MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura rozszerzona z języka polskiego za nami. Jakie wypracowania mieli do napisania maturzyści? Jak im poszło? Arkusz egzaminacyjny

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Matura rozszerzona z języka polskiego 2022. Wymagania maturalne, arkusze z poprzednich lat. Kiedy jest egzamin?
Matura rozszerzona z języka polskiego 2022. Wymagania maturalne, arkusze z poprzednich lat. Kiedy jest egzamin? Przemysław Świderski
Matura rozszerzona z języka polskiego za nami. Jakie polecenia znalazły się w arkuszu? Jak wygląda matura rozszerzona z języka polskiego? Z czym uczniowie mogli mieć problem? Wyjaśniamy wszystko, co trzeba wiedzieć o maturze rozszerzonej z języka polskiego 2022. W tym tekście zamieściliśmy arkusz egzaminacyjny. Znamy już tematy wypracowań na maturze z polskiego (poziom rozszerzony).

Matura rozszerzona z polskiego 2022. Arkusz CKE

Spis treści

Matura rozszerzona z języka polskiego za nami. Najważniejsze informacje

W tym tekście pojawi się arkusz do matury rozszerzonej z języka polskiego. Zostanie on opublikowany około godz. 14.00

Matura rozszerzona z języka polskiego rozpoczęła się o godz. 9.00 10 maja. Przystąpiło do niej 63 834 osób. Jest to czwarty najchętniej wybierany przedmiot dodatkowy. Uczniowie mieli 180 minut na napisanie wybranej wypowiedzi pisemnej. Za całą maturę rozszerzoną z języka polskiego można uzyskać maksymalnie 40 punktów. W przypadku matur rozszerzonych nie ma progu zdawalności. Nawet jeśli uczeń uzyska 0 punktów, to i tak otrzyma świadectwo maturalne.

Trwa głosowanie...

Jak ci poszła matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym?

Jakie były tematy wypracowań na maturze rozszerzonej z polskiego? Z relacji uczniów wynika, że najprawdopodobniej następujące:

  • Określ, jaki problem podejmuje Bogumiła Kaniewska w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów. (tekst: "Doświadczenie historyczne w zapisie literackim" Bogumiła Kaniewska);
  • Dokonaj interpretacji porównawczej podanych utworów. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów. (teksty: "Godzina tworzenia" Kazimierz Przerwa-Tetmajer, "Próbowałem sobie przypomnieć" Tadeusz Różewicz).

Warto przed maturą sprawdzić jak napisać interpretację porównawczą, a także rozprawkę argumentacyjną.

Jak wygląda matura rozszerzona z języka polskiego?

Egzamin dojrzałości z języka polskiego w zakresie rozszerzonym składa się z jednego zadania. Uczniowie mają do wyboru dwa polecenia. Wybierają jedno z nich i piszą wypracowanie na podany temat. Pierwsze wypracowanie ma przyjąć formę wypowiedzi problemowej (argumentacyjnej). Najczęściej podany jest tekst krytycznoliteracki, na podstawie którego uczeń formułuję tezę i pisze dłuższą wypowiedź pisemną, odwołując się także do innych tekstów kultury.

Maturzysta może jednak wybrać drugi temat: interpretację porównawczą (zazwyczaj dwóch wierszy). Praca (zarówno wypowiedź argumentacyjna, jak i analiza porównawcza) powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów.

Matura rozszerzona z języka polskiego. Szczegółowe wymagania egzaminacyjne

Uczniowie, którzy zdają w tym roku maturę rozszerzoną z języka polskiego, mogą sprawdzić wymagania maturalne w tej części egzaminu. Znajdują się one na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wystarczy sprawdzić Informator o egzaminie maturalnym z języka polskiego, a także Aneks do Informatora 2022. Tam umieszczone zostały szczegółowo opisane zagadnienia.

Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Arkusze z poprzednich lat

Zanim przystąpi się do matury, warto sprawdzić, z jakimi tematami musieli się zmierzyć uczniowie w poprzednich latach. Wszystkie egzaminy znajdują się na stronie CKE. Poniżej odsyłamy do arkuszy maturalnych z ubiegłych lat:

Co można zabrać ze sobą na maturę rozszerzoną z języka polskiego?

Na maturę należy koniecznie zabrać ze sobą legitymację oraz dowód osobisty. Na podstawie tych dokumentów będziemy mogli być wpuszczeni do sali egzaminacyjnej. Poza tym musimy wyposażyć się w długopis z czarnym wkładem, a także ołówek. Pamiętajmy jednak, że wypracowanie na maturze rozszerzonej z języka polskiego musi być wypełnione nie ołówkiem, ale długopisem.

Szkoła powinna wyposażyć salę w słowniki: ortograficzny i poprawnej polszczyzny. Uczniowie mają prawo z nich korzystać w trakcie matury. Można także zabrać ze sobą wodę i chusteczki. Na maturę nie można wnosić sprzętu elektronicznego (np. telefonu), jedzenia czy wszelkiego rodzaju figurek na szczęście.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński