Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekcja niesienia pomocy w PWSZ w Koszalinie

Marzena Sutryk [email protected]
Co robić, gdy niepełnosprawny spadnie z łóżka albo przewróci się na wózku na krzywym chodniku? Tego uczyli się we wtorek studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie.
Co robić, gdy niepełnosprawny spadnie z łóżka albo przewróci się na wózku na krzywym chodniku? Tego uczyli się we wtorek studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie. archiwum
Co robić, gdy niepełnosprawny spadnie z łóżka albo przewróci się na wózku na krzywym chodniku? Tego uczyli się we wtorek studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie.

To była nietypowa i niezwykła lekcja. Studenci PWSZ, którzy na uczelni mają m. in. możliwość kształcić się w kierunku opieki nad osobami starszymi i chorymi, spotkali się z przedstawicielami Fundacji Aktywnej Rehabilitacji (zajmuje się osobami po urazach rdzenia kręgowego) - z Pawłem Znykiem, pełnomocnikiem z Koszalina oraz Krzysztofem Lechniakiem, pełnomocnikiem ze Szczecina.

- W Koszalinie na razie organizujemy spotkania dla niepełnosprawnych raz w miesiącu. Korzystamy przy tym z uprzejmości dyrektora I LO im. Dubois, który udostępnia nam salę - mówi Paweł Znyk. - Najbliższe takie spotkanie będzie akurat w tę sobotę o godzinie 11. Zapraszamy chętnych, zarówno osoby na wózkach, jak i te, które zechcą włączyć się do wolontariatu.

- Zależy nam, by rozszerzyć naszą działalność w Koszalinie, gdzie jesteśmy dopiero od roku - wyjaśnia Krzysztof Lemień. - Czekamy więc na chętnych wolontariuszy. Liczymy, że może po spotkaniu w PWSZ zgłoszą się kandydaci na wolontariuszy. Bez obaw, my pokażemy i nauczymy, jak pomagać takim, jak my - osobom na wózkach. Do tego nie trzeba specjalnych predyspozycji, tylko dużo dobrej woli, dobrego serca i chęci.

- Oferujemy pomoc już na samym początku, tym osobom, które trafiają do szpitala po wypadkach, z urazami kręgów - opowiadał studentom Paweł Znyk. - Wtedy, gdy świat się wali na głowę, to nasi wolontariusze tłumaczą, jak sobie z tym radzić, jak sobie też radzić pod względem sprawności i umiejętności ruchowych. Pomagają i wspierają też bliskich osób, które stają się niepełnosprawnymi. To wszystko robimy bezpłatnie.

Jan Kuriata, rektor uczelni, podkreślał, że uczelnia będzie też chciała współpracować z Fundacją w ramach nowego kierunku w PWSZ. - Planujemy uruchomić fizjoterapię. Można by wówczas poszerzyć zajęcia o praktyki w FAR, wyjazdy na obozy organizowane przez Fundację

- Chętnie też będziemy uczestniczyć w kolejnych takich spotkaniach z młodymi ludźmi, jak to w PWSZ w Koszalinie. Czekamy na zaproszenia. Chcemy przekonać jak największą grupę, by do nas dołączyli - dodaje Krzysztof Lechniak.

***
Fundacja Aktywnej Rehabilitacji
Działa w Polsce od 1988 roku. To organizacja pożytku publicznego. Zajmuje się programem aktywizacji społecznej i zawodowej osób po urazach rdzenia kręgowego. Organizuje też obozy rehabilitacyjne, szkolenia dla personelu medycznego, opiekunów, wolontariuszy. Do działalności i pracy z niepełnosprawnymi angażuje zarówno osoby zdrowe, jak i niepełnosprawne.
Kontakt z biurem w Szczecinie: tel. 506 136 867 albo 91 423 77 03; ul. Łucznicza 64 (po. 16 i 17); mail: [email protected] - tu można dzwonić i pisać w sprawie działalności w FAR, ale też w sprawie możliwości skorzystania ze wsparcia, jak również w sprawie organizowania spotkań w szkołach i instytucjach z przedstawicielami FAR. Kontakt z Pawłem Znykiem: [email protected] .
A ci, którzy chcieliby wesprzeć FAR finansowo, mogą dokonywać wpłat na konto PeKaO S.A. VII O/Warszawa. 35 1240 1109 1111 0000 0516 2585 .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!