MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lokator może żądać

(cza)
Na żądanie lokatora właściciel lokalu będzie przedstawiał przyczyny podwyżki czynszu wraz z jej kalkulacją - zakłada projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, przyjęty wczoraj przez rząd.

Jeśli właściciel lokalu nie poda przyczyn podwyżki w ciągu 14 dni, będzie ona nieważna - wynika z projektu nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Według projektu, właściciel domu będzie mógł uzasadnić podwyżkę wyłącznie inflacją lub niezbędnymi kosztami wiążącymi się z utrzymaniem nieruchomości w odpowiednim stanie technicznym. Projekt wprowadza precyzyjne zasady dotyczące ochrony lokatorów przed nadmiernymi podwyżkami czynszu, a także innymi opłatami za używanie lokalu. Ma on też ułatwić sądom rozstrzyganie sporów dotyczących uzasadnienia podwyżek lub innych opłat za używanie lokalu. "Aby uniknąć wątpliwości w przypadku ewentualnego procesu, odmowa przyjęcia podwyżki będzie musiała nastąpić w formie pisemnej" - napisano w komunikacie CIR. Projekt wprowadza nowe terminy egzekwowania odszkodowań od gmin, gdy nie są one w stanie udostępnić lokalu socjalnego przyznanego przez sąd. Jeżeli gmina nie zapewni lokalu socjalnego, właściciel będzie mógł otrzymać odszkodowanie - od następnego dnia po wystąpieniu z roszczeniem, do dnia udostępnienia lokalu przez gminę.
Propozycje rządu zostały przygotowane w wyniku zakwestionowania przez Trybunał Konstytucyjny poprzednich przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!