Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łubowo dla Niepodległej w 100-lecie odzyskania Niepodległości [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Dzieci z Łubowa świętują setną rocznicę Wolnej Polski
Dzieci z Łubowa świętują setną rocznicę Wolnej Polski Magdalena Haas
Do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie, nauczyciele, rodzice Szkoły Podstawowej im. Pierwszych Osadników w Łubowie przygotowywali się od pół roku poprzez udział w koncertach, spektaklach, akademiach, wykładach, wycieczkach do miejsc, które były świadkami historii.

W sali wiejskiej w Łubowie zebrali się uczniowie, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej im. Pierwszych Osadników w Łubowie oraz dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Małego Przedszkola” w Łubowie - grupa starsza z nauczycielami. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego o godz. 11.11 prawie 200-osobowy chór zaśpiewał „Mazurka Dąbrowskiego”.
Wieczorem rozpoczął się spektakl „Do Kraju tego…” przygotowany przez uczniów klas V i VIII SP i klasy III gimnazjum. Montaż poetycko - muzyczny poprowadził widzów przez najdonioślejsze wydarzenia w polskiej historii widzianej oczami poetów: od Bogurodzicy, przez poezję J. Wybickiego, A. Mickiewicza, C.K. Norwida, po M. Pawlikowską - Jasnorzewską, I. Gałczyńskiego, czy N. Tenenbauma. Licznie przybyła publiczność oklaskiwała recytatorów oraz chór i solistów, a także klasę II za przygotowany taniec z szarfami w barwach narodowych. Nie zabrakło łez wzruszenia.

Na sukces spektaklu złożyły się wytężona praca dzieci i młodzieży, nad którą czuwali nauczyciele: Stanisława Płaszczyńska, Anna Kukuła, Anetta Chołody, Martyna Horodek, Marcin Haas. O stroje dla uczniów i wystrój sali zadbali Anna Dąbska, Anna Smołucha, Robert Chołody, Paulina Gorgol.

W sobotę świętowanie rozpoczęła uroczysta msza święta z udziałem pocztów sztandarowych OSP w Łubowie i Szkoły Podstawowej im. Pierwszych Osadników w Łubowie. Po mszy św. licznie zgromadzeni mieszkańcy wsi oraz goście przeszli na plac szkolny. Nasz łubowski marsz dla Niepodległej prowadziła Orkiestra Dęta „ 50+” ze Szczecinka, za nią poczty sztandarowe oraz cała społeczność świętująca setne urodziny Polski po odzyskaniu niepodległości. Szczególnymi gośćmi tej uroczystości byli córki i synowie oraz wnuki pierwszych osadników. W uroczystości wzięła udział min. najstarsza mieszkanka Łubowa- Pani Cecylia Świerczyńska, która w sierpniu obchodziła swoje 95 urodziny. Łubowianką jest od 1956r. Do Łubowa przybyła ze Świerczyny, dokąd przyjechała z mężem w 1946 roku.

Po przypomnieniu krótkiej historii działań, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, delegacje Osadników, Ochotniczej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Wojska Polskiego, przedszkolaków z Małego Przedszkola w imieniu Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Łubowo, Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Łubowie i Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Łubowie, złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą nadanie szkole imienia Pierwszych Osadników.

Po uroczystościach oficjalnych „Biegiem dla Niepodległej” rozpoczął się festyn niepodległościowy. Młodzi biegacze od 3 do 16 lat pokonali trasę biegu w imponującym tempie. Dla najszybszych były nagrody, a dla wszystkich pamiątkowe medale.
Po zakończonym biegu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów plastycznych „Moja Niepodległa” i „Moja Ojczyzna”, a następnie koncert „Orkiestry Dętej 50+” ze Szczecinka.

Tym sportowym i muzycznym atrakcjom towarzyszyły atrakcje kulinarne: bigos ugotowany przez szkolną kuchnię, strażacka grochówka, kiełbasa z grilla ufundowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Łubowo i Masarnię Pani Zofii Zawrot z Drawska Pom., kiełbaska z patelni ufundowana przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło Terenowe w Łubowie oraz kawiarenka, a w niej ciasto, kawa i herbata przygotowane przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Łubowie.

Obok stanowisk z tymi wszystkimi smakołykami były ustawione puszki na datki dla szczecineckiego Hospicjum im. Św. Franciszka z Asyżu. Zebraliśmy i przekazaliśmy Hospicjum kwotę 2030 zł.

W trakcie trwania obchodów odbyły się pokazy wozów straży pożarnej OSP Łubowo, nauka udzielania pierwszej pomocy medycznej przy wykorzystaniu defibrylatora, pogadanki o bezpieczeństwie „Czad i ogień”.

W salach szkolnych chętni mogli oddać krew oraz zgłosić się jako dawca szpiku. Skorzystało z tej możliwości 11 osób, w tym 5 oddało krew, a 6 zgłosiło się jako dawcy szpiku. Niby niewiele, ale jeżeli dzięki temu zostanie uratowane choćby jedno ludzkie życie - warto było.

W budynku starej szkoły goście obejrzeli wystawę zdjęć z lat 1945-1995, pokazującą życie szkoły i życie wsi, a na sali wiejskiej wystawę zdjęć „Łubowo z lotu ptaka” udostępnionych przez Pana Jacka Bugla.

Organizatorami obchodów byli: Szkoła Podstawowa im. Pierwszych Osadników w Łubowie i Ochotnicza Straż Pożarna w Łubowie. Współpracowali: Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Łubowie, Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie Filia w Łubowie, Centrum Kultury i Rekreacji w Bornem Sulinowie - Świetlica Wiejska w Łubowie, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Łubowie, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Łubowo oraz Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Koło Terenowe w Łubowie. Za tymi nazwami organizacji kryją się konkretni ludzie: Tomasz Muryn - Prezes OSP w Łubowie, Ks. Proboszcz Piotr Flis, Magdalena Haas - młodszy bibliotekarz MBP w Bornem Sulinowie Filii w Łubowie, Anna Kowalska - instruktor Świetlicy Wiejskiej w Łubowie CKiR w Bornem Sulinowie, Hanna Pastuszak - Przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Koła Terenowego w Łubowie, Marzena Gąsienica - Przewodnicząca Rady Rodziców i cała rzesza rodziców, włączających się w przygotowania, Leokadia Miezio - członek zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Łubowo.

- Wszystkim współorganizatorom łubowskich uroczystości, wszystkim gościom, którzy zechcieli wspólnie z nami świętować 100- lecie odzyskania niepodległości przez Polskę składam serdeczne podziękowania. To że było nas tak wielu, to nasz wspólny sukces. I ogromna radość - mówi dyrektor Stanisława Płaszczyńska. - Wszystkim, którzy wsparli finansową i rzeczową pomocą organizację uroczystości „Łubowo dla Niepodległej w 100- lecie odzyskania niepodległości” składam serdeczne podziękowania. W sposób szczególny chciałabym podziękować nauczycielom i pracownikom Szkoły Podstawowej im. Pierwszych Osadników w Łubowie, dla których dni przed 11 listopada były czasem wytężonej pracy. Dziękuję także rodzicom dzieci dojeżdżających za współpracę.

Zobacz także: Koszalin: Tort z okazji 100 lat Niepodległości

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!