Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krówka taka sama od 45 lat

Rajmund Wełnic
Paulina Kopacz z Cukierniczej Spółdzielni Inwalidów w Szczecinku prezentuje wyjątkowo smakowity produkt tradycyjny.
Paulina Kopacz z Cukierniczej Spółdzielni Inwalidów w Szczecinku prezentuje wyjątkowo smakowity produkt tradycyjny. Rajmund Wełnic
Krówka szczecinecka, czyli słodka pomadka z Cukierniczej Spółdzielni Inwalidów Słowianka, została wpisana na listę produktów tradycyjnych.

Cukierka o sympatycznej nazwie krówka nikomu - a już łasuchom na pewno - specjalnie przedstawiać nie trzeba. Charakterystyczny cukierek - pomadka rozpływający się w ustach produkowany jest przez wiele firm, ale - nie tylko z lokalnego patriotyzmu - ten z Cukierniczej Spółdzielni Inwalidów Słowianka jest wyjątkowy. - Krówkę zaczęliśmy produkować w roku 1971 według oryginalnej receptury, a więc ten nasz sztandarowy wyrób ma już 45 lat - mówi Arkadiusz Zwiernik, szef marketingu w Słowiance. - Tajemnicą wyjątkowego smaku, oprócz owej receptury, są naturalne, najwyższej jakości surowce - prawdziwe masło, pełne mleko, cukier i syrop ziemniaczany. Dla wielu to smak kojarzący się z dzieciństwem.

Były lata, że krówka ze Szczecinka podbijała rynki na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, gdzie niemalże stała się znakiem rozpoznawczym Polski. Dziś dominuje sprzedaż na rynek krajowy i eksport do krajów Europy Wschodniej i Centralnej.

Jednym z wymogów wpisania na listę produktów tradycyjnych przez ministra rolnictwa jest udowodnienie przynajmniej 25-letniego okresu wytwarzania. W wypadku szczecineckiej krówki nie było z tym oczywiście problemu, cała Słowianka ma jeszcze dłuższą tradycję - jej początki sięgają roku 1954, gdy założyli ją weterani wojenni. Od początku produkowała słodycze. Firma - właśnie zakończyła budowę wartej kilkanaście milionów złotych nowej hali produkcyjnej przy ulicy Harcerskiej - sięga po rynkowe nowości, ale też nie rezygnuje ze sprawdzonych smaków, takich jak krówka. Spółdzielnia to jeden z większych pracodawców w Szczecinku, zatrudnia około 200 osób, z czego większość to niepełnosprawni.

- Na dzisiaj, z Pomorza Zachodniego na liście produktów tradycyjnych znajduje się 37 produktów, z tego cztery pochodzą i reprezentują powiat szczecinecki - mówi Dariusz Siubdzia ze Lokalnej Grupy Działania Pojezierze Razem, które pomagało Słowiance w staraniach o wpis na listę. Oprócz cukierka jest na niej sielawa wędzona z Pojezierza Drawskiego oraz chleby: razowy koprzywieński spod Barwic i gwdowski z Gwdy Wielkiej koło Szczecinka. Z tej ostatniej miejscowości pojawią się też wkrótce na liście paszteciki pani Danuty Szlaz.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!