Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Miliony na inwestycje w regionie koszalińskim. Piesi i rowerzyści w regionie mają czuć się bezpieczniej

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Samorządy w naszym regionie pieniądze zainwestują w poprawę bezpieczeństwa na rogach.
Samorządy w naszym regionie pieniądze zainwestują w poprawę bezpieczeństwa na rogach. Krzysztof Marczyk
Gminy z naszego regionu otrzymały wsparcie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie podpisano umowy na realizację inwestycji.

W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg samorządy z naszego województwa zasilono kwotą ponad 21 mln złotych. Ogółem zaś na inwestycje w bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu na drogach gminnych i powiatowych przeznaczono w ramach tegorocznej edycji RFRD ponad 37 mln złotych.

- Przede wszystkim chodzi tu o zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym - zaznaczył wicewojewoda zachodniopomorski Tomasz Wójcik. - W całym cyklu tego programu, od 2016 roku do teraz, tylko na Pomorzu Zachodnim wydatkowano prawie 800 mln złotych. Za tę kwotę wyremontowano i przebudowano prawie 700 km dróg, chodników, tras rowerowych czy przejść dla pieszych - dodał.

- Podpisaliśmy umowę na budowę chodnika w ciągu ulicy Piwonii w Nowych Bielicach - powiedział Tomasz Hołowaty, zastępca wójta Gminy Biesiekierz.

- Całe zadanie kosztowało 160 tysięcy złotych, a dofinansowanie ponad 129 tysięcy. Ze względu na poprawę bezpieczeństwa jest to istotna inwestycja. Ten odcinek prowadzi do jednego z zakładów pracy w Nowych Bielicach. Panuje tu spory ruch. Sugestii od mieszkańców, czy radnych, by coś tu zmienić, było sporo. Udało się. To zadanie resztą już wykonaliśmy, a kwota dofinansowania będzie refundacją wydatków już poniesionych. Myślimy już o 2024 roku, który, jeśli chodzi o inwestycje w naszej gminie, zapowiada się przełomowo. Budżet na inwestycje wynosi ponad 25 milionów złotych przy całkowitym budżecie na poziomie 71 mln złotych. Zdecydowana większość tej kwoty to wydatki infrastrukturalne związane z budową dróg. Czeka nas boom inwestycyjny. Obyśmy tylko zdołali wszystko zrobić i sprzyjała nam sytuacja gospodarcza. Mam tu na myśli głównie dostępność materiałów budowlanych. Zdecydowana większość zadań jest zresztą zakontraktowana, rozpoczęta lub przygotowywana, co daje nadzieję na to, że wszystko pójdzie zgodnie z planem - dodał wicewójt.

- Mieszkańcy Węgorzewa Koszalińskiego zgłaszali nam zapotrzebowanie na tę inwestycję i cieszymy się, że udało się zabezpieczyć ją finansowo - mówił z kolei Tomasz Tesmer, wicestarosta w Starostwie Powiatowym w Koszalinie.

- Niedaleko jest też żwirownia, jeździ dużo ciężarówek. Wartość tego zadania to około 300 tysięcy złotych, a dofinansowanie wynosi 85 procent tej kwoty (czyli 273 889 złotych - dop. red.). Chcemy, by w czerwcu 2024 roku ta inwestycja została zrealizowana, ale wcześniej musimy wyłonić w przetargu wykonawcę. W zakres prac wejdzie remont chodników w Węgorzewie, powstanie nowe przejście dla pieszych w samym centrum miejscowości oraz sygnalizator świetlny z czujnikiem prędkości. Jeśli ktoś będzie jechał za szybko, powyżej 40 km/h, to zapali się czerwone światło. Chcemy też przebudować skrzyżowanie na samym wjeździe do miejscowości - podsumował wicestarosta.

Na jakie inne cele gminy z regionu otrzymały pieniądze?

Przykładowo miasto Koszalin otrzymało 913 tys. złotych na przebudowę chodnika w pasie drogowym Alei Monte Cassino. 1,1 mln złotych dotacji dostał powiat kołobrzeski na budowę ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż drogi Rościęcino-Rzesznikowo na odcinku od osiedla Vilpark do skrzyżowania ze ścieżką rowerową w miejscowości Charzyno. Powiat Białogardzki na przebudowę drogi i przebudowę zjazdów zasilono kwotą 234 tys. złotych. Gmina Pełczyce na rozbudowę drogi gminnej wewnętrznej o ciąg pieszo-rowerowy w Pełczycach otrzymała 661 tysięcy złotych wsparcia. Strzekęcino wzbogaci się o przebudowany pas drogowy (blisko 339 tysięcy złotych dofinansowania w ramach RFRD). Miasto Białogard dostało 141 tys. zł na remont ulicy Przejazdowej. Dzięki 564 tysiącom zł możliwa będzie budowa chodnika w Starym Worowie (powiat drawski). Szczecinek zaś otrzymał 668 tys. zł na remont ulicy Ordona.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera