Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Listopadowe oblężenie

(mas, zas, kos)
Stanisława Romaniec swoje piękne chryzantemy sprzedawać będzie do czwartku.
Stanisława Romaniec swoje piękne chryzantemy sprzedawać będzie do czwartku. Radek Brzostek
Od kilku dni trwają przygotowania do Wszystkich Świętych. W okolicy cmentarza zmieniana jest organizacja ruchu, przygotowywane są parkingi i miejsca handlowe. Największe oblężenie koszalińska nekropolia przeżyje oczywiście jutro i pojutrze. Już teraz warto jednak wiedzieć, jak poruszać się po ul. Gnieźnieńskiej i okolicach, gdzie zrobić zakupy, gdzie będą zlokalizowane przystanki.

Przed świętem, a także 1 listopada, koszalińska policja wspólnie z Żandarmerią Wojskową i Strażą Miejską będzie prowadzić akcję ZNICZ. - Należy pamiętać, że w te dni zmieni się oznakowanie przy skrzyżowaniu Gnieźnieńskiej i 4 Marca, oraz na Gnieźnieńskiej w okolicy cmentarza. Ruch będzie kierowany przez funkcjonariuszy - mówi Mariusz Łyszyk, rzecznik koszalińskiej policji. Liczne patrole będą obecne na cmentarzu oraz w jego okolicy.
Jutro i pojutrze w okolicy cmentarza będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę na ulicach: Kamieniarskiej (cała ulica), Strażackiej (cała), Gnieźnieńskiej (na odcinku od MZK do końca terenu cmentarza). Ponadto na ul. Strażackiej i Gnieźnieńskiej wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania, a na skrzyżowaniu ul. Gnieźnieńskiej z ul. Kamieniarską - zakaz wjazdu. Parkowanie będzie możliwe tylko w wyznaczonych miejscach.
Wokół nekropolii, jak co roku będzie można kupić kwiaty, wieńce i znicze. 95 stoisk handlowych pracować będzie do 2 listopada. Wybór ogromny. Wzrok przyciągają przede wszystkim piękne chryzantemy, od białych, poprzez żółte, różowe, aż do ciemnofioletowych. Te w doniczkach kosztują średnio od 10 do 25 złotych, cięte są tańsze, kosztują ok. 5 złotych. Ceny zniczy też są bardzo różne, od złotówki, którą zapłacić trzeba za mały lampion, po nawet 20 złotych - bo na tyle są wycenione te duże i bogato zdobione.
Dobrych wiadomości niestety nie mają synoptycy. Do Polski nadchodzi spore ochłodzenie. 31 października temperatura powietrza wyniesie tylko 5 - 6 stopni Celsjusza. Ponadto będzie pochmurno i deszczowo. 1 listopada aura się nie poprawi. Może wzrośnie nieco temperatura, ale tylko do 8 - 9 stopni. - Lepiej, żeby kierowcy, którzy wybierają się w dalszą podróż, zmienili już opony na zimowe - radzi Krzysztof Ścibor z biura prognoz Calvus. - Na przykład na Warmii i Mazurach mogą wystąpić w tych dniach opady deszczu ze śniegiem i przymrozki. A idąc na cmentarz lepiej ciepło się ubrać, wziąć ze sobą parasol i płaszcz przeciwdeszczowy.

Co i gdzie na cmentarzu

Tymczasowe parkingi uruchomione będą na terenach dawnego PZMot. (wjazd i wyjazd od ul. Strażackiej), oraz terenie, na którym powstanie hipermarket przy ul. Gnieźnieńskiej (wjazd od ul. Gnieźnieńskiej i Sezamkowej, czynny w godz. od 9 do 20; z parkingu można korzystać do 2 listopada). Natomiast niepełnosprawni będą mogli zatrzymać swoje auta przy ul. Gnieźnieńskiej, naprzeciwko głównego wejścia na cmentarz.

Odwiedzający w okolicach 1 listopada koszaliński cmentarz będą mieli do dyspozycji toalety, zarówno te, które mieszczą się w budynku administracyjnym, jak i 14 szaletów przenośnych, rozmieszczonych na terenie całej nekropolii.
1 listopada biuro cmentarza będzie czynne od godz. 8 do 18, w pozostałe dni od godz. 7 do 15. Ponadto przez całą dobę będzie tam dyżurował jeden pracownik, który pomoże znaleźć szukany przez odwiedzających grób, włącznie ze wskazaniem na mapce cmentarza. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej pełnić będzie dyżury porządkowe (tel. kontaktowy 0-502-52-67-07).
W tym roku będzie więcej niż zazwyczaj miejsc, w których księża będą odczytywać "wypominki" w intencji zmarłych. Duszpasterze będą stali przy Pomniku Martyrologii oraz przy wejściach A i B od strony ul. Gnieźnieńskiej, oraz wejściach D i F od strony ul. Kamieniarskiej.
Przy głównym wejściu na cmentarz będzie się mieścił punkt medyczny.
Gdy zgubi się nam dziecko lub gdy zauważymy jakiegoś malucha bez opieki, należy skontaktować się ze Strażnikami Miejskimi, bądź policjantami.

Dodatkowe kursy autobusów

Od 29 do 31 października częściej niż zwykle kurować będą "ósemka" i "szesnastka". Natomiast 1 listopada przybędzie dodatkowych autobusów na trasach najbardziej obleganych. I tak od godz. 8.30 do 18 jeździć będą trzy dodatkowe "ósemki" i cztery "szesnastki". Trzy autobusy kursować będą na trasie: pętla Chełmoniewo - ul. Zwycięstwa - ul. Krakusa i Wandy - ul. Gnieźnieńska - cmentarz. Powrót tą samą trasą.
Trzy autobusy będą zabierać pasażerów z osiedla "Morskiego" i dalej ul. Spokojną, Morską, al. Armii Krajowej i ul. Krakusa i Wandy, dowiozą ich cmentarz. Trasa powrotna będzie wiodła ul. Gnieźnieńską, Krakusa i Wandy, al. Armii Krajowej, ul. Morską, Energetyków i Franciszkańską.  
Cztery autobusy będą jeździć na trasie: pętla przy ul. Władysława IV, al. Monte Cassino, al. Armii Krajowej, ul. Krakusa i Wandy, ul. Gnieźnieńska. Dodatkowe kursy będą ruszały sprzed dworca PKP. Wrócić na dworzec będzie można jadąc ul. Gnieźnieńską, 4 Marca, Zwycięstwa i al. Armii Krajowej.
Pętla autobusów MZK będzie się znajdowała na parkingu pomiędzy ul. Strażacką a Kamieniarską. Natomiast "trzynastka" będzie zatrzymywała się ok. 50 metrów za przystankiem zlokalizowanym w pobliżu nowego cmentarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!