Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miłość jako siła motywująca do działania. Omów zagadnienie na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa. Odpowiedź do pytania jawnego na maturę

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wśród pytań jawnych znalazło się też takie o następującej treści: „Miłość jako siła motywująca do działania. Omów zagadnienie na podstawie »Lalki« Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst”.
Wśród pytań jawnych znalazło się też takie o następującej treści: „Miłość jako siła motywująca do działania. Omów zagadnienie na podstawie »Lalki« Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst”. wikimedia commons/ public domain
Matura ustna z języka polskiego 2024 składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to odpowiedź na pytanie jawne. 9 pytań dotyczy „Lalki” Bolesława Prusa. Jedno z nich brzmi: „Miłość jako siła motywująca do działania. Omów zagadnienie na podstawie »Lalki« Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst”. Oto przykładowa odpowiedź na pytanie maturalne.

Spis treści

Miłość jako siła motywująca do działania. Omów zagadnienie na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst

Przed maturą ustną z języka polskiego warto nie tylko zapoznać się z listą pytań jawnych na egzamin, ale także przygotować przykładowe szkice lub plany wypowiedzi. Oto jeden z nich.

Wstęp: Człowiek może mieć różne motywacje, które popychają go do działania. Niektórzy chcą osiągnąć wielki sukces, inni zemścić się za wyrządzone krzywdy, jeszcze inni – udowodnić swoją rację. Rozmaite emocje mogą przerwać stan stagnacji, któremu niekiedy ulega każdy z nas.

Teza: Siłą, która motywuje do działania, jest także miłość – człowiek nią kierowany może całkowicie zmienić swoje życie, a nawet oddać je w ofierze za innych.

Odwołanie do „Lalki” Bolesława Prusa: Stanisława Wokulskiego – głównego bohatera „Lalki” Bolesława Prusa – poznajemy, w momencie gdy jest on już człowiekiem w średnim wieku. Wokulski przeżył wiele: w młodości walczył o swój byt, później brał udział w powstaniu styczniowym, po którym został zesłany na Syberię, poślubił Małgorzatę Mincel, by mieć za co żyć.

Jego życie pozbawione jest wzruszeń i emocji, jest on człowiekiem, który nie ma żadnych większych pragnień. Zmienia się to dopiero w momencie, gdy w teatrze zauważa Izabelę Łęcką i zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. To właśnie miłość do młodej arystokratki sprawia, że Wokulski postanawia zrobić wszystko, by ją zdobyć i nic nie stanowi dla niego większej przeszkody w jasno określonym celu.

Od tego momentu całkowicie zmienia swoje życie, a miłość jest tym, co napędza go do działania. Wyjeżdża, by zdobyć większy majątek, co mu się udaje. Jest to jeden z czynników, który otwiera mu drogę na salony, a tym samym przybliża do celu, jakim jest zdobycie i poślubienie Izabeli Łęckiej. Nawiązuje kontakty z osobami z wyższych warstw społecznych, m.in. prezesową Zasławską, Julianem Ochockim czy baronem Licińskim.

Wokulskiemu udaje się zyskać sympatię i poważanie wielu przedstawicieli arystokracji. Główny bohater „Lalki” dzięki miłości do Izabeli Łęckiej z człowieka zupełnie niezainteresowanego swoim sklepem zmienia się w osobę zaangażowaną i pełną różnych emocji. Miłość sprawia, że zaczyna działać: tworzy spółkę do handlu ze Wschodem, uczy się angielskiego, doprowadza do tego, że baronowej Krzeszowskiej nie udaje się kupić kamienicy Łęckich, kupuje klacz wyścigową od barona Krzeszowskiego i zapewnia owację na stojąco lubianemu przez Izabelę aktorowi – Rossiemu.

Działa nie tylko na rzecz rodziny Łęckich, ale także państwa i innych ludzi. Wokulski pomaga potrzebującym. Helenie Stawskiej zapewnia pracę w swoim sklepie. Pomaga Węgiełkowi, Mariannie oraz braciom Wysockim, którzy znajdują się w trudnej sytuacji ze względu na ubóstwo. I chociaż Izabela Łęcka nie odwzajemnia jego uczucia, to nie da się ukryć, że właśnie miłość do niej motywowała kupca do działania i to właśnie dzięki miłości udało mu się pomóc wielu ludziom.

Odwołanie do wybranego kontekstu: Człowiek motywowany miłością zdolny jest do wielu poświęceń, a niekiedy nawet do (z ludzkiego punktu widzenia) nieracjonalnych działań. Możemy to zauważyć w Biblii, a zwłaszcza w Nowym Testamencie, w którym opisane zostało życie, nauczanie i męczeńska śmierć Jezusa Chrystusa. Chrystus – jak wierzą chrześcijanie – motywowany miłością, ale też spełnieniem woli Ojca całe swoje życie poświęcił ludziom.

To właśnie miłość sprawiała, że łamał konwenanse, np. rozmawiając z Samarytanką (Żydom nie wolno było rozmawiać z Samarytanami), dotykając ludzi chorych na trąd czy odwiedzając grzeszników i celników, np. Zacheusza. Wszystko, co robił, podyktowane było miłością do drugiego człowieka. Jezus nie tylko powiedział, że „nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie oddaje za przyjaciół swoich”, ale także wcielił swoje słowa w życie. Dał się ukrzyżować dla odkupienia ludzi i choć – mogłoby się wydawać – doprowadziło go to do klęski, to ostatecznie zwyciężył, zmartwychwstając. Miłość popchnęła go więc do czynu niebywałego – złożenia ofiary z własnego życia.

Inne przykładowe konteksty:

Podsumowanie: Nie będzie błędem stwierdzenie, że miłość jest jedną z najmocniejszych sił, która motywuje człowieka do działania, czy na to rzecz obiektu westchnień (tak jak to było w przypadku Stanisława Wokulskiego), czy wszystkich ludzi (jak pokazuje nam Jezus Chrystus).

Matura ustna z polskiego. Tak będzie wyglądać

Ustny egzamin maturalny z języka polskiego w 2024 roku będzie wyglądał tak, jak ten ubiegłoroczny (dla uczniów piszących maturę w formule 2023). Składa się on więc z:

  • Jawnego pytania, które sprawdza znajomość treści i problematyki danej lektury, a także tworzenie wypowiedzi na jej temat z uwzględnieniem wybranego kontekstu;
  • Niejawnego pytania, które oparte jest na tekście literackim, ikonicznym lub dotyczącym języka.

Jak przebiega matura ustna z polskiego 2024?

  • przygotowanie zdającego do odpowiedzi (15 minut);
  • wypowiedź monologowa zdającego dotycząca wylosowanych przez niego zadań (10 minut);
  • rozmowa z egzaminatorami związana z wypowiedzią zdającego (5 minut).

Łączny czas trwania egzaminu to 30 minut. Maksymalna liczba punktów, którą można uzyskać na egzaminie ustnym z języka polskiego, wynosi 30. Próg zdawalności w przypadku tej matury to 30 proc., a więc trzeba mieć przynajmniej 9 punktów, żeby zdać.

Dobrym pomysłem przed maturą jest zapoznanie się z listą jawnych pytań na egzamin 2024:

Wszystkich pytań obowiązujących na maturze 2024 jest 110.

Pytania jawne na maturę z polskiego 2024 od CKE. Lista i odp...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miłość jako siła motywująca do działania. Omów zagadnienie na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa. Odpowiedź do pytania jawnego na maturę - Strefa Edukacji