plus Extra. To innowacja, która podbija rynki skandynawskie i niemiecki. – To produkt do głębokiego frezowania, któremu można nadać dowolny kształt – mówiła na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Marta Kapsa-Nowak, dyrektor eksportu firmy. – Już teraz 40 procent tej płyty sprzedajemy do Skandynawii zapewniając połowę zaopatrzenia dla tamtejszych fabryk mebli.

MDF Plus Extra różni się m.in. od zwykłej płyty MDF niezwykle gładką powierzchnią, porównywalną do szyby. A to z kolei jest ważne dla firm, które frezują, lakierują i oklejają je potem bardzo cienkimi foliami. Taką płytę nie jest wcale ławo wyprodukować, technologia jej wytwarzania to efekt doświadczenia pracowników Kronospanu i jego tajemnica. Dodajmy, że już dziś co czwarty mebel w Polsce, która jest europejskim liderem w tej branży, powstaje z płyt Kronospanu.

Fabryka od niedawna do drewna będącego podstawowym surowcem dodaje także drewno poużytkowe, sprowadzane z Polski, ale też i Europy Zachodniej. W tym celu postawiła za 20 mln euro specjalną linię technologiczną. Jak już informowaliśmy, najbliższe transporty odpadów drewnianych z Zachodu zostały jednak wstrzymane przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Firma musi przejść jeszcze raz całą procedurę związaną ze sprowadzeniem drewna poużytkowego.

- Nie wstydzimy się tego, że importujemy drewno poużytkowe i używamy go w 100 procentach do produkcji płyt – dyrektor Kronospanu Krzysztof Aleksandrowicz mówił, że w Unii Europejskiej recykling drewna to standard, u nas wciąż najpopularniejszym sposobem jego przetworzenia jest niestety spalenie.

Zbigniew Klugiewicz, szef ochrony środowiska w fabryce, mówił, że w zeszłym roku z zagranicy sprowadzono 7,5 tysiąca ton drewna poużytkowego, a z Polski 37 tys. ton. Jego pozyskanie w naszym kraju – właśnie z uwagi na brak tradycji recyklingu drewna i przepisów, które tę kwestię regulowały – jest jednak kłopotliwe logistycznie i bardzo pracochłonne. Stąd pomysł na sprowadzanie tego odpadu z Europy. – Problemy, jakie z tym mam nie zakłócą działalności firmy, ale na pewno nie przyśpieszą jej rozwoju – Krzysztof Aleksandrowicz mówił, że czyste drewno poużytkowe jest dodawane m.in. do wyróżnionej płyty MDF Extra Plus. I dodawał, że nie mając możliwości sprowadzania drewna poużytkowego, Kronospan będzie musiał rywalizować z rodzimymi tartakami i ciepłowniami o surowiec. – Swego czasu byliśmy prekursorami wykorzystania do produkcji trocin i zrębek, podobnie jest teraz z drewnem poużytkowym i wymaga to zmiany sposobu myślenia wielu instytucji i pseudoekolgów – mówił.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!