Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliony złotych trafiły do Polaków goszczących uchodźców wojennych z Ukrainy

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Mieszkańcy regionu koszalińskiego pomagają uchodźcom z Ukrainy w różny sposób
Mieszkańcy regionu koszalińskiego pomagają uchodźcom z Ukrainy w różny sposób archiwum
Rząd polski przeznaczył po 40 zł na dzień dla osób prywatnych i instytucji, które zaopiekowały się uchodźcami. To wymierna pomoc, choć wielu Polaków przyjęło Ukraińców pod swój dach, nie licząc na żadne wsparcie. Ile osób prywatnych i firm złożyło wnioski o wypłatę świadczenia? Sprawdzamy.

W Koszalinie do tej pory takich wniosków o wypłatę świadczenia było 2340 na kwotę ponad 6,4 miliona złotych. Jak zdradza Robert Grabowski, rzecznik koszalińskiego ratusza, 5,5 miliona złotych trafiło do osób prywatnych, reszta do przedsiębiorców, stowarzyszeń i kościołów. Schronienie u osób prywatnych znalazło 1933 uchodźców wojennych, 261 pod swoje skrzydła wzięły kościoły, 146 stowarzyszenia.

1,165 miliona złotych wydano do tej pory w Szczecinku na wsparcie rodzin i instytucji dających schronienie uchodźcom z Ukrainy.
Chodzi o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, którzy uciekli przed rosyjską agresją. Państwo polskie gwarantuje osobom fizycznym i innym instytucjom 40 zł dziennie na pokrycie tych kosztów.

- Od 28 marca, gdy rozporządzenie weszło w życie, do końca lipca przyjęliśmy 274 wnioski, głównie od osób fizycznych – Iwona Wagner, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczecinku, mówi, że dzięki temu byt zapewnionych w mieście miało 398 obywateli Ukrainy. Pieniądze (dotychczas 1,165 mln zł) przekazuje Skarb Państwa za pośrednictwem wojewody.

W Darłowie od początku wojny w Ukrainie do końca lipca wpłynęło łącznie 321 wniosków o świadczenie 40 złotych dla uchodźców. Łącznie pozytywnie rozpatrzonych i już wypłaconych zostało 285 wniosków (stan z 13 lipca), na kwotę łączną 2 543 650 złotych. Wnioski dotyczą 834 obywateli ukraińskich.

Do końca lipca osoby fizyczne złożyły 574 wnioski o dofinansowanie 2151 obywateli, którzy spędzili w Kołobrzegu łącznie ponad 76 tysięcy tzw. osobodni. Wypłacono ponad 3 miliony złotych. Wnioski składali też przedsiębiorcy. Od nich wpłynęło 87 wniosków na 886 Ukraińców, którzy spędzili w hotelach lub pensjonatach ponad 37 tysięcy osobodni. Suma, którą im wypłacono to ponad 2,1 miliona złotych.

Po czerwcowej zmianie przepisów to poszczególne gminy będą musiały samodzielnie zdecydować, czy na ich terenie nadal będą wypłacane te świadczenia, które nadal będzie gwarantować Skarb Państwa.

Zasady wypłacania świadczeń zmieniły się, teraz będą przysługiwały przez 120 dni od chwili przekroczenia granicy. Dłużej będą je otrzymywać jedynie osoby goszczące uchodźców spełniających określone warunki (wiek powyżej 60 lat, niepełnosprawność, matki samotnie wychowujące dzieci czy mające pod opieką przynajmniej trójkę dzieci).

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera