Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legia Akademicka: szansa na zdobycie wiedzy i przygodę

Marzena Sutryk
O Legii Akademickiej rozmawiamy z dr. inż. Arturem Dąbkiem, wykładowcą i kierownikiem Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie.

Legia Akademicka - co to takiego?
To ministerialny program szkolenia skierowany do studentów. Składa się z części teoretycznej, która odbywa się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie oraz praktycznej - w wybranej jednostce wojskowej.

Jakie korzyści może odnieść student z udziału w tym programie?
Zdobycie stopnia kaprala rezerwy oraz zdobycie ciekawej wiedzy, przeżycie przygody, sprawdzenie się, a może zyskanie zawodu na całe życie.

Jak zacząć, gdzie złożyć dokumenty?
Wystarczy pobrać wniosek ze strony naszej uczelni i złożyć do referatu osobiście lub mailem. Wnioski w postaci papierowej można składać do PWSZ Koszalin ul. Leśna 1 75-582 Koszalin Referat ds. Nauczania lub drogą elektroniczną na adres: [email protected] lub do mnie [email protected].

Jak wygląda takie szkolenie?
W koszalińskiej PWSZ jest to 30 godzin zajęć teoretycznych plus szkolenie e-learningowe na platformie wojskowej. Teoria obejmuje zajęcia z wykładowcami lub instruktorami z jednostek wojskowych.

Czyli po ukończeniu kursu student może zostać podoficerem. A oficerem również?
Po module podstawowym może zostać szeregowym rezerwy, po module podoficerskim może zostać kapralem rezerwy, a po module oficerskim - oficerem rezerwy.

Jak wygląda kurs w obecnych realiach, gdy panuje pandemia i większość dziedzin kształcenia odbywa się w internecie?
Zajęcia teoretyczne będą prowadzone w trybie tzw. hybrydowym, głównie przez internet, w tym wspomniane szkolenie e-learningowe, które będzie prowadzone na platformie wojskowej. Natomiast zajęcia praktyczne są planowane w późniejszych miesiącach wiosenno - letnich - liczymy, że w tym czasie możliwe już będzie przeprowadzenie ich w realu, a jak będzie - zobaczymy.

Czy studentów PWSZ interesuje przyszłość w wojsku? Jak wielu zgłosiło się do programu?
W pierwszym szkoleniu brało udział ponad 60 słuchaczy. W następnych szkoleniach ta liczba oscyluje w granicach 30 studentów z różnych uczelni i kierunków. Niektórzy z naszych absolwentów są już żołnierzami.

Dlaczego warto zgłosić się do Legii Akademickiej?
To pierwszy krok na drodze do stania się żołnierzem zawodowym. Legia daje możliwości sprawdzenia się, zobaczenia, jak wygląda armia od środka, zanim podejmie się decyzję - czy związać się z wojskiem.

Informacje, wnioski, ważne adresy
PWSZ w Koszalinie wstępnie zbiera informacje o chętnych do udziału w programie Legia Akademicka 2020/2021. Wstępna rekrutacja jest prowadzona na moduł podstawowy i moduł podoficerski. Zajęcia teoretyczne będą prowadzone od marca do maja 2021 roku, studenci będą musieli również zaliczyć kurs e-learningowy.

Zajęcia praktyczne odbędą się w wybranych jednostkach wojskowych w miesiącach letnich 2021 roku.

Wnioski w postaci papierowej można składać do PWSZ Koszalin ul. Leśna 1 75-582 lub mailem adresy: [email protected]; [email protected].

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera