Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludowy Klub Sportowy Redłovia Redło zasłużony dla powiatu świdwińskiego

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Wręczenie tytułu dla zasłużonych dla powiatu świdwińskiego
Wręczenie tytułu dla zasłużonych dla powiatu świdwińskiego Fot. UM Połczyn
Ludowy Klub Sportowy Redło, który w lecie świętował półwiecze istnienia zalazł się w gronie zasłużonych dla powiatu świdwińskiego na wniosek burmistrza Połczyna-Zdroju Sebastiana Witka. Odznaczenie wręczał na sesji Rady Powiatu przewodniczący wraz ze starostą świdwińskim Mirosławem Majką i burmistrzem Połczyna. W imieniu Redłovii odbierał je sekretarz klubu Damian Jesiołowski.

Początki klubu sięgają roku 1972 – czytamy na stronie Redłovii Redło. W Redle nie było wówczas stadionu, więc mecze rozgrywane były na boisku w Sławie, a zespół nazywał się Rega Sława. Po pewnym czasie zespół przeniósł się do Łęg i zmienił nazwę na Mechanik Łęgi. W położonym nieopodal Wardyniu Dolnym istniał również w tym czasie klub sportowy, dlatego zawodnicy obu drużyn postanowili połączyć swe siły. Doszło do fuzji Mechanika Łegi i Bizona Wardyń Dolny. W ten sposób powstała Redłovia pod wodzą pana Adama Chinalskiego. Grano wówczas na najlepszym w okolicy stadionie w Żołędnie.

W 1987 roku zespół przeniósł się na nowo oddany stadion w Redle. Przez pięć lat Redłovia odnosiła największe swoje sukcesy. Drużynę prowadzili wówczas trener Janusz Manikowski i kierownik zespołu Zdzisław Ogórek. Dwukrotnie zespół był mistrzem A-klasy. W tamtych latach była to jedyna wiejska drużyna w _okręgówce_. Na mecze do Redła przyjeżdżały wtedy takie kluby jak: Darzbór Szczecinek, Kotwica Kołobrzeg, Darłovia Darłowo czy Tur Koszalin.
Na inaugurację w lidze okręgowej Redłovia zmierzyła się z _Kotwicą_ Kołobrzeg. Na trybunach stadionu zasiadło wtedy 1000 osób (rekord do dzisiaj nie pobity). Redłovia ku uciesze wszystkich i zaskoczeniu graczy z Kołobrzegu wygrała 1:0!

Podupadający na początku lat 90 Kombinat Rolny Redło i brak środków finansowych sprawiły, że sytuacja w klubie stawała się coraz gorsza. Wreszcie w roku 1997 zespół został rozwiązany. Wiosną 2003 roku po sześciu latach przerwy grupa inicjatywna (składająca się piętnastu osób) przekształciła się w komitet założycielski L.K.S. Redłovia Redło. Prezesem został pan Antoni Banaszewski. Grupa inicjatywna założyła również stowarzyszenie, które zajęło się stroną formalną funkcjonowania klubu.
Ustanowienie Wyróżnienia Honorowego „Za Zasługi dla Powiatu Świdwińskiego” ma na celu uhonorowanie osób, organizacji i instytucji, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju powiatu świdwińskiego.

Nadanie wyróżnienia jest wyrazem uznania dla wymienionych w uchwale osób, za ich działalność będącą szczególnym wkładem na niwie działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej, przyczyniającym się do rozwoju powiatu świdwińskiego. Oprócz Redłovii wśród zasłużonych znaleźli się także Adam Ciućka, Krzysztof Drapała, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Jana Pawła II w Rzepczynie, Jadwiga Nowakowska, Kazimierz Rogulski, Wojciech Smagowski i Rafał Terlecki.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera