Od kiedy matematyka znów stała się na maturze przedmiotem obowiązkowym, wielu, szczególnie humanistom, wizja egzaminu spędza sen z powiek.
Co będzie na maturze z matematyki oraz jak ją zdać? Powtórką przed egzaminem maturalnym
Po pierwsze systematyczność... Do egzaminu maturalnego z matematyki uczyć powinniśmy się przez trzy lata liceum czy cztery lata technikum, tylko to zagwarantuje nam wysoki wynik. W ciągu ostatnich dni możemy jedynie swoją wiedzę ugruntować. W przypadku matury na poziomie podstawowym szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na powtarzające się zadania.
Nauczyciele radzą, żeby nie rezygnować z zadań otwartych na maturze z matematyki. Ponieważ niejednokrotnie, są takie które nie sięgają zbyt głęboko i regularnie powtarza się ich określony typ. Takim przykładem są nierówności kwadratowe, które pojawiają się na egzaminie z matematyki regularnie od 2010 roku. Kolejnym powtarzającym się zadaniem jest zadanie na ciągi, na przykład dotyczące ciągu arytmetycznego, gdzie wystarczy tak naprawdę tylko otworzyć tablice odczytać zależność pomiędzy kolejnymi trzema wyrazami, podstawić je do wzoru i zadanie rozwiązuje się prawie, że samo.
Matura 2020 z matematyki. Co będzie na maturze?
Bardzo często na maturze z matematyki pojawia się też zadanie z funkcjami trygonometrycznymi. I tu znowu jest tak, że wszystko to co jest nam potrzebne do rozwiązania takiego problemu znajduje się w tablicach. To też jest przykład zagadnienia, gdzie nawet słabi uczniowie, jeśli nieco przećwiczyli zadania w podobnym stylu, to znają ten mechanizm i wiedzą co należy wyznaczyć, żeby odpowiedzieć na dane pytanie. Warto więc odświeżyć tę wiedzę tuż na kilka dni przed maturą.
Kolejnym często powtarzającym zagadnieniem na maturze z matematyki są zadania z rachunku prawdopodobieństwa. Nauczyciele przypominają, że w ich przypadku trzeba pamiętać podstawową rzecz: jeśli wynik wyjdzie większy niż jeden, to znaczyć, że coś poszło nie tak. Nie należy akceptować każdego wyniku i podejść na logikę. Koniecznie trzeba pamiętać, że prawdopodobieństwo to liczba dodatnia, mniejsza lub równa jeden.
Matematyka 2020 MATURA ODPOWIEDZI - ARKUSZE CKE
Jak się okazuje, nawet w przypadku najzdolniejszych uczniów, matura z matematyki może kryć pułapki nie do przejścia. Często bowiem zdarza się, że nawet osoby bardzo dobre z geometrii, które otarły się o olimpiady matematyczne, mają problem z geometrią płaską. W danej chwili, kiedy dodatkowo działa na nich stres, nie są wstanie rozwiązać tego określonego problemu. Świetnym przykładem na to jest rok 2016 roku, kiedy to pojawiło się zadanie które pokonało nawet tych najzdolniejszych, choć znali wszystkie zasady, wszystkie fakty to nie potrafili ich połączyć.
Matura 2020 z matematyki. Sprawdź co będzie?
Egzaminatorzy, sprawdzający matury z matematyki przestrzegają też przed "gubieniem" minusów. Sprawdzający pracę nauczyciele twierdzą, że bardzo często widzą pomyłki przy znakach. Przy przenoszeniu równania, czy przepisywaniu ze strony na stronę uczniowie gubią minusy, zamieniają je na plusy pisząc z pamięci. Czy zapominają, że kiedy jest "-” przed ułamkiem to dotyczy on wszystkich składników licznika, jeśli w liczniku jest suma.
Co było na maturze 2019? ARKUSZE CKE I ODPOWIEDZI: j.polski, matematyka, j.obce, chemia, biologia, historia, WOS, informatyka, geografia
Nauczyciele przypominają też, że na tydzień przed maturą z matematyki na naukę teorii jest już za późno. Przede wszystkim powinniśmy liczyć arkusze. I tu pamiętajmy zarówno z matury majowej z ubiegłego roku, jak i z czerwcowej, dla osób które ze względów zdrowotnych czy innych nie podeszły do pierwszego terminu egzaminu oraz te z poprawek w sierpniu. Co roku można znaleźć bardzo podobne są zadania.
To jak dobrze uda nam się zdać egzamin z matematyki zależy też od tego jak rozłożymy siły w czasie rozwiązywania arkusza. Eksperci radzą, żeby zacząć od zadań zamkniętych, istotne jest to, żeby nie otwierać każdego z nich, odwrotnie niż zwykle robimy na zwykłej klasówce. Niejednokrotnie jest tak, że biorąc propozycje wyników i podstawiając pod treść zadania znajdziemy poprawną odpowiedz. Oszczędzamy czas tam gdzie da się to zrobić. Po za tym trzeba dużo pracować na tablicach. Tak aby w czasie matur nie kartkować, nie szukać, wiedzieć gdzie co powinno być. Z góry nie przekreślamy zadań otwartych podczas matury z matematyki, zawsze są trzy takie, które każdy uczeń może rozwiązać.
Matury z matematyki odbędą się na poziomie podstawowym 9 czerwca 2020 na poziomie rozszerzonym 15 czerwca 2020.
Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?