Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Pizzy [sonda z mieszkańcami - wideo]

Joanna Boroń [email protected]
Międzynarodowy Dzień Pizzy [sonda z mieszkańcami - wideo]
Międzynarodowy Dzień Pizzy [sonda z mieszkańcami - wideo] Radek Koleśnik
W sobotę pizza ma swoje święto. Międzynarodowy Dzień Pizzy to świetny pretekst by bez wyrzutów sumienia zjeść kilka kawałków swojej ulubionej pizzy, albo poeksperymentować z nowymi dodatkami.

Podstawą pizzy jest ciasto, to ono tak naprawdę decyduje o wszystkim. Każda pizzeria ma swoja sprawdzoną recepturę, której tajemnicy pilnie strzeże. Jest jednak kilka uniwersalnych zasad. - Pizza powinna być pieczona w jak najwyższej temperaturze, ciasto powinno zawierać oliwę, bo ona odpowiada za jego chrupiąca strukturę, najlepiej pracuje się z ciastem, które swoje odleży, u nas w Boungiorno ciasto "leżakuje" 24 godziny w lodówce - zdradza Robert Szczesik, pizzer. Jak można w domu uzyskać podobny efekt? - Robimy ciasto drożdżowe, możemy dodać do niego jajko, koniecznie oliwę, lub olej. Nie przesadzamy z dodatkami, szczególnie takimi, które puszczają dużo wody, jak pieczarki. Pieczemy w maksymalnej temperaturze, na grubej blaszce lub kamieniu do pizzy.
A dodatki? Aleksander Mikołajczak, właściciel znanej koszalińskiej pizzerii i restauracji Villaggio, zauważył, że ulubionym dodatkiem do pizzy jest szynka: - Klienci wybierają szynkę wiórkowaną, lub w plastrach, często też proszą o dodatkowy ser.

W Boungiorno przebojem jest pizza fitness, czyli na ciemnym spodzie w orkiszowej mąki, z warzywami i fetą. Są klientki, które zamawiają taką pizze nawet kilka razy w tygodniu. Z tradycyjnych pizz klienci najchętniej wybierają tą firmową, której podstawą są bekon, salami i pieczarki.

Najbardziej lubimy mięsne dodatki do pizzy. W koszalińskiej pizzerii Torrewieja najczęściej zamawiana jest pizza fitmowa z szynka i bekonem, oraz pizza z salami.

Nie wychodzi z mody pizza "jarzynowa", która od 1975 roku serwuje Pizzeria przy Ratuszu, czyli najstarszy tego typu lokal w Koszalinie. - Choć w karcie mamy 35 rodzajów pizzy z różnymi dodatkami, to jarzynowa z kechupem ciągle jest jedną z najchetniej zamawianych - zdradza Kamila Warczachowska. Dla wielu klientów to sentymentalny smak dzieciństwa, kiedy jeszcze nie było pizzerii na każdym rogu.

1000 lat historii

Egipcjanie wypiekali płaskie okrągłe chleby w specjalnych piecach, które służyły jako podstawa wyżywienia ludności. To w nich szukać można pierwowzoru dzisiejszej pizzy. Grecy wypiekali chlebki które, smarowano oliwą i czosnkiem a następnie posypywano ziołami. Około 500 roku przed naszą erą placek ten trafił do Rzymu.
Tym co z placka uczyniło uwielbianą przez większość ludzi pizzę, jest odkrycie Krzysztofa Kolumba, który do Europy sprowadził pomidory.

Mamy również w historii pizzy polski akcent. W XVI w. na dworze królewskim Sforzów podczas wieczerzy weselnej królowej Bony z królem Polski Zygmuntem Starym pojawił się okrągły placek przyprawiony serem, mięsem i innymi specyfikami. Wzbudził podziw i uznanie, przypadając młodej parze do gustu.

Najpopularniejsza pizza i najbardziej znana to Margherita. Została wykonana po raz pierwszy w 1889 roku specjalnie dla królowej Małgorzaty żony króla Umberto I przez Rafaele Esposito znanego na owe czasy neapolitańskiego pizzaioli (po włosku osoba robiąca pizzę, czyli pizzer). Na tę okazję przygotował on pizzę w barwach włoskiej flagi, zielony to bazylia, biały ser mozarella, a czerwony to pomidor. Tak oto powstała pizza Margherita, która od tej pory jest tak nazywana, od imienia królowej Małgorzaty.

Najbardziej znaną na świecie pizzą stała się pizza neapolitańska. Ta oryginalna, wypiekana w Neapolu składa się z pomidorów San Marzano oraz sera mozzarella di bufala campana, który wyrabiany jest z krowiego mleka. Mąka, która używana jest do pizzy neapolitańskiej, powinna być typu 0 lub 00. Do ciasta używa się drożdży neapolitańskich lub browarnianych. Ciasto ugniatane powinno być ręcznie lub przy użyciu miksera wieloobrotowego, a jego grubość nie może przekraczać 3 milimetrów. Co ciekawe, pizza musi być pieczona przez 60-90 sekund w temperaturze 485 stopni w piecu opalanym dębowym drewnem. W roku 2009 Komisja Europejska przyznała pizzy neapolitańskiej tytuł wyrobu tradycyjnego z certyfikatem TSG.

A to ciekawe

Najdroższa pizza kosztowała 2745 dolarów. Została przyrządzona z suszonych na słońcu pomidorów, szkockiego wędzonego łososia, medalionów z dziczyzny, jadalnego złota, homara marynowanego w wytrawnym koniaku oraz nasączonego szampanem kawioru. Przygotowano ją z okazji walentynek.

Największa pizza świata miała 37,4 m. średnicy i została przygotowana z pół tony mąki, 800 kg sera i 900 kg pomidorów. Przygotowano ją w hipermarkecie w Johannesburgu, w Południowej Afryce.

Sprawdzony przepis na domową pizzę

Na jedną pizzę potrzebujemy:

200 gram mąki (najlepiej chlebowej)
125 ml ciepłej wody
20 gram świeżych drożdży
2 łyżki oliwy
po łyżeczce soli i cukru

Z ciasta wyrabiamy elastyczne ciasto i odstawiamy do wyrośnięcia. Gdy podwoi swoja objętość wałkujemy na cienki placek. Dodajemy sosu pomidorowego, ulubione dodatki i ser. Wstawiamy do dobrze nagrzanego piekarnika (najlepiej ustawić go na maksymalna temperaturę). Pieczemy około 10 minut, aż spód się ładnie przypiecze, a ser roztopi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo