Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasta już nie zaleje. Dolina Parsęty zabezpieczona przed powodzią

Jakub Roszkowski [email protected]
Dolina rzeki Parsęty jest już zabezpieczona przeciwpowodziowo. Inwestycja warta 30 milionów złotych, została zakończona. Białogard, Karlino i Kołobrzeg są bezpieczne.
Dolina rzeki Parsęty jest już zabezpieczona przeciwpowodziowo. Inwestycja warta 30 milionów złotych, została zakończona. Białogard, Karlino i Kołobrzeg są bezpieczne.
Dolina rzeki Parsęty jest już zabezpieczona przeciwpowodziowo. Inwestycja warta 30 milionów złotych, została zakończona. Białogard, Karlino i Kołobrzeg są bezpieczne.

To było największe przedsięwzięcie melioracyjne ostatnich kilkunastu lat w powiecie białogardzkim oraz powiecie kołobrzeskim. Inwestycja składała się z sześciu zadań: remontu brzegowych umocnień i przyczółków oraz odbudowy koryta rzeki Parsęty w samym Kołobrzegu; odbudowy wałów przeciwpowodziowych chroniących tereny miejskie leżące między rzeką Parsętą a Kanałem Drzewnym i ulicą 6 Dywizji Piechoty w Kołobrzegu; modernizacji stopnia wodnego na Parsęcie, odbudowy wałów przeciwpowodziowych powyżej Elektrowni Wodnej Rościno; modernizacji stopnia wodnego w Białogardzie i najważniejsze - budowy przeciwpowodziowego, suchego zbiornika zalewowego w Osówku, regulującego przepływ wody w korycie rzeki. To właśnia ta budowla, która powstała w niecce dolinowej Osówka, ma przede wszystkim chronić region przed powodzią.

Umowę wstępną, określającą zasady i warunki przygotowania projektu do realizacji, Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej już 30 marca 2009 roku. Decyzję o zapewnieniu finansowania minister finansów podpisał w sierpniu tego samego roku. Umowę o dofinansowanie, określającą szczegółowy harmonogram prac, wysokość dofinansowania, zasady finansowania i rozliczania inwestycji, podpisano 11 czerwca 2010 roku. Prace budowlane rozpoczęły się 7 czerwca 2010 roku. Teraz się zakończyły.

- Już od ubiegłego roku zaczynamy odczuwać skutki tej inwestycji - mówi Krzysztof Bagiński, burmistrz Białogardu. - Nie organizujemy już w trybie pilnym spotkań sztabów kryzysowych, nie pracujemy po nocach, nie napełniamy worków z piaskiem do wzmocnienia wałów. Mieszkańcy Białogardu, a także innych miast dorzecza Parsęty, mogą wreszcie spać spokojnie. Niejednokrotnie przecież wraz z nurtem rwącej rzeki płynął ich dobytek.

Parsęta, jako rzeka o trzeciej co do powierzchni zlewni - 3.151 km kwadratowych - z rzek wpadających do Bałtyku, stwarzała corocznie poważne zagrożenie powodziowe. Częste podtopienia i powodzie w miastach powodowały duże straty materialne i stwarzały zagrożenie życia i zdrowia dla mieszkańców regionu. Efektem inwestycji jest więc prawie 11 km odbudowanych wałów przeciwpowodziowych, 6 km odremontowanego koryta rzeki Parsęty, przebudowa dwóch stopni wodnych i suchy zbiornik zalewowy. Ten ma prawie 6 mln metrów sześciennych pojemności. Ma ochronić mienie i życia aż 80 tysięcy mieszkańców powiatów białogardzkiego i kołobrzeskiego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!